czwartek, 4 października 2012

God save the Queen

AUTOR:
Andrew Marr
TYTUŁ ORYGINALNY:
The Real Elizabeth
An Intimate Portrait of Queen Elizabeth II
TYTUŁ POLSKI:
Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
400

W mojej czytelniczej karierze napotykałam już książki, które czytałam jednym tchem, a potem z trudem próbowałam odtworzyć ich tytuły. Niewiele było lektur tak interesujących, że wprost nie chciałam odłożyć ich na półkę. Pragnęłam dozować sobie przyjemność, jaką sprawiało mi czytanie tych książek, by jak najdłużej trzymać w rękach każdą wyjątkową pozycję. Do takich właśnie ewenementów należy publikacja pt.: Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy, której autorem jest Andrew Marr. Książka ta ukazała się 19 września 2012 roku nakładem warszawskiego Wydawnictwa Marginesy i jest pierwszą biografią Elżbiety II, która wywołała na mnie tak pozytywne wrażenie. Tyle tytułem wstępu, a teraz pora odkryć przed Wami kulisy tej absorbującej bez reszty książki.


Warto napisać słów kilka o osobie samego autora Prawdziwej królowej. Otóż Andrew Marr jest znanym brytyjskim publicystą, który wie na temat królowej Elżbiety II o wiele więcej niż jego koledzy "po fachu". Od dobrych kilkudziesięciu lat skrzętnie gromadził on materiały, które dały podwaliny pod tę niezwykle wyczerpującą biografię. Jaki wizerunek królowej brytyjskiej przedstawił Andrew Marr i dlaczego opatrzył on swoją książkę takim tytułem?

Elżbieta jest córką Jerzego VI, którego sylwetkę kojarzymy pewnie z fenomenalną rolą Colina Firtha w filmie Jak zostać królem i słusznie. Mało kto z nas pamięta jednak, że w żyłach brytyjskiej królowej płynie niemiecka krew. Co więcej, dla wielu Elżbieta II to tylko sympatyczna staruszka, którą utrzymują przywiązani do niej rodacy. Andrew Marr przypomina nam, że królowa sprawuje władzę już 59 lat, a kiedy przyjmowała na skronie tę ciężką (pod względem wagi) koronę, była piękną i młodą kobietą. Wówczas to podporządkowała całe życie, by stać się godną następczynią swego ojca i choć członkowie jej rodziny często wikłali się w skandale, ona sama pozostała po dziś dzień synonimem rozsądku i rozwagi. Dzięki tej książkowej historii mamy właśnie okazję poznać bliżej dynastię Sachen- Coburg- Gotha lub jak kto woli Windsor i prześledzić kolejne etapy życia królowej, która w czerwcu bieżącego roku obchodziła diamentowy jubileusz swego panowania.

Młoda królowa Elżbieta II
 Prawdziwa królowa mimo rzetelnej bibliografii nie jest pozycją stricte naukową. Jej powstawaniu przyświecała idea dotarcia do przeciętnego czytelnika i zwrócenie jego uwagi na przedstawicielkę ustroju, który zazwyczaj kojarzony jest przez nas z zamierzchłą przeszłością. Życie prywatne i codzienne obowiązki Elżbiety II pod piórem Marra stają się atrakcyjną lekturą pełną zaskakujących informacji i przemilczanych dotąd szczegółów. Jestem przekonana, że nawet najwięksi pasjonaci Elżbiety II odnajdą w Prawdziwej królowej niepublikowane do tej pory fakty na temat brytyjskiej monarchii. Nie trzeba być jednak historykiem, by dać się oczarować tej przemiłej, starszej pani, która zerka na nas z okładki książki. Usiądźcie więc wygodnie i mając gdzieś w głowie melodię God save the Queen rozpocznijcie lekturę biografii najsłynniejszej monarchini XX i XXI wieku.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:16 komentarzy:

 1. Nie masz pojęcia jak Ci zazdroszczę, że miałaś okazję przeczytać tę książkę. Bardzo lubię książki o fascynujących ludziach i coś mi mówi że niedługo ulegnę i ... Prawdziwa królowa zawita na mojej półce :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłaś prawdziwą perełkę, wygląda szalenie interesująco, z pewnością porozglądam się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, nie wiem, czy Królowa Ela II interesuje mnie aż tak, by czytać jej biografię :) Chyba będę nadal ignorantem i zostanę przy "God save the Queen" Pistolsów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałem rozmowę o tej książce na antenie trójki i od razu zapragnąłem ją przeczytać :) Twoja recenzja tylko mnie upewniła w tym zamiarze

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam czytać biografie. Elżbieta II to ciekawa postać. Do tej pory czytałam na jej temat jedynie dość obszerne artykuły. Książka na pewno by mnie zainteresowała. Zazdroszczę, że mogłaś już ją przeczytać. Może i mi się kiedyś uda. :) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę, ale to muszę przeczytać! God save the Queen!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, nie są to moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. A oglądałaś "Królową"? ze świetną rolą Helen Mirren?

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym przeczytała, chociażby z ciekawości, choć za biografiami nie przepadam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka przydałaby mi się w tamtym roku na studiach :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo zazdroszczę Ci, że mogłaś przeczytać tą książkę. Ja muszę uzbierać najpierw pieniążki na jej zakup. :) Świetna recenzja. Pozdrawiam!:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie interesuję się szczególnie postacią królowej Elżbiety II. Ale mam wrażenie, że spodobałaby mi się ta biografia;) Poza tym dzięki niej mogłabym poznać dużo interesujących szczegółów dotyczących życia i obowiązków królowej. Może się to przydać - dla własnej satysfakcji albo żeby zabłysnąć w towarzystwie;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Od zawsze mam wrażenie, że Elżbieta II jest bardzo zimną i niedostępną osobą. Szczerze mówiąc jakoś nieszczególnie za nią przepadam, ze względu na to jak zachowywała się po śmierci Diany,jednak książkę z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Elżbieta II nigdy nie była dla mnie postacią jakoś szczególnie interesującą na tyle, by przeczytać jej biografię. Chyba się myliłam, bo z tego, co tu piszesz wynika, że jednak warto zajrzeć do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Z czystej ciekawości z chęcią bym zajrzała do tej biografii.

  OdpowiedzUsuń