poniedziałek, 13 lipca 2015

Z niepełnosprawnością przez wieki ["Historia niepełnosprawności"- Marcin Garbat]

OPINIA PRZEDPREMIEROWA


Ostatnimi czasy w mediach co i rusz słyszymy o niepełnosprawności. Istnieją już fundacje wspierające osoby niepełnosprawne, specjalne projekty państwowe, dzięki którym niepełnosprawni mogą się kształcić i pracować. Nie zawsze tak było. Jeśli jesteście ciekawi, jak na przestrzeni wieków pojmowano niepełnosprawność serdecznie zachęcam Was do przeczytania książki Marcina Garbata pt.: Historia niepełnosprawności. Geneza i rozwój rehabilitacji, pomocy technicznych i wsparcia osób z niepełnosprawnością.

"Potworki", "kozły ofiarne", "egzotyczne zwierzęta", "kaleki", "karły", "ułomni", "debile" to zalewie kilka terminów, jakimi w ubiegłych stuleciach określano osoby niepełnosprawne. Już w wielu kulturach starożytnych niepełnosprawność kojarzona jedynie z pewnego rodzaju karą, spychała ludzi, którzy jej doświadczyli na społeczny margines. Osoby te, jako swoiste wynaturzenie gatunku ludzkiego były niemałą atrakcją na dworach ówczesnych panujących. O straszliwym losie niepełnosprawnych w czasach antycznych, średniowiecznych i nowożytnych przeczytacie w tym wyjątkowo przerażającym kompendium wiedzy na temat niepełnosprawności dawniej i dziś. 

Oprócz mnóstwa szczegółowych informacji na temat postrzegania osób z niepełnosprawnością, znajdziemy w tej książce również interesujące spojrzenie na rozwój rehabilitacji medycznej od starożytności po czasy współczesne oraz wyjątkowo rozbudowane rozdziały dotyczące zachodzących na przestrzeni wieków zmian w zaopatrzeniu protetycznym i technicznym. Autor podejmuje także ważną po dziś dzień problematykę likwidowania barier w komunikowaniu się z osobami niepełnosprawnymi i pokrótce przedstawia rozwój rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnienia chronionego, któremu do dziś podlegają niepełnosprawni. Takie ujęcie trudnego (nie da się ukryć) tematu sprawia, że pozycja ta zyska uznanie nie tylko wśród osób, które borykają się z problemami podobnymi do przedstawionych w książce, ale także pośród czytelników pełnosprawnych, pragnących poznać sposób postrzegania niepełnosprawności przez naszych przodków.

Najciekawszą część Historii niepełnosprawności stanowią niewątpliwie fragmenty związane z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych w naszym kraju. Marcin Garbat nie szczędzi bowiem uwag na temat niepełnosprawności wśród polskich władców i osób powszechnie znanych. Z wielki zaangażowaniem opowiada nam o dokuczliwej podagrze Zygmunta Augusta czy schizofrenii przedstawicieli dynastii Piastów. Do tego w interesujący sposób przybliża nam genezę powstania protez kończyn, kul i sztucznych narządów, z których również korzystali nasi rodacy. A to wszystko opatrzone dużą ilością rycin i fotografii potwierdzających słowa autora.

Dzięki takim książkom, jak Historia niepełnosprawności literatura polska zyskuje na wartości. Marcin Garbat zmierzył się z problemem uznawanym do niedawna za temat tabu i stworzył kompendium wiedzy o niepełnosprawności ukazując współczesnym czytelnikom trudną, acz wyjątkowo ważną drogę, jaką przebyła ludzka świadomość od czasów negacji niepełnosprawnych do panującej obecnie względnej akceptacji tych osób w społeczeństwie. Doceniając wiedzę i zaangażowanie autora tej książki, wszystkich Was zachęcam do jej rozwijającej, choć miejscami przejmującej lektury.AUTOR:
Marcin Garbat
TYTUŁ:
Historia niepełnosprawności. Geneza i rozwój rehabilitacji, pomocy technicznych i wsparcia osób z niepełnosprawnością.
WYDAWNICTWO:
Novae Res
LICZBA STRON:
850

1 komentarz:

  1. Akurat historia niepełnosprawności to bardzo intrygujący temat, więc nie wykluczam, że zapoznam się z tą książką, zwłaszcza, że zahacza ona o problem schizofrenii, którym trochę się interesuję. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń