wtorek, 12 marca 2013

Rozkaz: zabić Tito!

AUTOR:
Leo Kessler
TYTUŁ ORYGINALNY:
RED ASSAULT
TYTUŁ POLSKI:
Czerwon atak. Desant na Drvar 1944.
PRZEKŁAD:
Joanna Jankowska
WYDAWNICTWO:
Instytut Wydawniczy Erica
LICZBA STRON:
256Wiosną 1944 roku w Wilczym Szańcu zebrała się grupa najbliższych współpracowników Hitlera, by opracować plan zabójstwa człowieka, który w czasie działań wojennych stanął po stronie Stalina. Chodzi tu o dowódcę jugosławiańskiej narodowo-wyzwoleńczej armii Josipa Broz Tito. By jednak zgładzić Tito, nie wystarczy tylko rozkaz Hitlera. Ten człowiek wielbiony przez swoich rodaków znajduje się pod ścisłą ochroną w najbardziej górzystym terenie na pograniczu Bośni i Czarnogóry. Wódz III Rzeszy zmuszony jest więc po raz kolejny wykorzystać do tej operacji grupę szturmową Strzelców Alpejskich Edelweiss, która jest w stanie działać niemal w każdych warunkach. W tym miejscu rozpoczyna się właśnie akcja następnej z cyklu powieści Leo Kesslera pt.:  Czerwony atak. Desant na Drvar 1944.

Bohaterów wchodzących w skład grupy Edelweiss mieliśmy już okazję poznać w poprzednich częściach opowiadających o ich wojennych wyczynach (recenzja Doliny zabójców dostępna tutaj). W ich nastawieniu do służby wojskowej niewiele się zmieniło. Nadal są równie wulgarni i nieokrzesani. Po raz kolejny też od nich zależą dalsze losy II wojny światowej. Jeśli bowiem uda im się zabić Tito, historia ma szansę potoczyć się zupełnie inaczej.

Do skomponowania fabuły tej książki, autor wykorzystał jak mniemam trzy próby zamachu na życie Jospia Broz Tito, które rzeczywiście miały miejsce w czasie działań wojennych. Mowa tu o operacji Wariant Biały (Fall Weiss), operacji Wariant Czarny (Fall Schwarz), podczas której Tito został ranny oraz o akcji Skok konika szachowego (Unternehmen Rösselsprung), czyli desantu powietrznego w pobliżu sztabu dowodzenia partyzantów w Drvarze. Wszystkie te działania prowadzone w latach 1943-1944 miały zakończyć się zgładzeniem jugosławiańskiego przywódcy. Nasza wiedza historyczna pozwala nam stwierdzić, że zakończyły się porażką, ale czy na kartach Czerwonego ataku Broz Tito również uchodzi z życiem?

Charles Whiting jak zwykle oddał w ręce czytelników świetnie skonstruowaną historię, która do ostatniej chwili pełna jest świadomych niedopowiedzeń. Wiele razy mamy bowiem wrażenie, że mimo uważnego śledzenia fabuły, coś ważnego nam jednak umknęło. Nawet zakończenie powieści nie pozwala nam na odetchnięcie z ulgą i jeszcze bardziej pobudza do refleksji nad tą skomplikowaną niemiecką operacją. Myślę, że wszyscy fani przygód Strzelców Alpejskich i popularnej obecnie prozy Leo Kesslera znajdą w Czerwonym ataku wszystko to, czego oczekuje się od powieści wojennych: polityczną intrygę i całe mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zachęcam więc do lektury, a sama rozpoczynam polowanie na kolejną część tego rozbudowanego cyklu.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:

5 komentarzy:

 1. Wygląda zachęcającą - taka alternatywna wersja histtorii. Mimo wszystko moja sympatia pewnie byłaby po stronie Tito. Szalenie sprytny był ten skubaniec :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość ciekawe - interesuje mnie, czy autor odważył się na spekulacje, jak potoczyłaby się historia, gdyby Tito został zgładzony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Leo Kesslera bardzo lubię, każda jego książka jest świetnie napisana i trzyma w napięciu ;) Na pewno kiedyś przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę z wielką ochotą bym przeczytała ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, takie coś mogłoby mi się spodobać :] Co prawda to o cały wiek dalej, niż mój ulubiony okres historyczny, ale jak u każdego facet z sercem dziecka, tak i u mnie IIWŚ wzbudza odpowiednie emocje :]

  OdpowiedzUsuń