wtorek, 7 stycznia 2014

9 kobiet polskiej sceny muzycznejWydawać by się mogło, że o tych kobietach wiemy już wszystko. Znamy stworzone przez nie piosenki. Wiemy, jak wyglądała ich błyskotliwa kariera i w jaki sposób osiągnęły pierwsze sukcesy. Okazuje się jednak, że mimo wielu podobieństw związanych z ich życiem zawodowym, każda z tych pań to zupełnie inna osobowość. To wyjątkowe oblicze Agnieszki Osieckiej, Kaliny Jędrusik, Urszuli Dudziak, Kory, Renaty Przemyk, Edyty Bartosiewicz, Edyty Geppert, Ewy Bem i Anny Marii Jopek odkryła w wywiadach z tymi gwiazdami, Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki pt.: Soc, pop, post. Portrety gwiazd.


Małgorzata Terlecka - Reksnis jak na prawdziwą dziennikarkę przystało, przeprowadziła w latach 1985 - 2013 cały szereg wywiadów z bohaterkami swojej książki, dzięki którym poznała nie tylko kulisy ich zawodowych sukcesów, ale również największe sekrety z ich życia prywatnego. Powstały w ten sposób materiał, autorka podzieliła na okresy charakterystyczne dla dziejów polskiej muzyki, w których to dane było tworzyć tym dziewięciu wybitnym kobietom. Naszą czytelniczą podróż rozpoczynamy więc od przełomowego roku 1956 i zwierzeń Agnieszki Osieckiej na temat przemian społecznych i kulturalnych związanych z ówczesną "odwilżą". Chwilę później ruszamy śladem Kaliny Jędrusik i jej występów z Kabaretem Starszych Panów. Dalej czeka na nas opowieść o burzliwych latach 60. XX wieku, w których rozpoczynała karierę Urszula Dudziak. Wreszcie wraz z Korą i Edytą Geppert wkraczamy w estetykę lat 70. i 80. XX wieku, by potem przeczytać historie piosenkarek dobrze nam znanych: Ewy Bem, Edyty Bartosiewicz, Renaty Przemyk i Anny Marii Jopek. Taki układ treści sprawia, że lektura tej książki to piękna i pouczająca podróż, w której za sprawą życiorysów piosenkarek i autorek tekstów ruszamy przez siebie, mijając kolejne dekady polskiej piosenki.

Myślicie, że książka Małgorzaty Terleckiej - Reksnis traktuje wyłącznie o dziewięciu kobietach, które stały się jej bohaterkami? Nic bardziej mylnego. W najnowszej pozycji tej dziennikarki wprost roi się od mężczyzn. Niemal każda z przedstawionych pań zawdzięcza swój sukces właśnie płci przeciwnej. I choć ich nazwiska są zaledwie wspomniane w kilku momentach wywiadów, to nie sposób nie docenić ich wkładu w artystyczny rozwój naszych piosenkarek. Stanisław Dygat, Michał Urbaniak, Jerzy Kosiński, Krzysztof Komeda, Marek Jackowski to tylko niektórzy spośród całej rzeszy mężczyzn gotowych wspierać kobiety w muzycznej karierze. Wspomnieniom o nich bohaterki wywiadów Terleckiej - Reksnis poświęcają najwięcej miejsca, wyrażając tym samym wdzięczność za wszystko, czego dzięki tym mężczyznom dokonały.

Gdyby nie książka pt.: Soc, pop, post. Portrety gwiazd, z pewnością nie dowiedziałabym się o płomiennym romansie Urszuli Dudziak i Jerzego Kosińskiego, koszmarnym dzieciństwie Kory Jackowskiej, czy nieśmiałości Edyty Geppert. Dzięki tym wywiadom na nowo odkryłam postaci gwiazd, których talent cenię i podziwiam. Przekonałam się, że wizerunek sceniczny tych kobiet znacznie różni się od ich prywatnego oblicza. Po przeczytaniu tej książki raz jeszcze z sentymentem wróciłam do utworów z repertuaru wszystkich pań, które podobnie jak autorki, nie starzeją się mimo upływu lat. Wszystkich zainteresowanych życiem prywatnym i zawodowym 9 wspaniałych kobiet zachęcam do lektury książki Terleckiej - Reksnis i posłuchania choć kilku utworów w wykonaniu bohaterek tej pozycji.


                                AUTOR:
Małgorzata Terlecka- Reksnis
TYTUŁ:
Soc, pop, post. Portrety Gwiazd
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
240

21 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu bawię się w zgadywanki po opisie jaka będzie książka i znowu zgadłam :D. Dla mnie, jako fanki wszelkich biografii będzie to pozycja obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie, wielbicielki muzyki, jest to pozycja obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie tylko historia Pań, ale również historia polskiej piosenki i muzyki. Interesujaca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka, z przyjemnością ją przeczytam, gdyż scena polskiej muzyki i te Panie są naprawdę mi bliskie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda niesamowicie interesująco. Chętnie poszukam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę pamiętać o tej pozycji:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ha, kolejna pozycja, którą będę mocno rozważać przy zakupie książki na prezent dla mojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba będziesz musiał założyć jakiś zeszyt z tytułami tych pozycji. :)

   Usuń
 8. Lubię czasami dowiedzieć się trochę o polskich celebrytach, muzycznie odpowiada mi twórczość Kory. Będę pamiętać o tej książce :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zwykle wolę słuchać wykonawców niż o nich czytać, ale ta pozycja wygląda dosyć ciekawie, choć objętość niewielka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba mojej mamie ta książka by się spodobała! :) Ja tymczasem mówię pas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że mi się spodoba. Poszukam...kupię...przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie bardzo mnie interesuje:)

  OdpowiedzUsuń
 13. to nie do końca książka w moim guście, ale sporo z tych kobitek lubię i słucham, więc pomyślę o niej;) Pozdrawiam i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię słuchać tych wokalistek, więc książkę z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Słucham utworów wszystkich pań (choć nie interesuję się zbytnio Bem i Dudziak), ale moją wielką miłością jest Osiecka - muszę przeczytać tę książę! Mam nadzieję, że również poznam jakieś ciekawe informacje!

  OdpowiedzUsuń
 16. Oczywiście wiem, że gdy do Ciebie wpadam, to lista książek się wydłuża... Już wiem, że obok tej książki nie wypada przejść obojętnie...

  OdpowiedzUsuń
 17. Pamiętam jak rok temu czytałem listy Osieckiej :) Niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapowiada się ciekawie choć uczciwie przyznaję że niektóre z tych pań są mi całkowicie obojętne... Jeszcze się nad nią zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię czytać biografie, więc i ta książka mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń