czwartek, 19 września 2013

Ogłoszenia parafialne

Dziś kilka słów na temat książek, które niebawem będą miały swoją premierę wydawniczą i garść informacji z mojego życia prywatnego. No to zaczynamy!

         Antoni Kroh: Sklep potrzeb kulturalnych                                            PREMIERA: 9 października 2013r.WYDAWCA:
Sklep potrzeb kulturalnych to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem. Próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Za to ozdobiona licznymi fotografiami.
AUTOR:
Pochodzę z Warszawy, ale kilka lat dzieciństwa przemieszkałem w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1955 roku ukończyłem tam szkołę podstawową. W latach 1967-70, zaraz po studiach, pracowałem w dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Poznałem wówczas wielu wybitnych zakopiańczyków, miejscowych oryginałów, chłonąłem środowiskowe opowieści, bajdy i plotki. Zdobyłem „blachę” przewodnika tatrzańskiego. W kwartalniku Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa” opublikowałem kilka młodzieńczych, buntowniczych artykułów o kulturze ludowej Podhala, zaś po latach dwie książki o tym regionie: Sklep Potrzeb Kulturalnychoraz Tatry i Podhale w serii „A to Polska właśnie”.       

Dariusz Pachocki: Broniewski w potrzasku uczuć  

PREMIERA: 9 października 2013r.    

                                
Broniewski w potrzasku uczuć to historia romansu Władysława Broniewskiego i Ireny Helman. Zachowane listy kochanków opowiadają po latach własnymi słowami bohaterów o płomiennym uczuciu, ale także o ich codziennym życiu. Pożółkłe karty zdradzają nieznany dotąd bliżej fragment biografii poety. Zarówno Broniewski, jak i Irena Helman pisali emocjonalnie, wplatając w wyznania miłosne opisy wszystkiego, co ich wówczas dotykało, interesowało. Dostajemy relację z niemal każdego tygodnia. Dla Czytelnika z pewnością okażą się ciekawe informacje dotyczące wyjazdu Broniewskiego do ZSRR czy też próby wyjaśnienia i usprawiedliwienia się przed kochanką ze swoich komunistycznych sympatii. Inne interesująco zarysowane wątki tej korespondencji to proza życia poety łączącego pracę twórczą z pogonią za zarobkiem, jego zawiłe relacje z żoną Janiną, czy pokazana w nowym kontekście słabość pisarza do córki Anki.

Sylvie Simmons: Leonard Cohen. Jestem Twoim mężczyzną

PREMIERA: 25 września 2013r.


Jestem twoim mężczyzną – przewrotnie napisał Cohen w swojej piosence; taki tytuł nosi również jego biografia, jakby podkreślając oddanie, szczerość i otwartość jej bohatera. Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną” to biografia fenomenalnego poety i pieśniarza napisana na miarę jego talentu. W swej obszernej, bogato ilustrowanej książce Sylvie Simone przedstawia drogę Leonarda Cohena na światowe listy przebojów, twórczość owocującą rzeszami fanów i najwyższymi nagrodami, jego trudne wybory dotyczące życia duchowego i osobiste perypetie. Wspomnienia ważnych w jego życiu kobiet, przyjaciół, współpracowników i rozmowa z Cohenem tworzą niepowtarzalną opowieść – o poezji, muzyce, zawiłościach miłości, o sensie życia, o religii. Cohen – mistrz i szermierz słowa – sportretowany został słowami padającymi w wywiadach, własnymi wierszami (w oryginalnych wersjach i polskim przekładzie), piosenkami.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

 
Tyle o nowościach. Teraz coś od siebie. Nigdy nie sądziłam, że nadejdzie dzień, w którym będę się musiała pożegnać z niektórymi książkami. By do niego nie dopuścić, postanowiłam dokupić nowy regał na książki. Okazało się jednak, że to rozwiązanie również zawiodło. W związku z tym postanowiłam część egzemplarzy oddać miejscowej bibliotece, zaś drugą część pozostawiam Wam z zakładce SPRZEDAM KSIĄŻKI. Jeśli coś Was zainteresuje, proszę o wiadomość e-mail. Cena do uzgodnienia, bo i "stopień zużycia" książek bywa różny. Po kliknięciu w dany tytuł, traficie na stronę z moją recenzją, dzięki której przekonać się możecie, czy lektura jest warta uwagi. Stopniowo w tej zakładce pojawiać będą się także książki, o których z różnych powodów nie pisałam na blogu. Tak więc zaglądajcie, a może coś ciekawego dla siebie wypatrzycie. :)13 komentarzy:

 1. ciekawe zapowiedzi, coś innego niż na innych blogach :) ech mam ten sam problem książki składuje juz na podłodze i rosną w góre w bardzo szybkim tempie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. "Leonard Cohen. Jestem Twoim mężczyzną" coś dla Isadory. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też o niej pomyślałam, kiedy zobaczyłam tę zapowiedź. :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nic dla mnie, ale byc moze recenzje mnie przekonają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie raczej nic :) portfel chwilowo odpocznie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zadna z tych pozycji mnie nie interesuje... Znam ten bol, kiedy trzeba sprzedawac ksiazki...

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale nie widzę nic dla siebie. Te, co mnie interesowały już mam u siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Broniewski w potrzasku uczuć zapowiada się dość ciekawie ;d

  OdpowiedzUsuń
 9. "Broniewski w potrzasku uczuć" mnie intryguje i zapewne kiedyś po tę książkę sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Obawiam się, że żadna z tych książek nie przypadłaby mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. hmmm, chyba nie są to raczej książki w moim guście.

  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie widze nic ciekawego dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń