piątek, 24 stycznia 2014

Stalin jak żywy! ["Autobiografia Stalina" - Richard Lourie]

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam okładkę książki Richarda Louriego z dumnym Stalinem spoczywającym w wiklinowym fotelu, wiedziałam, że przed lekturą jego autobiografii nie ucieknę. Moja fascynacja najsłynniejszymi katami i tyranami w dziejach świata po raz kolejny zwyciężyła. I choć od początku wiedziałam, że opowieść Louriego będzie literacką fikcją (której szczerze unikam w przypadku wydarzeń historycznych), to byłam ciekawa, w jaki sposób autor stworzył autobiografię Wielkiego Brata. Przede wszystkim zaś chciałam sprawdzić, czy taka literacka opowieść może wypaść przekonująco. Okazało się, że autobiografia pisana przez osobę prawdziwie zainteresowaną postacią Stalina może być nie tylko przekonująca, ale i szalenie ciekawa.

Wiedz, że kto padł na ziemię jak popiół
i dźwigał uścisku jarzmo,
wzniesie się ponad szczyty gór
na skrzydłach nadziei jasnej[1]

Tym poetyckim akcentem z własnej twórczości, Józef Stalin wykreowany przez Louriego zaprasza nas do lektury swoich przemyśleń związanych z jedynym człowiekiem na świecie, który mógłby zająć jego miejsce - Leibem Bronsteinem. Nic Wam nie mówi to żydowskie nazwisko? Otóż nasz Józef obawia się Lwa Trockiego, który wypędzony przez Stalina z Rosji, planuje w Meksyku wielką zemstę na swoim rywalu. Trocki pisze biografię Stalina. Ta jedna książka może zniszczyć całą karierę polityczną Wielkiego Brata. Rozważania nad tym, co Trocki mógłby zamieścić w swej książce, stanowią podstawę opowieści Stalina. Pomiędzy nie nasz narrator wplata wspomnienia z różnych etapów swojego życia.

W trzydziestu sześciu rozdziałach Lourie ustami Stalina opowiada nam o dzieciństwie, młodości i działalności politycznej Wielkiego Brata, która doprowadziła go na szczyty władzy w ZSRS (potem ZSRR). Poznamy tu motywy działań Stalina, jego zwyczaje, stosunki z Leninem i innymi komunistami. Nie zabraknie również zgrabnej anegdotki na temat tego, co spotkało Stalina na jednym z polskich dworców. Wszystkie te informacje zaczerpnięte w dużej mierze z książki Trockiego (która pt.: Stalin ukazała się drukiem w 1948 roku) oraz biografii Józefa Stalina pióra największych historyków jak choćby: Wiktor Suworow, Alan Bullock czy Dmitrij Wołkognow sprawiają, że postać Stalina opowiadającego o swoim życiu jest nad wyraz przekonująca. Choć ta fikcyjna autobiografia pochłonęła mnie bez reszty, jej autor nie ustrzegł się pewnych błędów w kreśleniu wizerunku następcy Włodzimierza Iljicza Uljanowa "Lenina".

Stalin u Louriego to inteligentny i oczytany mężczyzna, który w zasadzie nie boi się nikogo i niczego oprócz Lwa Trockiego. Jego sprawa tak pochłania naszego narratora, że w zasadzie wszelkie wzmianki o nadchodzącym konflikcie zbrojnym schodzą w autobiografii na dalszy tor. Znawcy postaci Stalina z pewnością poczują podczas lektury pewien niedosyt. Wielki Stalin, znakomicie manewrujący między Hitlerem a aliantami w swej autobiografii na pewno szerzej wspomniałby o zakusach, które prowadził, by złapać dwie sroki za ogon. Podobne refleksje dotyczące innych aspektów polityki Stalina wracają jeszcze kilkakrotnie w kolejnych rozdziałach książki. Nie na działaniach politycznych Józefa Dżugaszwilego w roku 1938 skupia się Richard Lourie. Pragnie raczej pokazać, w jaki sposób chłopiec z biednej gruzińskiej rodziny trafia do "wielkiej polityki" i eliminuje wszystkich swoich przeciwników. I to mu się znakomicie udaje.

Nie znoszę książek, które mimo ciekawej treści, rozczarowują mdłym i mało wyrazistym zakończeniem. Niewielu jest jednak pisarzy tak wprawnych w pisaniu powieści, że bez trudu potrafią do ostatniej strony trzymać czytelnika w napięciu. Po przeczytaniu Autobiografii Stalina muszę przyznać, iż Richard Lourie nie ma z tym najmniejszego problemu. Dopiero zakończenie powieści uświadomiło mi, czym jest owo "to", o którym ciągle wspomina Stalin i czego wyjawienia tak bardzo nie chce. Nawet po zamknięciu książki i odłożeniu jej na półkę, ciągle towarzyszyło mi przekonanie, że to, co właśnie przeczytałam, wcale nie musiało być literacką fikcją. 

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Richarda Louriego utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto poświęcić popołudnie, by przeczytać taką książkę jak Autobiografia Stalina. Świetnie dopracowana i interesująca historia, w której fikcja miesza się z prawdą okazała się wspaniałą lekturą. Z żalem żegnałam się po kilku godzinach z Józefem Stalinem. Nie na długo jednak żegnam się z prozą Richarda Louriego, bo następna w kolejce czeka już jego inna książka pt.: Wstręt do tulipanów


AUTOR:
Richard Lourie
TYTUŁ:
The Autobiography of Joseph Stalin
TYTUŁ POLSKI:
Autobiografia Stalina
PRZEKŁAD:
Jadwiga Piątkowska
WYDAWNICTWO:
Znak
LICZBA STRON:
319


[1] J. Stalin: Do księżyca. W: M. Mikeln: Stalin. Warszawa 1990, s. 33-34.

24 komentarze:

 1. Chyba muszę się zastanowić nad tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycja, zwłaszcza że bardzo interesuję się czasami wojennymi ;) Szkoda tylko, że fikcja literacka. Mimo wszystko mnie zaciekawiła, więc raczej po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam wrażenie, że bardziej mi przypadła do gustu Twoja recenzja niż sama książka jeśli zaczęłabym ją czytać! to nie moje klimaty. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że proza Louriego też by się obroniła. ;)

   Usuń
 4. Nie interesują mnie biografie, a Stalin jest ostatnią rzeczą, na którą mam ochotę, więc odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomimo wszystkich zalet tej książki wolałabym bardziej naukową (lub popularnonaukową) pozycję, a nie fikcję literacką;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny tytuł notki. Mrozi krew w żyłach. :D

  Ale do samej książki jakoś mnie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja, ale czy po nią sięgnę tego nie wiem.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zauważyłam, że Stalin ostatnio modny się zrobił. Nie wiem, kiedy ta książka została wydana, ale teraz w styczniu miała swoją premierę książka Jorga Baberowskiego – Stalin. Terror absolutny. Jeszcze jej nie czytałam, ale podobno nawet "Archipelag Gułag" przy niej jest delikatną powieścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest ubiegłoroczna. Skoro tak dobrze się zapowiada, to sięgnę i po tę książkę. ;)

   Usuń
 9. Nie za często czytam biografie, ale tą mnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 10. już mam na Kindlu, ale się cieszę na jej lekturę

  OdpowiedzUsuń
 11. Tego typu krwawi dyktatorzy zawsze są osobnikami fascynującymi, przynajmniej z psychologicznego punktu widzenia, ale mnie trochę ciężko czyta się książki o takich ludziach. Trochę niepokoi mnie również fakt, że w książkę wplątano fikcję - czytałem już podobny eksperyment ("Malowany pocałunek" poświęcony Klimtowi i jego kochance Elizabeth Hickey) i z żalem stwierdzam, że nie było to dzieło zbyt udane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też obawiałam się, że nic dobrego nie wyjdzie z połączenia fikcji z prawdą. Lourie potrafi jednak zaskoczyć. :)

   Usuń
 12. Lubię biografie tych złych, więc po książkę o Stalinie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Co by o Stalinie nie gadać, to jednak wąsa miał epickiego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie nim mnie ujął :P Podobnie jak Lenin czapką ;)

   Usuń
 14. przeczytałabym, uwielbiam historię II wojny światowej !

  OdpowiedzUsuń
 15. Póki co nie mam chęci na biografię Stalina, ale na pewno w przyszłości po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam "Wstręt do tulipanów" tego autora :) ciekawe jak wypadnie ta powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra. :) Pomyślę o niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękna recenzja, z pewnością nie umknie mi teraz i ta książka:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja bym z chęcią przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń