środa, 18 września 2013

Dorosłe dzieci


Dla detektywa Wiktora Getza to miało być po prostu kolejne zlecenie. W swojej długoletnie karierze śledził już drobnych złodziei i poszukiwanych listami gończymi przestępców. Nie spodziewał się jednak, że tym razem obiektem jego zainteresowań staną się dzieci, a ściślej dwóch małych chłopców: 12-letni Prosper i 5-letni Bonifacy, którzy uciekli z domu wujostwa Hartliebów. Wiktor przekonany, że znalezienie tych dwóch gagatków na ulicach Wenecji  nie może być nazbyt trudne, przystał na propozycję Estery Hartlieb. I właśnie od tego momentu rozpoczyna się akcja bodaj najlepszej książki Cornelii Funke pt.: Król Złodziei, która jest znakomitym dowodem na to, że pewne motywy po prostu nie mogą ulec przedawnieniu.

Prosper i Bo to dwaj osieroceni chłopcy, którzy po śmierci rodziców trafiają na wychowanie do znienawidzonej ciotki Estery. Problem w tym, że kobieta nie zamierza wychowywać ich obu. Postanawia zatrzymać przy sobie młodszego z nich, a jego starszego brata oddać do szkoły z internatem. Bracia ani myślą o rozstaniu i chcą za wszelką cenę uciec od ciotki Estery. Dokąd? Do krainy, o której opowiadała im mama. Tam, gdzie roi się od złotych lwów i aniołków, a wszędzie płynie woda. Tak trafiają do „księżycowego miasta”. Nie udałoby im się jednak przetrwać w Wenecji, gdyby nie pomoc innych dzieci. Tutaj bowiem spotykają na swojej drodze Osę, Moscę, Riccio, a przede wszystkim tytułowego Króla Złodziei. To dzięki ich pomocy otrzymują dach nad głową i niewielkie wsparcie finansowe, które jak się pewnie domyślacie, nie pochodzi z legalnego źródła.

Wszystko zmierzałoby do szczęśliwego zakończenia, gdyby nie detektyw Getz, który depcze naszym bohaterom po piętach. W dodatku na Króla Złodziei czeka bardzo niebezpieczne zadanie. A wszystko przez magiczną karuzelę ze zgromadzenia sióstr miłosierdzia. Brzmi nieco chaotycznie? I tak w istocie jest, ale dzięki naszym małym bohaterom przedstawione w opowieści wydarzenia, nabierają sensu i sprawiają, że czytelnik znajduje się w samym sercu opisywanych zdarzeń.


Przyznam, że nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Cornelii Funke. Po przeczytaniu Atramentowej Trylogii postanowiłam sobie, że już nie sięgnę po książkę tej autorki. Teraz, po lekturze Króla Złodziei cieszę się, że złamałam to postanowienie. Ta powieść to wyjątkowa perełka wśród całego mnóstwa książek z gatunku literatury młodzieżowej. Co więcej, jej odbiorcami mogą być czytelnicy niemal w każdym wieku. Król Złodziei nie jest bowiem jedną z tych naiwnych książeczek, których zakończenie znamy niemal od pierwszej strony. To historia zaskakująca, miejscami zabawna, a nader wszystko poruszająca. Nie sposób pominąć faktu, że jest to również opowieść o braterskiej miłości, marzeniach dzieci o byciu dorosłymi i szczęściu, które odnaleźć możemy w najdrobniejszych gestach. Jeśli więc i w Was tkwi odrobina dziecka i jesteście ciekawi, jak maluchy mogły poradzić sobie w Wenecji oraz kim tak naprawdę jest Król Złodziei, to lektura powieści Cornelii Funke będzie fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Serdecznie ją polecam zarówno małym, jak i dużym czytelnikom.

AUTOR:
Cornelia Funke
TYTUŁ ORYGINALNY:
Herr der Diebe
TYTUŁ POLSKI:
Król Złodziei
PRZEKŁAD:
Anna i Miłosz Urban
WYDAWNICTWO:
 Literacki Egmont
RECENZJA DLA:DOSTĘPNA TUTAJ:15 komentarzy:

 1. Do tej pory czytałam tylko "Reckless" autorstwa Cornelii Funke, ale wszyscy tak zachwalają Atramentową Trylogię, teraz jeszcze ty Króla złodziei, że chyba nie będę się długo opierać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrzałem już za tą książką od jakiegoś czasu - ma bardzo ładną okładkę. Widzę, że warto przyjrzeć się jej bliżej - fajniście!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już dosyć dawno :) Wolę Atramentową Trylogię jednak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubisz Atramentowej Trylogii? Czytałam "Króla złodziei" i bardzo dobrze wspominam. Nie widziałam wydania z ilustracjami Emilii Dziubak, ale nie wątpię, że jest godne uwagi. Literacki Egmont ostatnio pozytywnie zaskakuje. Kilka dni temu skończyłam czytać "Potillę" Funke - to już zdecydowanie lektura dla młodszych (sugerowany wiek 8+), ale przyjemna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostałam zmuszona do lektury "Atramentowej Trylogii" na zajęcia z literatury dla dzieci i młodzieży i może dlatego nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O! Przez całą serię "atramentową" nie przebrnęłam, ale jeśli to jest perełka, to chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawi mnie ta lektura :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam już o tej książce i znajduje się ona już na mojej liście must read :) Nie moge doczekac sie az przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ mi się podoba ta pierwsza okładka!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam pisarki, ale ta książka na podstawie Twojej recenzji wydaje się b. sympatyczna. W planach mam natomiast inną młodzieżówkę - "Mieć siedem lat" McCalla Smitha. Leży na półce i wypada ją kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna ta książka!!! Okładka mnie zachwyca!

  OdpowiedzUsuń
 12. Cornelii Funke jest mi zupełnie nieznana. Zapewne wynika to z faktu, że rzadko sięgam po literaturę młodzieżową.
  Zgodzę się z Basią Pelc - okładka jest wspaniała! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. sporo słyszałam o tej książce i o tym, iż najlepiej zaczynać przygodę z tą autorką właśnie od tej pozycji! świetna recenzja - zachęcająca do przeczytania!
  Pozdrawiam ciepło i zapraszam skromnie do siebie;)
  Marta Kor - MK Czytuje

  OdpowiedzUsuń
 14. O tak, czasem więcej we mnie dziecka niż dorosłego bo zawsze mówię sobie, że jeszcze zdąrze być prawdziwie dorosła :) A o tej książcę czytałam już wcześniej i mam ją w zakładcę "Chcę przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń