poniedziałek, 30 lipca 2012

Koniec i początek życia

AUTOR:
Dariusz Eckert
TYTUŁ:
Kamienica
WYDAWNICTWO:
Warszawska Firma Wydawnicza
LICZBA STRON:
186

Są takie chwile w życiu człowieka, które pozostawiają trwały ślad w jego pamięci. Dotyczy to zazwyczaj zdarzeń tragicznych. Bywa i tak, że traumatyczne wydarzenia stają się udziałem całej rzeszy ludzi.  Do nich właśnie zaliczyć możemy II wojnę światową. W pamięci jej świadków pozostało wiele dotkliwych wspomnień. A co z uczestnikami działań wojennych, z żołnierzami, którzy na rozkaz zabijali bliźniego? Po sześciu latach wielu tych ludzi postanowiło ułożyć swe życie na nowo. Jednym z nich jest bohater najnowszej książki Dariusza Eckerta pt.: Kamienica.

Mieszkanie w Kamienicy miało być spokojną przystanią dla naszego bezimiennego bohatera i dla Niej- kobietki (bo przecież nie kobiety), z którą postanowił zamieszkać. To Ona stała się motorem napędowym zmian osobowości naszego bohatera. To dla Niej postanowił zapomnieć o przeszłości. Wspólne lokum, które zapoczątkować miało drugie życie bohatera, stało się jego przekleństwem. 

Spokojni z pozoru sąsiedzi kryją w sobie tajemnice. Na ścianach klatki schodowej widnieją swastyki i Gwiazdy Dawida. Wokół panuje dziwna atmosfera, a nasz bohater nieustannie czuje na sobie czyjś wzrok. A może jest zupełnie inaczej? Może to wszystko dzieję się tylko w jego głowie? Sprawdźcie to sami zagłębiając się w lekturze. 

Moje pierwsze spotkanie z prozą Dariusza Eckerta zaliczam do nad wyraz udanych. Ten krakowski poeta, autor bajki dla dzieci pt.: Król Panufcy tym razem dał czytelnikom coś zupełnie innego. Napisał historię widzianą oczami rezerwisty, któremu niechlubnie przyszło brać udział w wielu dramatycznych wydarzeniach II wojny światowej. Co więcej, to właśnie on snuje niezwykle ciekawą opowieść. Narrator przedstawia nam bowiem swoją obecną sytuację, przeplatając te informacje sporą garścią wspomnień wojennych. Są to nieco paranoiczne wspomnienia, które towarzyszą mu niemal przez cały czas. Kolejne egzekucje niewinnych osób, w których nasz bohater brał udział, stają mu teraz przed oczami podczas wykonywania codziennych czynności. Ostatecznie mamy też okazję być widzami momentu, w którym on sam ledwo uszedł z życiem. Ta podejrzana kamienica i narastająca obsesja bohatera dają w połączeniu mieszankę wybuchową. Do tego co kilka stron napotykamy na wymowną ilustrację przedstawiająca oko. Choć kolor tych oczu jest różny, to wszystkie one patrzą wprost na nas i śledzą każdy nasz ruch. Widząc je przestajemy się dziwić, że bohater ma zawsze przy sobie nóż.

Myślę, że Kamienica dość niesłusznie uzyskała miano męskiej prozy. Nie znoszę takich rozróżnień i uważam je za mocno przesadzone. Jedyne, co w tej powieści jest męskie, to stosunek naszego bezimiennego względem kobiet. Chodzi tu przede wszystkim o Nią, którą w wielu miejscach bohater opisuje bardzo przedmiotowo. Dowodem na to może być najbardziej ironiczne zdanie tej powieści: „Dom bez kobiety to poczekalnia. Bez mężczyzny to kurnik”. I jak tu pałać sympatią do głównego bohatera? No nie da się! Innych wyznaczników, które mogłyby mnie przekonać do płciowego rozgraniczenia tej powieści jakoś nie zauważyłam. Wbrew zapowiedziom mogę stwierdzić, że nawet paniom może się spodobać historia naszego bohatera. Szczery zapis kolejnych dni nowego- starego życia robi na czytelniku duże wrażenie. Przez prawie 200 stron zastanawiamy się, jak skończy się historia tej pary. Czy fobie wezmą górę nad codziennością? A może przed wspomnieniami nie ma ucieczki? Myślę, że nawet po przeczytaniu Kamienicy, niektóre pytania pozostaną bez odpowiedzi.

Kamienica to tak oryginalnie skomponowana książka, że grzechem byłoby jej nie polecić. Problem próby powrotu do normalności po piekielnych latach wojny dotyczył wielu ludzi niezależnie od tego, po której stronie barykady stali przez te 6 krwawych lat. Nasz bezimienny bohater jest właśnie ich reprezentantem. Jednym z wielu, którzy tym razem postanowili walczyć z przeszłością. Skutek tej walki przedstawi Wam już sam Eckert. Jego spontaniczny styl pisarski z pewnością umili kilka godzin spędzonych z tą książką. Jesteście gotowi na przeprowadzkę? Jeśli tak, to w imieniu autora zapraszam do lektury Kamienicy

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


12 komentarzy:

 1. Chętnie odwiedziłabym tę kamienicę;) Myślę że ta książka wyróżnia się od innych o podobnej tematyce. Mam nadzieję że nie zniechęciłby mnie do niej język, czy sam sposób prowadzenia narracji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną książkę tego wydawnictwa i powiem szczerze, że średnio mi się podobała. Także mam mieszane uczucia, bo wydaje mi się, ze niektóre wątki są płytkie. Jednak skoro tak bardzo polecasz tę pozycję, to może kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Krokowski poeta piszący o wojnie? Koniecznie muszę przeczytać! To zdecydowanie coś dla mnie! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja niezwykle zachęcają. Bardzo ciekawa tematyka - nauka rutyny życia po tak traumatycznym przeżyciu jak II WŚ.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi intrygująco. Rozejrzę się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic dodać, nic ująć, tylko czytać!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś po nią sięgnę, bo zapowiada się nawet całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie wojenne klimaty, jeśli się nadarzy okazja to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mhm ... pomyślę, bo brzmi nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka mnie niesamowicie zaintrygowała. Lubię niezmiernie podobną tematykę. Chociaż z drugiej strony zniechęca mnie postawa głównego bohatera względem kobiet, która jak dla mnie jest nie do przyjęcia... Z doświadczenia wiem, że ciężko mi przebrnąć przez książki, w których czuję wyraźną antypatię do głównego bohatera, więc nie wiem, czy sięgnę po "Kamienicę".

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książka. Myślę, że warto do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 12. jestem po lekturze...
  książka jest wstrząsająca. Jest napisana językiem trudnym, a częste przeskoki wymagają uważnego śledzenia akcji. Ale po chwili wchodzi się w ten tryb krótkich urywanych zdań - sama budowa powoduje odczucie nerwowości i zaczynałam się niespokojnie oglądać za siebie.
  Ale w dwóch sprawach ośmielę się nie zgodzić z Panią recenzent - "przedmiotowe traktowanie kobiet" - na co dowodem miało być cytowane zdanie. Przecież on ją na piedestał wynosi przez całą książkę i tylko dla niej chce jeszcze żyć! "dom bez kobiety to poczekalnia..." gdzie siedzi się czekając nie wiadomo na co, gdzie jest pusto i zimno, skąd się za chwilę pójdzie gdziekolwiek! To nie jest dom! A "bez mężczyzny to kurnik..." gdzie drepcze się w miejscu w poszukiwaniu celu. Oczywiście można i niektórym to nawet pasuje, ale ja rozumiem te słowa tak, że bez miłości się usycha...
  Drugą sprawą jest chronologia; książka jest pisana rwaną narracją więc trzeba uważać by się nie pogubić, ale gdzieś tak w trzecim rozdziale miałam już wszystkie wątki uporządkowane i zaznaczone - skoro Ona (tak jest nazywana przez głównego bohatera jego partnerka) jest od niego o połowę młodsza i studiuje, to on ma około czterdziestki. Nie mógł więc brać udziału w II wojnie. Wyznacznikiem może być również współcześnie z nim występuje syn gospodyni (lat około sześćdziesiąt)a był urodzony w czasie II wojny. Nieustannie przeplatający się wątek komend w obcym języku sugeruje nie że służył w polskiej armii. A również częsty wątek rakiji... gdzie się pije rakije i gdzie mógł walczyć bohater? Dla mnie to było jasne.
  I jeszcze jedno - jaki jest wg Pani recenzent wyznacznik kobiety (kobietki)? Sama mam niewiele lat więc chciałabym wiedzieć...

  OdpowiedzUsuń