niedziela, 17 lutego 2013

The Special One

AUTORZY:
Nuno Luz, Luís Miguel Pereira
TYTUŁ ORYGINALNY:
MOURINHO- Nos Bastidores das Victórias
TYTUŁ POLSKI:
Mourinho. Za kulisami zwycięstw
PRZEKŁAD:
Barbara Bardadyn
WYDAWNICTWO:
Sine Qua Non
LICZBA STRON:
256


Jakiś czas temu miałam przyjemność recenzować biografię najlepszego zdaniem wielu trenera na świecie - Sir Alexa Fergusona (recenzja tutaj). Tym razem poświęciłam trochę czasu dla historii człowieka, który dla jednych stoi w hierarchii trenerskiej tuż za swoim starszym kolegą, dla innych zaś jest bezdyskusyjnym numerem jeden. Spisania książki o José Mourinho podjęło się dwóch portugalskich dziennikarzy, którzy z różnych wypowiedzi o aktualnym trenerze Realu Madryt stworzyli genialną książkę opatrzoną adekwatnym do treści tytułem: Mourinho. Za kulisami zwycięstw


Publikacja autorstwa Luza i Pereiry to opowieść o zawodowym zaangażowaniu Mourinho i jego kolejnych zwycięstwach z prowadzonymi drużynami. Dziennikarze skrzętnie ominęli biografię trenera, na rzecz całego mnóstwa wypowiedzi o Mourinho udzielonych przez piłkarzy, przyjaciół i kolegów z branży. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie ogólny zamysł, według którego autorzy spisali tę intrygującą opowieść.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy trener na świecie? Z pewnością powinien być zorganizowany, ambitny, charyzmatyczny, braterski komunikatywny i bezpośredni. Przy tym musi być również świetnym motywatorem i dyscyplinatorem swoich zawodników. Wszystkie te elementy powinny być wykorzystywane podczas treningu, meczu i w pracy ze swoją drużyną. Autorzy tej książki wzięli pod uwagę wszystkie powyższe aspekty i w ten sposób powstała historia o wielkim trenerze opowiedziana w 11 odsłonach. Dzięki niej dowiemy się, jak na sukces swój i swojej drużyny pracuje ten przystojny Portugalczyk. Poznamy również losy jego kariery, które wiodły go od stanowiska pomocnika trenera w Estreli Amadora i FC Porto, po zawód tłumacza trenera FC Barcelony, aż do próby własnych sił z zespołem Chelsea FC, Interem Mediolan i Królewskimi. Wszystko to opatrzone mnóstwem zdjęć i cytatów z wypowiedzi Mourinho stanowi znakomity pomnik literacki tego wybitnego człowieka.Mój prywatny sentyment do bohatera tej książki spowodował, że przeczytałam ją w zastraszająco szybkim tempie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie świetnie prowadzona narracja. To ona sprawia, że stron ubywa, a zainteresowanie postacią Mourinho nie maleje. Wszyscy fani trenera Realu Madryt i kolejnych zwycięstw Królewskich sygnowanych jego imieniem, będą tą pozycją wprost zachwyceni. A wszystkie panie doceniające urok osobisty José Mourinho będą podczas lektury tej książki mogły podziwiać tego "prawie" idealnego mężczyznę.


Ksiażkę otrzymałam dzięki uprzejmości:

7 komentarzy:

 1. Nigdy się mocniej jego osobą nie interesowałam, choć dla kobiecego oka zdecydowanie jest miłym widokiem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, Speszial Łan :)) Na pewno bardzo ciekawa postać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. On jest ciekawym człowiekiem.
  Z Interem sporo osiągnął. Teraz męczy się z tym Realem(ach.. no nie lubię ich!)dlatego czasami mam zaciemniony obraz, ale to nie zmienia faktu, że to strasznie kumaty człowiek.
  Szkoda tylko, że w drużynie jak to on mówi może być tylko jedna gwiazda. On sam!
  Troszkę snob? Możliwe..

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś w tym jest. Z pewnością lubi robić wokół siebie zamieszanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szanuję jego osiągnięcia, ale nie przepadam za jego osobowością. Typowy gwiazdor, który obwinia wszystkich naokoło za swoje niepowodzenia (a jako opiekun Królewskich, mierząc się co sezon z Barceloną, wtedy jeszcze Guardoli, to jednak często przegrywał tę bezpośrednią rywalizację), tylko nie siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to byłaby idealna książka dla mojego męża kibica:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy za nim nie przepadałem - zdecydowanie reprezentuje złą stronę mocy w futbolu.

  OdpowiedzUsuń