poniedziałek, 24 czerwca 2013

B. B. żywy symbol seksu

AUTOR:
Marie - Dominique Lelièvre
TYTUŁ ORYGINALNY:
Brigitte Bardot plein la vue
TYTUŁ POLSKI:
Brigitte Bardot - to ja!
PRZEKŁAD:
Hanna Pawlikowska - Gannon
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
384

W czasach swojej największej popularności była uosobieniem nowoczesnej kobiecości. Po dziś dzień miliony pań na całym świecie uważają ją za wcielenie piękna i seksapilu zarazem. Niegdyś to ona zafascynowana była Marylin Monroe. Dzisiaj nazwisko Brigitte Bardot stale powtarza się przy okazji wspominania sylwetki jej dawnej idolki. W latach 1955-1964 większość nowo narodzonych dziewczynek otrzymywała na jej cześć imię Brigitte. Czym sobie na to zasłużyła? Czy zyskała swoje miejsce w panteonie sław dzięki nieśmiertelnym rolom filmowym, czy też jej największymi atutami były zmysłowe ciało i erotyzm, który uwieczniło tak wielu fotografów? Na te pytania odpowiada nam biografia B. B. pióra Marie - Dominique Lelièvre pt.: Brigitte Bardot - to ja!


Urodzona w 1934 roku Brigitte Bardot nie miała łatwego dzieciństwa. Jej matka, Anne Marie Mucel za wszelką cenę chciała uczynić ze swojej córki gwiazdę. W młodości sama Anne Marie marzyła, by zostać aktorką lub stylistką. Kiedy jej plany spełzły na niczym, niespełnione pragnienia swej rodzicielki odziedziczyła Brigitte, która jako mała dziewczynka każdą wolną chwilę spędzała w szkole baletowej. Z wiekiem fascynacje Bardot nieco się zmieniły i dzięki temu stała się dla jednych wielką aktorką, dla innych wielką prowokatorką.

Filmowy debiut B. B. w komedii pt.: Wioska w Normandii nie przyniósł jej takiej sławy jak słynna rola Juliete Hardy w filmie I Bóg stworzył kobietę wyreżyserowanym przez pierwszego męża Bardot - Rogera Vadima. To właśnie od 1956 roku Francuzi mogli napawać się nieustanną obecnością Brigitte w kolejnych francuskich produkcjach. I choć wielu zarzucało jej brak profesjonalizmu, talentu aktorskiego i umiejętności, to walory zewnętrzne, jakie niewątpliwie posiadała wówczas ta gwiazda francuskiego kina, były po prostu nie do podważenia. Mężczyzn kusiła erotyzmem z ekranu kina, kobietom sprzedawała na okładkach gazet, obrazy z własnego życia. To ona jako pierwsza pokazała, jakie powinny być współczesne jej kobiety. Z wielkim zainteresowaniem testowała wszelkie nowinki techniczne i udowodniła, że płeć piękna może sobie świetnie radzić za kierownicą samochodu. Jej swobodny styl ubioru do dziś znajduje uznanie w oczach młodych dziewcząt. Popularne są przecież nie tylko "bardotki", ale także mocna, czarna kreska, która nadal dominuje w makijażu oczu wielu kobiet.

Wizerunek B.B. przedstawiony w książce Brigitte Bardot - to ja! nie jest jednak tak nieskazitelny jak mogłoby się wydawać. Autorka odkrywa przed nami największą tajemnicę swej bohaterki, opowiadając nam o amblioplii - chorobie, z którą całe życie boryka się Bardot. Dzięki tej publikacji dowiadujemy się również o kolejnych próbach samobójczych podejmowanych przez gwiazdę francuskiego kina i jej braku instynktu macierzyńskiego względem jedynego syna Nicolasa, który żyje z daleka od swojej matki. Życie Bardot to również historia jej wielu nieudanych związków, które prędzej czy później kończyły się bolesnymi rozstaniami. Czy rzeczywiście najważniejszym powodem rozpadu więzi był trudny charakter aktorki? Na to pytanie odpowie czytelnikom Marie - Dominique Lelièvre.

Uwielbiam czytać biografie znanych osób i zbieram w swojej głowie całe mnóstwo różnego typu narracji. Książka Brigitte Bardot - to ja! jest jednak zupełnie inna niż te opowieści o życiu sław, które do tej pory miałam okazję przeczytać. Dlaczego? Ponieważ powstała z wielkie fascynacji i nieustającego uwielbienia, jakim Marie - Dominique Lelièvre darzy Brigitte Bardot. Ta ikona francuskiego kina była w życiu pisarki niemal od początku. I chyba właśnie dlatego biografia B. B. napisana przez Lelièvre jest tak szczegółowo dopracowana. Autorka w niebywale swobodny sposób łączy w niej wątki z prywatnego życia Bardot i te związane z jej karierą zawodową. Ponadto, nie szczędzi nam wspomnień osób najbliższych B. B. i osobistych spostrzeżeń związanych z główną bohaterką jej książki. Wyjątkowo subtelnie opisuje nam zdjęcia Brigitte rozsiane po całej publikacji i interpretuje niemal każdy uśmiech pięknej blondynki uwiecznionej na fotografii. Jest po prostu odpowiednią osobą do opowiadania czytelnikowi tej właśnie historii.
B. B. po latach

Brigitte Bardot żyje i cieszy się dobrym zdrowiem. Jej życie radykalnie różni się od tego z lat młodości, nie mniej jednak była aktorka nie może narzekać na brak zajęć. Jeśli jesteście ciekawi, czym obecnie zajmuje się B. B., to koniecznie musicie zajrzeć do książki Brigitte Bardot - to ja! Ta pozycja jest lekturą obowiązkową nie tylko dla wszystkich fanów B. B., ale również dla tych, którzy jej nazwisko kojarzą wyłącznie ze słynną "kapustą" z włosów widoczną na wielu jej zdjęciach z młodości. To znakomita biografia wyjątkowej osoby, czego chcieć więcej?


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:


9 komentarzy:

 1. Również uwielbiam biografię i to jeszcze tak ciekawych osób )

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym przeczytać przy chwili czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brigitte Bardot była i jest wyjątkowa :) Nie jestem wielką fanką "szpar" między zębami, a ona była z tego znana :D Ale i tak ją cenię, za wpływ na muzykę, modę i stanik bardotka hehe ;) To musiała być ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam szczerze, że nie znam zbyt dobrze tej pani, więc lektura byłaby w moim przypadku wskazana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś na wakacjach wciąglęłam się w ksiązkę "Inicjały BB". Fascynujaca opowieść

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja raczej biografii nie czytam, a Brigitte Bardot to nie jest żadna moja ulubiona aktorka czy coś w tym rodzaju. Więc chyba odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tę aktorkę, bo bardzo aktywnie walczy o prawa zwierząt. W młodości była przepiękną kobietą (choć teraz również bije od niej elegancja i szyk).

  OdpowiedzUsuń