czwartek, 26 grudnia 2013

Cała prawda o The Beatles

Rok 1968 przeszedł do historii pod znakiem demonstracji studenckich w wielu krajach Europy i kryzysu politycznego, który zapanował w ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mało kto jednak wie, że właśnie w 1968 roku na angielskim rynku wydawniczym ukazała się jedyna autoryzowana biografia kapeli The Beatles, najsłynniejszej z wizytówek Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lat 60. XX wieku. Autorowi książki The Beatles, Hunterowi Daviesowi udało się bowiem przekonać chłopców z Liverpoolu, by przez 18 miesięcy (między 1967 a 1968 rokiem) pozwolili mu śledzić niemal każdy swój krok. Na podstawie tych obserwacji działalności kapeli i licznych wywiadów udzielonych Daviesowi przez członków zespołu oraz ich bliskich, powstała książka, która bez wątpienia jest najważniejszą publikacją o historii grupy The Beatles. Mimo upływu lat, pozycja ta nie straciła na aktualności, a dzięki staraniom Wydawnictwa Sine Qua Non, czytelnicy mają okazję zapoznać się z jej drugim wydaniem, uzupełnionym o informacje na temat  dalszych poczynań słynnej czwórki muzyków.

O tym, że The Beatles zyskali nieocenioną sławę na całym świecie, zdecydował przypadek. To on sprawił, że John Lennon poznał na odpuście parafialnym Paula McCartneya i postanowił zaproponować mu współpracę. Zbieg okoliczności zdecydował również o ostatecznym składzie zespołu, do którego dołączyli George Harrison i Ringo Starr. I wreszcie przypadkowi chłopcy zawdzięczali również sławę, jaką zyskali dzięki rozległej akcji promocyjnej prowadzonej przez ich pierwszego menadżera - Briana Epsteina. Mówiąc o umiejętnościach muzycznych całej czwórki, nie możemy jednak powoływać się na przypadek. Młodzi buntownicy po prostu urodzili się po to, by tworzyć muzykę. John i Paul - wybitni autorzy tekstów piosenek, Ringo, dzięki któremu gra na perkusji nabierała innego znaczenia i George - wirtuoz gitary basowej, razem okazali się połączeniem idealnym. Bardzo szybko zyskali sobie uznanie nastolatków i młodych kobiet, które tłumnie przychodziły na ich koncerty. Wśród nich znajdowała się również królowa Elżbieta II.


Hunter Davies zebrał całe mnóstwo informacji z życia prywatnego każdego członka The Beatles, poznał kulisy ich współpracy na scenie i dotarł do najbardziej wstydliwych historii, rodem z tras koncertowych. Ten uporządkowany materiał przedstawił czytelnikom w rozdziałach, które najpierw ukazują sylwetkę każdego z Beatlesów, by wreszcie przejść do ich błyskotliwej kariery i przedstawić genezę rozpadu grupy oraz przywołać działalność solową tych, którzy postanowili spróbować swoich sił poza zespołem.

Ta książka to długa opowieść o fenomenie kapeli, która pojawiła się znikąd a swoją prostotą i młodzieńczą żywiołowością podbiła serca ludzi na całym świecie. Pozycja Daviesa to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów The Beatles, którzy mieli okazję śledzić poczynania tej grupy w latach 60. XX wieku oraz dla tych, którzy do tej pory znali jedynie dyskografię słynnego zespołu. Lekkie pióro autora z pewnością przyciągnie grono czytelników i sprawi, że odbiorcy spędzą długie godziny w towarzystwie czterech przystojnych mężczyzn, przed którymi swego czasu nie mogła oprzeć się żadna kobieta. 

Z przyjemnością czytam biografie znanych mi zespołów, jednak do tej pory nie czytałam książki podobnej do historii spisanej przez Huntera Daviesa. Autor nie zaserwował nam opowieści o muzykach idealnych, których sława była w pełni uzasadniona ich talentem. Ukazał za to grupę chłopców, którzy wchodząc do muzycznego świata, napotykali na konflikty w samym zespole, opór branży muzycznej i niechęć ze strony niektórych słuchaczy. Biografia zespołu przedstawiona na kartach książki to opowieść z prawdziwego zdarzenia, w której nie brak wzlotów i upadków. Jej bohaterom towarzyszą prawdziwe emocje, które udzielają się również czytelnikom. Lata sławy The Beatles przedstawione w książce Daviesa to lektura dla każdego, kto lubi proste historie uwieńczone nie zawsze szczęśliwym zakończeniem. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić tę książkę wszystkim fanom Beatlesów i zachęcić Was to posłuchania jednej z moich ulubionych piosenek tej grupy.

                       AUTOR:
Hunter Davies
TYTUŁ:
The Beatles
PRZEKŁAD:
Aleksandra Machura, Aleksandra Kubiak
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
576

13 komentarzy:

 1. Hunter Davies wykonał kawał dobrej roboty. Świetna ksiażka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ich fanką nie jestem, więc tym razem nie książka dla mnie, ale znajomym mogłabym ją polecić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nie dla mnie;)
  Wesołych Świąt;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie mogłabym przeczytać. Kto wie, co przyniesie nowy rok :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam. Lubię ten zespół i ich piosenki także z czystej ciekawości i z przyjemnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wielką ochotę poczytać o The Beatles, dlatego też książka czeka już na swoją kolej na półce. "Twist and Shout" to jeden z moich ulubionych utworów. Twoja recenzja pasuje do organizowanego na moim blogu wyzwania:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już trochę o Beatlesach (mój ulubiony zespół ;)) i zastanawiałam się czy warto sięgać po kolejną ich biografię, ale nie wiedziałam, że ta jest autoryzowana - wow :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niekoniecznie dla mnie. Nie przepadam za Beatlesami. Tylko kilka utworów do mnie przemawia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ech, trochę za dużo tych peanów na cześć tych panów. Pamiętam jeden wywiad z Czwórką z Liverpoolu. Zapytani byli o swoje muzyczne umiejętności. "Ringo? On nawet nie jest najlepszym perkusistą w The Beatles!" - odpowiedział ktoś.

  Ech, nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat tego wywiadu krążą legendy :) Gdyby jednak nie był najlepszy w zespole, to nie zaproponowaliby mu współpracy wyrzucając tym samym z kapeli genialnego Pete`a Besta. :)

   Usuń
  2. Mówi to John Lennon :-) Dla mnie to dość ironiczne podsumowanie i w mojej opinii odnosi się trochę do Paula, który to często pouczał Starra, jak ma grać :-)

   Usuń
 10. Ha, ja jeśli chodzi o muzykę z wysp brytyjskich znacznie bardziej wolę tę bardziej niegrzeczną i buntowniczą. Beatlesi to nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dosyć obszerna biografia, ale w przypadku tej kapeli warta przeczytania, w wolnej chwili bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń