wtorek, 19 marca 2013

ACHTUNG - PANZER!


AUTOR:
Heinz Guderian
TYTUŁ ORYGINALNY:
Achtung - Panzer!
TYTUŁ POLSKI:
Uwaga czołgi!
TŁUMACZENIE:
Krzysztof Fudalej
WYDAWNICTWO:
Instytut Wydawniczy Erica
LICZBA STRON:
384

Książka Achtung - Panzer! napisana zimą 1936/1937 roku na polecenie wodza III Rzeszy, bardzo szybko zyskała na popularności w kręgach niemieckich wojskowych. Jej autor - Heinz Guderian stworzył w niej bowiem i powołał do życia coś nad wyraz oryginalnego - koncepcję niemieckiego Blitzkriegu, która nam, Polakom jednoznacznie kojarzy się z kampanią wrześniową roku 1939. Zanim jednak doszło do okrutnej wojny, trzeba było najpierw przekonać Niemców do stosowania broni pancernej. W jaki sposób chciał tego dokonać Heinz Guderian? 

By zrozumieć fenomen tej na wskroś teoretycznej publikacji, trzeba najpierw poznać nieco jej autora. Bez znajomości jego biografii nie jesteśmy w stanie zrozumieć pochodzenia tej rozległej wiedzy, którą Guderian wykorzystał do stworzenia Achtung- Panzer. Otóż ów człowiek zrodzony w 1888 roku na Pomorzu, od dziecka przyglądał się poczynaniom armii pruskiej. Jego ojciec oficer dawał mu pierwsze lekcje sztuki wojskowej i z pewnością marzył, by syn poszedł w jego ślady. Młody Heinz bardzo szybko zrealizował te plany biorąc udział w I wojnie światowej, gdzie jako oficer łączności i Sztabu Generalnego służył w różnych jednostkach prowadzących operacje na froncie zachodnim. To właśnie doświadczenia Wielkiej Wojny, podczas której po raz pierwszy wprowadzono do walki broń pancerną, zaowocowały w umyśle Guderiana taktyką wojenną zawartą na kartach jego książki. Fenomen tego dzieła zapewnił jego autorowi dalsze sukcesy wojskowe i "szybki Heinz" stał się również Szefem Sztabu Wojsk Lądowych podczas działań II wojny światowej. Rozległe doświadczenie wojenne i świetne przygotowanie merytoryczne sprawiły, że Uwaga czołgi to pozycja, której nie trzeba specjalnie zachwalać.

Mark I - pierwszy czołg brytyjski w bitwie nad Sommą
Heinz Guderian oddał w ręce czytelników regularny wykład dotyczący stosowania czołgów w czasie I wojny światowej. Przedstawił debiut tej broni przeprowadzony przez Anglików w bitwie nad Sommą (15 września 1916r.) i kolejne potyczki, w których wzięły udział także francuskie czołgi. Rekonstruując przebieg bitew, autor poddał krytyce sposób, w jaki przeciwnicy korzystali z tej broni, ukazując jej ogromny potencjał, który przy odpowiednim przygotowaniu mogliby wyzyskać Niemcy. Jego kolejne argumenty z pewnością zmierzały do tego, by niechęć względem broni pancernej, która w latach 1916/1917 dominowała w szeregach armii niemieckiej, zamienić na fascynację nową technologią wojenną. Guderian nie pozostawia jednak swoich czytelników w próżni pokazując wyłącznie zalety wykorzystania czołgów. Autor przedstawia nam również konstrukcję prototypowego pojazdu opancerzonego, wyjaśnia, w jaki sposób powinno szkolić się ofierów służących w brygadach pancernych, a ostatecznie przedstawia również jak powinna być zrealizowana na froncie osławiona później taktyka Blitzkriegu. Wszystko to opatrzone znakomitymi fotografiami ilustrującymi tezy Guderiana sprawia, że każdy historyk wojskowości będzie pod ogromnym podziwem zmysłu wojennego tego człowieka.

 Tiger II - najcięższy seryjnie produkowany czołg II wojny światowej
Moim ulubionym rozdziałem tej książki był ten, w którym Guderian wyjaśniał odbiorcy, jak Niemcy powinni delikatnie mówiąć "ominąć" postanowienia traktatu wersalskiego dotyczące demilitaryzacji i rozpocząć jeśli nie masową, to przynajmniej prototypową produkcję broni pancernej. Jego słowa to najlepszy dowód na potwierdzenie podnoszonych przez historyków od lat tez na temat produkcji niemieckiej broni na terytorium ZSRR i przekształcaniu niemieckich ciężarówek w pojazdy bojowe. Trzeba przyznać, że naród niemiecki po Wielkiej Wojnie z pozoru najbardziej poszkodowany i uciśniony, pokazał Europejczykom, jak można wyjść cało nawet z największej opresji. Szkoda tylko, że potem, zemścił się w dwójnasób na wszystkich frontach II wojny światowej.

Uwaga czołgi to znakomita pozycja zarówno dla historyka wojskowości, jak i pasjonata II wojny światowej. Po jej przeczytaniu termin "wojny błyskawicznej" nie będzie miał już przed Wami żadnych tajemnic. Sprawcie sobie taką podróż w czasie i przenieście się choć na chwilę do czasów, w których w III Rzeszy trwają nieustanne przygotowania zbrojeniowe. Zapowiada się ciekawie? I tak właśnie będzie w czasie lektury Achtung - Panzer!

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:11 komentarzy:

 1. Malutka w odsłonie militarnej;) To mi najbardziej do Ciebie pasuje, pomimo avatarka:) Pozdrawiam serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie małe "dziecko wojny" :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem Twoich zainteresowań. Imponuje mi kobieta od czołgów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc nie jestem zbyt dobra z historii wojskowości, ale staram się znać chociaż jakieś podstawy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. to jest zdecydowanie książka, po którą nigdy nie sięgnę - niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet bym spróbował, ale obawiam się, że będzie niesamowicie nudna i monotonna :( Chociaż przyznam, że z uwagi na kierunek studiów powinienem ją znać dość dokładnie :P

  OdpowiedzUsuń
 7. O mamo! Ty to masz zainteresowania. =)

  OdpowiedzUsuń
 8. To trochę nie moje klimaty, ale mojego męża jak najbardziej. Dogadalibyście się :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O ta ksiązka to chyba cos dla mnie!:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ech, ech, ech - nie jestem w stanie wykrzesać z siebie nic więcej. Zabawne ile wysiłku wkłada człowiek w budowę maszyn, które ułatwiają niszczenie dzieł innych ludzi.

  OdpowiedzUsuń