środa, 15 sierpnia 2012

Słowa Papieża z perspektywy czasu

AUTOR:
O. Leon Knabit
TYTUŁ:
Ulubiony bilbord Papieża. O Janie Pawle II i spotkaniach z Nim w Polsce opowiada o. Leon Knabit
WYDAWNICTWO:
Esprit
LICZBA STRON:
272Czy zastanawialiście się kiedyś, jak widok z okna, który obserwujecie każdego dnia, wpływa na Wasze życie? Jedni z Was patrzą pewnie na piękne góry, inni na lasy, a jeszcze inni (w tym ja) na ponure blokowisko. Karol Wojtyła miał ze swojego wadowickiego okna nieco odmienny widok. Każdego dnia po przebudzeniu jego oczom ukazywał się napis zamieszczony na tarczy zegara słonecznego, zdobiącego ścianę pobliskiego kościoła. Brzmiał on następująco: Czas ucieka, wieczność czeka. Dość znane hasło? To właśnie dzięki Janowi Pawłowki II je kojarzycie. Papież Polak potraktował bowiem ten bilbord jak jedno z wielu haseł, którymi należy się w życiu kierować. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że z czasem sam stanie się twórcą wiekopomnych słów pochodzących z jego kolejnych kazań i przemówień do wiernych. O tym, jak powstawały znane nam do dziś wielkie słowa  Papieża opowie Nam Ojciec Leon Knabit w książce pt.: Ulubiony bilbord Papieża...


Autor tej miejscami refleksyjnej książki był jednym z wielu bliskich znajomych Ojca Świętego. Trudno zliczyć przyjaciół człowieka, do którego ludzie po prostu lgnęli. Ojciec Knabit, mnich benedyktyński z Tyńca poznał Karola Wojtyłę na długo przed jego awansem na Stolicę Piotrową. W książce Ulubiony bilbord Papieża... spisał on swoje wspomnienia o Janie Pawle II i przeplótł je fragmentami wypowiedzi samego bohatera, wygłaszanymi podczas 9 papieskich wizyt w ziemi ojczystej. Ten niezwykly zbiór stworzony został z myślą o Nas, ludziach młodego pokolenia, którzy nie mogą pamiętać, jak wielką moc oddziaływania na swoich rodaków posiadał Ojciec Święty. O. Leon Knabit opowiada Nam o człowieku, który wielokrotnie dawał Polakom nadzieję. Ta nadzieja niezbędna podczas lat komunizmu stała się ziarnem, które przyniosło plon w postaci „Solidarności”. A co było dalej, chyba wiecie sami.   

Tutaj wszystko się zaczęło...*

Opowieść o Karolu Wojtyle rozpoczyna się dosyć sztampowo. Narodziny w Wadowicach, przedwczesne wejście w dorosłość spowodowane warunkami wojennymi i utratą obojga rodziców. Wstąpienie do seminarium, a później działalność kapłańska stanowiły pierwszą stację na drodze do Watykanu. To z Krakowa wyrusza Wojtyła na wędrówki z młodzieżą po górach, czy na równie lubiane spływy kajakowe. Młodzi nazywają go wówczas Wujkiem Karolem i rzeczywiście traktują go jak bliskiego krewnego. A on -niczym Jezus przed wiekami - naucza. Mówi to, co czuje zyskując przy tym posłuch i szacunek. Aż do dnia, kiedy niespodziewanie zmuszony jest przesiąść się z „kajaka na barkę Piotrową”**. 

Pan kiedyś stanął nad brzegiem. Szukał ludzi gotowych pójść za nim...***

Pierwszy raz głową Kościoła katolickiego został Polak i już w kilka tygodni po wyborze zaczął planować pielgrzymkę do ojczyzny. To właśnie w 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie nawoływał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”. Podczas tej pierwszej pielgrzymki wierni zaczęli widzieć w nim Ojca. Stał się im jeszcze bliższy niż poprzednio. I tak już pozostało do końca jego dni.

Autor tej książki poświęcił 9 rozdziałów kolejnym wizytów Papieża w Polsce. Pomiędzy nimi znajdziecie jednak wiele refleksji natury ogólnej. Mowa tam o cierpieniu, lęku, umieraniu, a przede wszystkim o miłości - tej do Boga i do bliźniego. Ojciec Knabit przekazuje bez sztucznego patetyzmu przesłanie, które przez 25 lat pontyfikatu towarzyszyło Janowi Pawłowi II. To on ćwierć wieku „przekazywał światu ogień miłosierdzia” , a właściwie był tylko iskrą, która porywała tłumy.


Najmilsze dla młodego czytelnika są podczas lektury tej książki opisy spotkań z młodzieżą, która podczas każdej papieskiej pielgrzymki tłumnie okupowała plac przed krakowskim domem na Franciszkańskiej 3. Młodzi nie chcieli rozstawać się z Ojcem ani na chwilę. Do historii przeszły więc wieczorne rozmowy, podczas których papież stawał w ramie okiennej swojego polskiego domu. Radość i ogromne wzruszenie płynące z obu stron wywoływały pozytywne emocje nawet u krytyków Kościoła.

Nie sądziłam, że kolejna ksiażka o działalności Papieża Polaka wywrze na mnie tak pozytywne wrażenie. Ojciec Leon Knabit nie zasypuje nas faktografią. Stawia raczej na przekaz myśli Jana Pawła II. Najważniejsze słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego są w tekście opatrzone ramką i same stanowią pewnego rodzaju  „bilbordy”. Każdy z Nas może sposród nich wybrać te, które najbardziej trafiają do naszego serca. Ja już znalazłam swój  „bilbord”, teraz pora na Was.

Książki traktującej choćby pośrednio o Janie Pawle II nie trzeba polecać. Bohater swoim życiem i pontyfikatem dał Nam zachętę najwyższych lotów, zatem: Czytelnicy do lektury!* Słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Wadowicach dn. 16 czerwca 1999 roku.
** Cyt. za: O. L. Knabit: Ulubiony bilbord Papieża. Kraków 2012, s. 25.
*** Fragment Barki -ulubionej pieśni religijnej Ojca Świętego


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:14 komentarzy:

 1. Piękna recenzja . Podpisuję się pod nią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem specjalnie religijną osobą, ale Papieża kochałam i kocham nadal. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i popieram Twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie bym przeczytała. Pamiętam, że bardzo wzruszył mnie film o Janie Pawle II. Żył podczas wojny, później komunizmu, a i na koniec doczekał się wolnej Polski. Jego biografię można więc, chyba traktować jako historię kraju.Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To z pewnością wartościowa publikacja dla młodzieży. Papież dużo pisał, ale przyznam trudnym językiem. Tutaj wiele jego myśli z pewnością osoba tak bliska papieżowi wyjaśnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście większość słów Jana Pawła II jest poparta świetnymi przykładami z życia codziennego, które znakomicie trafiają do młodego grona odbiorców. ;)

   Usuń
 6. Chyba się skuszę :) Przyznam się szczerze, że dla mnie Karol Wojtyła to nadal postać dość anonimowa, a relacje człowieka, który znał go osobiście z pewnością przybliżą mi sylwetkę tego bardzo popularnego papieża.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem religijna, ale Jan Paweł II to wyjątkowa postać, wspaniały człowiek. Chciałabym przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już drugiego takiego papieża nie będzie. Bardzo podoba mi się Twoja recenzja. Napisałaś ją tak, jak powinna być napisana:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Biografia Jana Pawła II to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka, bez względu na wyznanie. Jak tylko będę miała okazję, na pewno zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 10. Recenzowałem tę ksiazkę i muszę przyznać, ze moja recenzja była o wiele gorsza od Twojej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Twoją recenzję i była świetna. Jesteś po prostu zbyt krytyczny. :)

   Usuń
 11. Swego czasu zastanawiałam się nad zrecenzowaniem tej pozycji. Niestety ostatecznie wybrałam coś innego, a teraz żałuję. Jan Paweł II to niesamowity i niezastąpiony człowiek. A ten jego bilbord kapitalny. Wcześniej nie miałam pojęcia, że to za sprawą papieża słowa te są tak znane. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pozycja wydaje się interesująca. Mam ją na liście do przeczytania od dawna. ;)

  OdpowiedzUsuń