wtorek, 12 lutego 2013

Łowiectwo w dawnych czasach

AUTOR:
Agnieszka Samsonowicz
TYTUŁ:
Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów
WYDAWNICTWO:
Warszawska Firma Wydawnicza
LICZBA STRON:
564



Wieki średnie - okres jakże odległy dla współczesnego człowieka z pewnością nie obfitował w rozliczne rozrywki, którym mogli oddawać się żyjący wówczas ludzie. Spośród wszystkich form aktywności naszych przodków, największym uznaniem cieszyły się z łowy, które oprócz czystej przyjemności z upolowanej zwierzyny, były również sposobem na zdobywanie pożywienia i drogocennych skór zwierzęcych. Tego, na jakie zwierzęta polowano, jak wyglądał przebieg takich łowów i komu wolno było w nich uczestniczyć, dowiecie się z książki Agnieszki Samsonowicz pt.: Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów.


Nim zapuścicie się Drodzy moi w nieznane knieje, wiedzieć powinniście, na co polować wypada, a czego trzeba unikać. I tu z pomocą przyjdą Wam pierwsze rozdziały niniejszej publikacji, z których dowiecie się, na jakie zwierzęta najchętniej polowano i jakie trudności sprawiały czasem łowy. Co więcej, autorka opowie Wam nawet, gdzie znajdowały się liczne siedliska tzw. fauny łownej. A kiedy posiądziecie już tę niezbędną wiedzę, otworzy się przed Wami cały ceremoniał związany z organizacją polowania. Dowiecie się, czym jest regale łowieckie i jak wyglądał skład służb łowieckich na usługach władcy panującego. W końcu znajdziecie się w samym sercu łowów. Będziecie mogli wraz z całym zastępem osób odpowiedzialnych za pojmanie zwierzyny, cieszyć się z udanego polowania i gotować siły na kolejne potyczki z żubrami, łosiami, łasicami, wiewiórkami oraz całą rzeszą popularnych ptaków łownych. Gotowi na prawdziwe średniowieczne polowanie? W takim razie zapraszam do lektury.



Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów to świetnie napisana publikacja naukowa, odsłaniająca przed czytelnikiem kulisy łowów, które odbywały się w czasach obu tytułowych dynastii panujących. Wszystkie informacje zawarte w tej publikacji zaczerpnięte zostały ze źródeł historycznych różnego pochodzenia, a także z powstałej wcześniej literatury fachowej związanej z tematem polowań. Autorka z wielkim zaangażowaniem przedstawiła w swej książce wszystkie arkana średniowiecznego łowiectwa, co z pewnością dostrzegą podczas jej czytania wszyscy prawdziwi pasjonaci dawnych polowań. Interesującym dodatkiem do tak rozległego opisu łowów jest również duża liczba rycin zamieszczonych na końcu tej pozycji. Niemal wszystkie przedstawiają bowiem moment polowania lub zwierzynę łowną uwiecznioną na przestrzeni kilku stuleci. Jeśli więc jesteście naprawdę zainteresowani tą tematyką, to książka Agnieszki Samsonowicz będzie dla Was nie lada gratką.


Książkę otrzymałam  dzięki uprzejmości:


9 komentarzy:

 1. Podziwiam Cię za przeczytanie ponad 500 stron o polowaniach. Serio :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @mamalgosia - trochę z tym walczyłam :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Całej bym raczej nie dał rady przeczytać, ale myślę, że z przyjemnością przynajmniej bym poprzeglądał. Temat zdecydowanie niszowy, ale wygląda ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obszerne, nieco przerażające, ale dość ciekawe. Szkoda, że obecni myśliwi nie są na tyle odważni, by polować w ten sposób, jak czyniono za czasów Piastów, czy Jagielonów - wtedy amatorów łowiectwa byłoby pewnie zdecydowanie mniej, a zwierzyna miałaby o wiele większe szanse, by wyjść z pojedynku z myśliwym zwycięsko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaraz idę do zagrody polować na żubry :D

  OdpowiedzUsuń
 6. O raju! Nie moja bajka, to pewne. Ale za to bardzo fajnie czytało się Twoją recenzję. Gdybym nie była na 100% pewna, że to nie dla mnie, to dałabym się porwać Twoim słowom. =)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezły czelendż! Chapeau bas! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta pozycja chyba tylko dla prawdziwych pasjonatów...Ja bym nie przebrnęła przez to, lubię czytać o bardziej ogólnej tematyce historycznej, bardziej przystępnej.

  OdpowiedzUsuń