poniedziałek, 8 lipca 2013

Śpiewająca Eurydyka oczami bliskich

AUTOR:
Mariola Pryzwan
TYTUŁ:
Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
368


Była aniołem o niezwykłym głosie. Po śmierci na wiele lat odeszła w zapomnienie, by rok temu przypomnieć o sobie światu. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie Mariola Pryzwan i kolejna już w jej dorobku książka pt.: Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach. Tym razem o życiu i karierze tytułowej bohaterki opowiadają jej bliscy współpracownicy i rodzina i przyjaciele. Ich wypowiedzi składają się na piękną historię, której główną bohaterką jest właśnie Anna German.


Historia piosenkarki, którą nazywano "Słowikiem Neapolu", rozpoczyna się niedługo po jej narodzinach, kiedy to Irma (jej matka) i maleńka Ania podążają w głąb Rosji za zesłanym do obozu Eugeniuszem (jej biologicznym ojcem). I choć losy tej rodziny już nigdy się nie połączą, to Irma zadba o to, by jej córka miała szczęśliwe dzieciństwo. Pomoże jej w tym Herman Berner, Polak, dzięki któremu obie będą mogły rozpocząć w naszym kraju nowe, lepsze życie.

Po przyjeździe do Polski wszystko zaczyna się szczęśliwie układać. Ania kończy kolejne szkoły i by sprawić radość matce zdaje egzamin wstępny na Uniwersytet Wrocławski. Tu, jako przyszły geolog poznała wszystkie tajemnice Ziemi, jednak los przeznaczył ją do innych celów. Jej bliska przyjaciółka Janeczka jako pierwsza dostrzegła muzyczny talent Ani i zgłosiła jej kandydaturę na casting do Estrady Wrocławskiej. Na miejscu okazało się, że Anna ma absolutny słuch i głos, którego pozazdrościć mogłaby jej nie jedna piosenkarka. Zaczęła więc śpiewać. Najpierw z Estradą, potem samodzielnie. Od Katarzyny Gärtner dostała kilka tekstów piosenek i zaopatrzona we własny repertuar zaczęła podbijać sceny Zielonej Góry, Opola i Sopotu. A potem? Pierwsza jej płyta wydana w Rosji i kilka wyjazdów do Włoch. Ten ostatni zakończony tragicznym wypadkiem, który na kilka lat wycofał będącą u szczytu sławy Anię z życia publicznego.

Dzięki pomocy lekarzy, wsparciu ze strony męża, a przede wszystkim własnej determinacji, Annie German udało się powrócić na scenę. Jej repertuar stał się od tej pory nieco bardziej liryczny i tylko anielski głos ciągle pozostawał ten sam. Piosenkarka nadal podbijała serca publiczności, choć w kraju prym wiodły teraz Maryla Rodowicz i Zdzisława Sośnicka. Anna ani myślała upodabniać się do nowych gwiazd. Do końca swoich dni niezmiennie wyśpiewywała swój niepowtarzalny repertuar.

Na książkę Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach składają się relacje dotyczące bohaterki, których udzieliły Marioli Pryzwan takie osobistości jak: Krzysztof Krawczyk, Irena Santor, Danuta Rinn, Maria Koterbska, Leonid Teliga, czy Sława Przybylska. Nie brak tu również zwierzeń najbliższej przyjaciółki Anny German - Anny Kaczaliny, jak również pierwszego biografa piosenkarki, Aleksandra Żygariowa. Ich wypowiedzi tworzą niewielkiej objętości rozdziały. Dzięki nim stopniowo przemieszczamy się w czasie i poznajemy z największą dokładnością koleje losu Anny German.

Pozycja napisana przez Mariolę Pryzwan jest genialna nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wizualnym. Wspomnieniom bliskich jej osób towarzyszy całe mnóstwo fotografii Ani, jej dyplomów i listów, które wysyłała do znajomych. Znajdziemy tu również okładki jej wszystkich płyt, zdjęcia zamieszczane w popularnych przed laty czasopismach i szczegółowe kalendarium sukcesów piosenkarki. Ta kompletna biografia Anny German stanowczo wygrywa z książką Anna German o sobie, którą miałam okazję czytać i recenzować (recenzja) niespełna rok temu. Tym razem Mariola Pryzwan stworzyła dzieło skończone. Kto wie, czy nie najlepsze w twórczości tej autorki?

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości:
13 komentarzy:

 1. To bardzo dobrze, że o Annie German znów się dużo mówi. Niezwykła kobieta, niezwykły głos. Z wielką przyjemnością przeczytałabym tę biografię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam, ale będę miała okazje przeczytać książkę o Annie German tą o której pisałaś rok temu, kupiłam teściowej na imieniny, bo jest jej wielką fanką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wkurza mnie to! Strasznie mnie wkurza,że nagle po serialu jest tak głośno o German! No kurde.. wszędzie widzę jakieś książki o niej, programy czy inne teges smeges. To dziwne, że potrafimy doceniać kogoś dopiero, gdy inny naród(wszak to był rosyjski serial) nam poda"bohatera" na tacy.

  To nie moje klimaty, nie moja muzyka i nie przepadam za biografiami, więc sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenię talent pani German, ale historia jej życia już tak bardzo mnie nie nęci, by po nią sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że książka będzie bardzo ciekawa. Lubię piosenki Anny German, a Twoja rekomendacja jest jak najbardziej przekonująca:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wcześniej nawet nie słyszałem o Annie German, jej twórczości ani historii, ale dzięki serialowi wszystko się zmieniło. Serial bardzo mi się spodobał, więc bardzo dobrym "dopełnieniem" do niego byłaby ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze wiedzieć, która książka o German jest lepsza, bo - ofkors po serialu - mama zaczęła się nią trochę interesować. Zatem, kto wie, może już prezent na urodziny mam ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Dlaczego nie dodaje moich komentarzy? :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Pewnie to jakiś chwilowy bunt. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię książki o tej piosenkarce;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że za sprawą serialu nastała spora moda na tę piosenkarkę i wszyscy sobie teraz o niej przypomnieli. Mnie biografie raczej nie interesują, choć książką tą z pewnością, tak jak już wcześniej wspomniał Dada, zainteresowałaby się i moja mama :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem nie moja tematyka, ale może kiedyś :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Heh, kupiłem tę książkę znajomej, próbowałem również zamówić ją dla mamy, ale nakład został chwilowo wyczerpany :) Anna German oraz jej twórczość za sprawą rosyjskiego serialu przeżywają prawdziwy renesans.

  OdpowiedzUsuń