poniedziałek, 21 października 2013

Nie samym czytaniem człowiek żyje, czyli propozycja wystawy

Historię regionalną wprowadza się dzieciom od najmłodszych lat. Wycieczki po okolicy, szkolne lekcje regionalizmu, czy ciekawostki na temat regionu zręcznie przemycane przez nauczyciela podczas historycznych wynurzeń, mają poszerzyć naszą wiedzę o tym, co nam najbliższe. Dla niektórych to ostatnia szansa, by poznać bliżej swoje miasto i okoliczne miejscowości. No chyba, że człowiek studiuje historię. Wtedy przyjdzie mu się spotkać ze szczegółową historią regionu, w obrębie którego znajduje się dany uniwersytet. I w ten oto sposób mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego (w tym ja) mają wyjątkową okazję poznać bliżej historię Śląska. Perspektywa ta nie jest szczególnie radosna, gdy ma się przed sobą egzaminy z tegoż przedmiotu i stertę literatury do przeczytania. Są jednak przyjemniejsze formy nauki i to właśnie o nich chciałam Wam opowiedzieć.

Z inicjatywy Muzeum Historii Katowic i Archiwum Państwowego w Katowicach powstała wystawa pt.: W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945, którą od 5 IX 2013 r. - 3 XI 2013 r. można zwiedzać w siedzibie wspomnianego muzeum.
Autorzy tej wystawy postanowili przedstawić odbiorcom przeobrażenia, jakim w latach 1939-1945 uległy Katowice, okupowane wówczas przez władze hitlerowskie. W  tym celu wykorzystane zostały liczne materiały archiwalne, znajdujące się w zbiorach obu instytucji, które objęły swym patronatem to przedsięwzięcie. Ułożone w porządku chronologicznym fotografie i plakaty ściśle związane z ówczesnymi Katowicami, prowadzą nas od wybuchu II wojny światowej aż do końca okupacji niemieckiej na tym terenie.

Obwieszczenie władz niemieckich do ludności Górnego Śląska
(zapewniające mieszkańcom wyzwolenie z niewoli państwa polskiego).
Widok na ulicę św. Jana 
Wystawa ta to nie tylko próba nakreślenia zmian topograficznych, jakie podczas okupacji hitlerowskiej spotkały mieszkańców Katowic, ale również rozległa charakterystyka życia Ślązaków i problemów, z jakimi borykali się oni w latach II wojny światowej.

Plakat zapowiadający jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Hitler Jugend


Jeśli jesteście ciekawi, jak w czasie II wojny światowej wyglądały Katowice oraz w jaki sposób organizowano życie społeczne na okupowanym terenie, to gorąco zachęcam do zapoznania się z tą wystawą i poszerzenia własnej wiedzy na temat historii Śląska.


8 komentarzy:

 1. Jak tylko będę w Katowicach z chęcią odwiedzę wystawę. Przede wszystkim dlatego, że interesuje mnie historia II wojny światowej. Niedawno odwiedziłam Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Wrażenie ogromne, polecam! A historię swojego regionu każdy powinien choć trochę znać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O rety, takie fajnie rzeczy się dzieją w tych niefajnych Katowicach? Się może i wybiorę, a co!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie do końca moje zainteresowania, ale lubię się włóczyć po różniastych wystawach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ech, gdybym mieszkał na Śląsku nie omieszkałbym odwiedzić prezentowanej wystawy. Ha, a ten plakat z jarmarkiem bożonarodzeniowym, organizowanym przez Hitler Jugend po prostu rozbraja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią bym się wybrała, gdybym miała bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 6. akurat wkrótce będę w Katowicach:)

  http://okno-buntowniczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń