środa, 27 marca 2013

Baśnie w kulturach świata

AUTOR:
Jean-Claude Carrière
TYTUŁ ORYGINALNY:
Le cercle des menteurs
TYTUŁ POLSKI:
Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata
TŁUMACZENIE:
Wiktor Dłuski
TOM:
1
WYDAWNICTWO:
Drzewo Babel
LICZBA STRON:
368


Są żywe, zbijające z tropu, lekkomyślne. Są niczym kwiaty albo słodycze, którymi  biesiadnicy wymieniają się ze sobą z uśmiechem na zakończenie posiłku, nie pretendują do wzniosłości myśli, nie mają nic wspólnego z kazaniem, z namaszczeniem, z dydaktyzmem[1].

Tak pięknie definiuje baśnie Jean-Claude Carrière, który w swojej książce pt.: Krąg łgarzy otwiera nasze horyzonty poznawcze na refleksję filozoficzną. Pisarz ten prezentuje nam rzeczywistość złożoną z ogromnej ilości baśni, którymi od tysiącleci ludzie tłumaczą sobie świat. Robi to jednak w sposób tak subtelny, że historie przywołane na kartach książki, mówią niemal same za siebie. O czym opowiadają? O istocie świata, o snach, o śmierci, o sprawiedliwości, miłości, logice...wreszcie o nas samych. 

Najnowsza książka znanego dramaturga i scenarzysty filmowego jest w istocie kompilacją dwudziestu jeden rozdziałów, w których różne powiastki z najbardziej odległych kranców świata zgromadzone zostały pod względem tematyki tworząc jedną wielką dysputę filozoficzną. Spośród setek opowieści uwiecznionych w tej książce, nie sposób wybrać choć kilku, by przedstawić Wam ich przesłanie. Wszystkie one nabierają bowiem sensu dopiero wtedy, gdy czytamy je jedna po drugiej, nieśmiało przewacając kolejne strony. Ich bohaterami są zaś popularne w każdej kulturze postaci. I tak znajdziemy tu opowieści o bohaterach biblijnych, zagadki mędrca anatolijskiego Hodży Nasreddina, zabawne historyjki z życia egipskiego Gohy Prostaczka, czy historie rodem z naszego podwórka, których bohaterem jest Srulek. Przemożną część bohaterów tych baśni stanowią jednak zwierzęta, które od tysięcy lat są znakomitą egzemplifikacją charakterów ludzkich.

Oprócz niemożliwych do podważenia walorów refleksyjnych tej książki, jest ona również ważnym źródłem wiedzy na temat mentalności wielu skrajnie różnych kultur. Mimo tej odmienności, wśród przywołanych powiastek jest dużo takich, które mają uniwersalny charakter. Niosą one ze sobą takie samo przesłanie, a jedyną różnicę stanowią imiona bohaterów różne w zależności od kręgu kulturowego. Po lekturze Kręgu łgarzy nie sposób nie zgodzić się zatem z teorią Claude Lévi-Straussa, który już dziesiątki lat temu dostrzegał podobieństwa międzykulturowe oparte właśnie na szeroko pojętej sferze mitograficznej.

Praca, którą autor włożył w zebranie tak dużej ilości baśni filozoficznych z różnych, odległych od siebie kultur, z pewnością wymaga nie lada pochwał. Jest to zbiór o tyle cenny, że weszły do niego historie opowiedziane przez kogoś, zasłyszane, autentyczne i zmyślone, a przede wszystkim "wiecznie żywe". I choć wiele z tych powiastek należy traktować z przymrużeniem oka, to wszystkie one są na tyle interesujące, że wprost nie chcemy, by kiedyś się skończyły. Z racji tego, że tom pierwszy zapowiada pewną kontynuację, z niecierpliwością będę wyczekiwała następnych części tej dosyć oryginalnej lektury.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:


[1] J.C. Carrière: Krąg łgarzy. T. 1. Warszawa 2013, s. 14.

10 komentarzy:

 1. Lubię tego typu książki. Niestety moja biblioteka chyba już mniej, bo własnie sprawdziłem i nie ma jej na stanie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę bardzo niezwykła książka. Wcale się nie dziwię, że będziesz wyczekiwała kolejnych części, bo ja jestem zaintrygowana książką dzięki Twojej recenzji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba ostatnio na wykładach w czwartkowe poranki była mowa o tym autorze... ale wtedy raczej spałem, więc mogłem pomylić ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, z reguły staram się nie zazdrościć ale ile bym dała za współpracę z tym wydawnictwem, mają wyjątkową rękę do ciekawych książek... Już nawet tytułów nie spisuję, wszystko z tego wydawnictwa brałabym w ciemno ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze przyznam, że odstrasza mnie słowo "filozoficzne";)

  OdpowiedzUsuń
 6. @alison2: Jeśli jesteś zainteresowana współpracą z tym wydawnictwem, to napisz e-mail do działu promocji, bo zależy im na tak zaangażowanych w swą pracę recenzentach jak Ty. ;)

  @Azumi: mnie do tej pory też skutecznie odstraszał :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta bym z chęcią przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Heh, ja się trochę obawiam tego wydawnictwo, ze względu na osobę Paulo "Złota Myśl" Coelho. Ale chyba czas najwyższy poznać innego autora, którego książki ukazują się w ten oficynie i zatrzeć niemiłe wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem czy to konkretnie moja tematyka, ale lubię wydawnictwo Babel i ufam jego książkom, dlatego być może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń