piątek, 2 sierpnia 2013

Dziewczyna z Południa

AUTOR:
Nancy Milford
TYTUŁ ORYGINALNY:
Zelda
TYTUŁ POLSKI:
Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda
TŁUMACZENIE:
Zofia Zinserling
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
496

Twórczość Nancy Milford nazywanej też "profesorką amerykańskich biografii", mimo swej popularności w Stanach Zjednoczonych, była dotąd mało znana polskim czytelnikom. Impas ten po wielu latach od pierwszego wydania przełamało jednak Wydawnictwo Marginesy, oddając w ręce rodzimych czytelników wyjątkowo rzetelną biografię Zeldy Sayre pióra tej autorki. Zastanawiacie się, kim jest jej bohaterka i dlaczego pisarka wybrała właśnie tę kobietę? Otóż dlatego, że Zelda Sayre, znana nam raczej jako Zelda Fitzgerald, była siłą napędową i jednocześnie największą muzą Francisa Scotta Keya Fitzgeralda. Gdyby nie ona, życie tego wielkiego twórcy mogło potoczyć się zupełnie inaczej.


Ta nieprzeciętnej urody kobieta, która patrzy na nas z okładki książki urodziła się na dalekim Południu, co przez wiele lat zarzucał jej mąż, twierdząc, że to pochodzenie miało wpływ na jej temperament. Od dziecka rozpieszczana i faworyzowana przez matkę, była jedną z najpopularniejszych dziewcząt w Montgomery. Jej życie upływało na beztroskich zabawach, uczestnictwie w potańcówkach i flirtowaniu z mężczyznami. Aż do czasu gdy poznała jego. Trafili na siebie pewnego lipcowego wieczoru w podmiejskim klubie. On, przystojny porucznik 67. pułku piechoty był dla niej urzeczywistnieniem marzeń. Ona była dla niego wyjątkowo pięknym podlotkiem, któremu oddał serce. I choć uczucie między nimi narastało powoli, to dwukrotne zaręczyny uwieńczyło wreszcie małżeństwo. W tym właśnie miejscu rozpoczyna się o wiele bardziej interesująca opowieść o wspólnym życiu tych dwojga, której nie sposób streścić w kilku słowach. O tym po prostu trzeba przeczytać.

Siedem długich lat, podczas których Nancy Milford zbierała materiały do tej książki, nie poszło na marne. Dzięki temu powstała bowiem nad wyraz szczegółowa biografia Zeldy Fitzgerald, która przedstawia nie tylko nieznane dotychczas fakty z jej życia, ale również kulisy kariery literackiej F. Scotta Fitzgeralda. Pisarka zaserwowała nam opowieść co i rusz poprzetykaną korespondencją między małżonkami, w której nie brak również opinii ludzi z bliskiego Fitzgeraldom otoczenia oraz diagnoz lekarskich z placówek, w których Zelda spędziła kilka lat swojego życia. Te wszystkie materiały stanowią znakomitą pomoc do interpretacji dzieł Scotta i niewielkiego dorobku pisarskiego Zeldy. Powiem więcej, nie sposób czytać utworów Fitzgeraldów bez znajomości tej książki i nie sposób zrozumieć tej książki bez uprzedniej lektury ich utworów. 

Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda to poruszająca opowieść o związku dwojga ludzi, których na zawsze połączyły fizyczna i duchowa więź. I choć historia tej pary nie zmierza do szczęśliwego zakończenia, a koleje losu niebywale ich doświadczają, to nie można oprzeć się pokusie wniknięcia w amerykańskie środowisko lat 20. ubiegłego wiek, by na kilka wieczorów poczuć się blisko jednego z najpopularniejszych małżeństw tamtych czasów. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów autora Wielkiego Gatsby`ego oraz tych, którzy chcieliby "od kuchni" poznać życie państwa Fitzgeraldów.  Jestem przekonana, że publikacja ta poruszy Was do głębi i rzuci nieco inne światło na wiele faktów z biografii Scotta i Zeldy Fitzgeraldów. 

Mam nadzieję, że pozostałe książki Nancy Milford także trafią do polskich czytelników i sprawią im równie wielką przyjemność, co historia Zeldy Sayre. Ja z całą pewnością będę na nie oczekiwała i wierzę, że po lekturze powyższej pozycji, Wy również przekonacie się o talencie pisarskim tejże autorki.


Ps. Tak się złożyło, że moja recenzja Sekretów kobiet złotnika bierze udział w konkursie na koobe.pl. Nie liczę na żadną wygraną, ale byłoby miło gdybyście ją "polubili". Recenzja dostępna pod tym linkiem:

http://www.koobe.pl/301,a,sekrety-kobiety-zlotnika.htm

18 komentarzy:

 1. Co do książki, to bardzo mnie ciekawi :)

  A mojego lajka też już masz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem wielką fanką biografii, ale ta wydaje się wyjątkowo interesująca. Już sama postać autorki jest bardzo intrygująca. W końcu na miano "profesorki amerykańskich biografii" trzeba sobie zasłużyć. Postać Zeldy rzeczywiście intryguje, nic dziwnego, że zbieranie materiałów na jej temat zajęło aż tak dużo czasu.
  PS: Za każdym razem, gdy odwiedzam Twojego bloga, nie mogę napatrzeć się na szablon - jest przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak opisałaś tę książkę, że zapisuję ją od razu do listy: kupić koniecznie. Pozdrawiam. Życzę powodzenia w konkursie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, ze wiem, kim jest Fitzgerlad, bo inaczej nie skojarzylabym tej kobiety:p

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Wielkiego Gatsby'ego tego powieściowego jak i filmowego :P, chętnie przeczytam o kobiecie, która miała tak ważny wpływ na Fitzgeralda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię i cenię dobrze napisane, rzetelne i ciekawe biografie - pod warunkiem, że dotyczą osób w jakimś stopniu mi znanych lub bliskich. Ta niestety do takich nie należy, ale cieszę się, że ciebie usatysfakcjonowała:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Głos oddany. :) Jakoś nie przekonuje mnie ani tak pozytywna recenzja, ani okładka, ani tematyka tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hahaha, przypominała mi się Twoja reakcja na wiadomość, że to właśnie ta książka była w paczce ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Chwała Bogu, że nie okazała się tak straszna jak przewidywałam. :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie jestem na tak. Lubię książki tego typu i szalenie interesują mnie postaci, które stoją niejako w cieniu sławy innych, ale bez nich w ogóle nie byłoby tego cienia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa recenzja:) Oczywiście polubiłam i mam nadzieję, ze wygrasz konkurs:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię biografie. Widzę, że muszę przejrzeć ofertę wydawnictwa, ponieważ recenzja jak najbardziej wzmogła moją ciekawość:)

  OdpowiedzUsuń
 13. książka wydaje się być bardzo w moim stylu, pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wielkiego Gatsby'ego nie znam, ani z książki ani filmu. Jednak za biografię przedstawioną wyżej chętnie bym się zabrała. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydawnictwo Marginesy specjalizuje się w biografiach interesujących postaci. A towarzyska życia Fitzgerlada to z pewnością osoba, której historię chciałoby się poznać :)

  Powodzenia w konkursie!

  OdpowiedzUsuń
 16. Już w pierwszym zdaniu podajesz błędną informację, ponieważ biografia Zeldy autorstwa Milford wydana została po raz pierwszy w Polsce już w latach bodajże 70. przez wyd. Czytelnik.

  To kolejne wydanie tej samej książki, a zainteresowanym radzę pogrzebać w bibliotekach poszukiwaniu tego starego - można je znaleźć bez większych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie zabieram się do czytania.
  Mój egzemplarz pochodzi z 1978 r., ma twardą( płócienną) oprawę i został wydany przez wydaw. Czytelnik. Tekst Nancy Milford poprzedza przedmowa Michała Sprusińskiego.
  Tytuł jest króciutki i brzmi: Zelda.

  To tak dla dokładności i zachęty do poszukiwań w bibliotekach:)
  Maria

  OdpowiedzUsuń