niedziela, 20 stycznia 2013

Kim jest Agata?

AUTOR:
Ewa Karwan- Jastrzębska
TYTUŁ:
Agata z placu Słonecznego
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
224
Jak to cudownie mieć rodziców podróżników, którzy jeżdżą do najdalszych zakątków świata i przywożą swym dzieciom wspaniałe upominki! Szkoda tylko, że podczas ich nieobecności pięcioro naszych małych bohaterów musi po raz kolejny zostać w domu. W dodatku towarzyszyć im będzie pewnie niemiła i wścibska niania. A może nie? Może Agata jest zupełnie inna od swoich poprzedniczek? Ta bohaterka wzorowana na postaci Mary Poppins ze słynnego cyklu o przygodach tej niani, udowodni dzieciom i czytelnikom, że w jej obecności nie można się nudzić. O tym, jak Agata poradzi sobie z Piotrusiem, Matyldą i Nieznośnymi Trojaczkami przeczytacie w książce Ewy Karwan- Jastrzębskiej pt.: Agata z placu Słonecznego.


Świat dzieli się na czas przed Agatą i po jej nadejściu[1].

Agata od początku wydaje się dzieciom podejrzana. Pachnie inaczej niż nianie, które do tej pory uprzykrzały życie maluchom, a do tego umie czarować. I chyba dzięki tej oryginalności przekonuje do siebie nieufne dotąd dzieciaki. Właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że w tej opowieści nic nas już nie zaskoczy, pojawia się tajemne miejsce, przez które można dostać się do świata Manu. Kim jest ten mały stworek i w jaki sposób schowek na odkurzacz stał się bramą do jego świata? A przede wszystkim, co wspólnego z tym bohaterem mają Piotruś i Matylda? Przy odrobinie wolnego czasu i ochoty będziecie mogli przeczytać o tym sami.

Historia zmierza do nieuniknionego happy end`u. Dzieciaki jak zwykle opanują sytuację i znajdą wyjście, by pomóc Manu w odzyskaniu swoich bliskich. A Agata? Niania stanie się niemal członkiem rodziny i powierniczką wszystkich dziecięcych sekretów. Tylko jej magiczne umiejętności nadal pozostaną niewyjaśnione. Czyżby autorka zaskoczyła nas niebawem kolejną częścią przygód swojej "superniani"?

W książce odnajdziemy mnóstwo podobieństw do historii tworzonych przed laty przez Pamelę L. Travers. Pisarka przyznaje, że postać Agaty to wyraz uwielbienia względem Mary Poppins i rzeczywiście bohaterka Karwan-Jastrzębskiej jest jej wiernym odwzorowaniem. Swoją postawą Agata podbija serca maluchów i stale zaskakuje czytelników. Jestem przekonana, że i Was zainteresuje sylwetka niani rodem nie z tego świata, dlatego też szczerze zachęcam do lektury tej powieści.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:[1] E. Karwan- Jastrzębska: Agata z placu Słonecznego. Warszawa 2012, s. 8.
9 komentarzy:

 1. Trochę nie moje gusta czytelnicze, ale może poczytam bratu, po jego "traumatycznych" (w jego opinii) przygodach z nianią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, bardzo mi się podobała:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polska Mary Poppins? Więc muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja wiem kim jest Agata, Agata to moja pierwsza wielka miłość :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Lekka i przyjemna humoreska :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O :) Z chęcią bym ją przeczytała... wypada znać Agatę! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Niekoniecznie książka dla mnie, ale jak spotkam ją w bibliotece to wezmę z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno u Ciebie nie byłam. A tu tyle się zmieniło! Ładnie, naprawdę ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam Mary Poppins! ciekawe, jak odwzorowała bohaterkę na 'polsko' :)

  OdpowiedzUsuń