czwartek, 25 lipca 2013

Polacy i Żydzi oczami byłego ambasadora

AUTOR:
Szewach Weiss
TYTUŁ:
Ludzie i miejsca
WYDAWNICTWO:
M
LICZBA STRON:
250


Ci, którzy od dawna śledzą życie polityczne naszego kraju, z pewnością znają nazwisko Szewacha Weissa, który w latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Sylwetka Szewacha Weissa pojawiła się ponownie w polskich mediach, w maju bieżącego roku, kiedy ten wybitny profesor nauk politycznych po raz kolejny otrzymał tytuł doktora honoris causa, tym razem od Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Szewach Weiss, był również niedawno jednym z ekspertów uczestniczących w debacie związanej z wyemitowanym w Telewizji Polskiej kontrowersyjnym serialem pt.: Nasze matki, nasi ojcowie. Podczas tej debaty naukowiec apelował do współczesnych Niemców o przedstawianie prawdziwej historii II wojny światowej z niemieckim okrucieństwem i zbrodniami, które w tej produkcji starano się pominąć. Wiele takich refleksji na temat polsko- żydowskiej przeszłości i wspomnień z lat wojennej okupacji znajdziemy w najnowszej książce Szewacha Weissa pt.: Ludzie i miejsca, która niedawno zasiliła wydawniczy rynek. 


Ludzie i miejsca to właściwie kompilacja wielu esejów, artykułów i wywiadów, które ukazywały się przed laty na łamach "Rzeczpospolitej", czy "Uważam Rze". Znajdziemy tu również wzmianki zaczerpnięte z innych publikacji tego autora. O czym traktują te wszystkie zebrane w jednym miejscu teksty? O długiej, często bolesnej historii i tej prywatnej - rodziny Weissów, i tej globalnej - narodu żydowskiego. Szewach Weiss to bowiem dziecko holocaustu, które dzięki niebywałemu szczęściu i pomocy ze strony polskich sąsiadów przeżyło 3 najgorsze lata wojny w ukryciu. I choć wszystkim członkom jego rodziny udało się uratować z wojennego piekła, to zaraz po wojnie opuścili oni nasz kraj i wyruszyli do Erec Israel.

W publikacji tej nie brak osobistych wspomnień autora związanych z powstawaniem wolnego państwa Izrael i konfliktami izraelsko-palestyńskimi, które po dziś dzień spędzają sen z powiek mieszkańcom tych terenów. Najciekawszą jednak częścią tej książki jest odmalowana przez Weissa galeria Żydów polskich. Znajdziemy wśród nich wiele znanych nam postaci, jak: Marek Edelman, Władysław Szpilman, Jan Kiepura, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Julian Tuwim, czy choćby Antoni Słonimski. Bardziej interesujące są jednak biogramy pięknej Heleny Rubinstein, słynnego pisarza Isaaca Bashevisa Singera, twórcy esperanto - Ludwika Zamenhofa i znanych z Hollywoodu braci Warner. Dodatkową niespodzianką dla czytelników będą z pewnością przedruki wystąpień Szewacha Weissa, które wygłaszał odbierając tytuły doktora honoris causa. A całą lekturę wieńczy mnóstwo fotografii z prywatnych zbiorów autora, dzięki którym możemy zobaczyć, jak zmieniał się on z młodego dziennikarza izraelskiego w znanego i cenionego dyplomatę.

Książka Szewacha Weissa to zbiór interesujących i błyskotliwych spostrzeżeń na temat wspólnej przeszłości Polaków i Żydów. To również małe kompendium wiedzy na temat burzliwej historii państwa Izrael i jego stosunków dyplomatycznych z innymi, światowymi potęgami. Przede wszystkim jest to jednak subiektywne spojrzenie na świat człowieka, który przeżył na ziemiach polskich zaledwie 9 lat swojego życia, a po dziś dzień czuje się w Polsce jak w domu. Myślę, że wszyscy, którzy znają poglądy Szewacha Weissa i cenią sobie jego zdanie, będą tą pozycją zachwyceni niemal tak bardzo jak jej autor polskimi studentami.  

17 komentarzy:

 1. Zdecydowanie mój temat! I zdecydowanie muszę przeczytać, tylko... potrzebuję czasuuu! Więcej wolnego czasu i mniej przybywających książek ;)
  Pozdrawiam i jak zwykle dziękuję za kolejną inspirującą książkę do listy "muszę przeczytać".

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj kusisz bardzo ciekawą lekturą. Stosunki polsko-izraelskie to dosyć ciężka sprawa, ciekaw jestem, jak wyglądają one z punktu widzenia byłego ambasadora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się zastanowić nad tą lekturą...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcąc, nie chcąc muszę wziąć tę książkę pod uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja zdecydowanie godna uwagi, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem nie dla mnie... eseje i wywiady o tej tematyce niestety mnie nie pasjonują. Co nie zmienia faktu, że książka wydaje się być bardzo wartościowa :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo tak pozytywnej recenzji, nie skuszę się. Forma książki mnie nie interesuje (chodzi mi o te artykuły i eseje), a szczególnie jak są pisane przez Izraelskiego ambasadora i o Izraelu, o którym praktycznie nic nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa i interesująca lektura. Chętnie przeczytałabym.

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, brzmi naprawdę ciekawie i mądrze :) Dopisuję tę książkę do mojej listy. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiałam się ostatnio nad tą książką, ale ostatecznie się na nią nie zdecydowałam. A widzę, że jednak warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niewiele wiem o Weissie. Tematycznie trochę dla mnie, trochę nie. Pomyślę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach tą publikację, na pewno wkrótce przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Też już zastanawiałam się nad tą lekturą, ale jakoś nie mogłam się zdecydować, miałam obawy, że nie jest to książka dla mnie. Może jednak dam się przekonać:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie to książka,którą będę musiała odszukać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tej pozycji nie czytałam, mimo, że kiedyś miałam wiele wspólnego z tą tematyką. Miałam okazję poznać dwie osoby związane z kulturą żydowską: Eli Zborowskiego i Weinryba Motka.

  OdpowiedzUsuń
 16. chętnie zagłębiłabym się w te tematykę :)

  OdpowiedzUsuń