piątek, 28 lutego 2014

Człowiek, który przechytrzył Hitlera ["Agent Garbo" - Stephan Talty]

Ten człowiek zmienił losy II wojny światowej. Mówiono, że przechytrzył samego Hitlera. Na jego barkach spoczywało jedno z najtrudniejszych zadań szpiegowskich, polegające na dezinformacji nazistów przed słynną operacją D-Day. O losach Juana Pujola, podwójnego szpiega de facto w służbie aliantów przeczytacie w najnowszej książce Stephana Talty`ego pt.: Agent „Garbo”.

Amerykański pisarz i dziennikarz, autor książek z gatunku non-fiction, powieści kryminalnej pt.: „Black Irish” i redaktor popularnych ostatnio wspomnień kapitana Richarda Phillipsa, tym razem przedstawił czytelnikom sylwetkę najskuteczniejszego agenta czasów II wojny światowej, o którym współcześnie zapomniano. Dzięki historii spisanej przez Talty`ego, legenda Pujola, mężczyzny znanego pod pseudonimami „Arabel” i „Garbo” na nowo „ożyła”.

Opowieść o szpiegu, który otrzymał swój pseudonim od nazwiska popularnej wówczas aktorki, Grety Garbo, rozpoczyna się w Hiszpanii, by z czasem rozprzestrzenić się na całą Europę. A wszystko dzięki niebywałemu sprytowi Pujola do balansowania na cienkiej granicy pomiędzy wiernością wobec aliantów a kolaboracją. Mistrzowskie posunięcia, za sprawą których Juan osiągnął swój cel, nawiązując współpracę z brytyjskim wywiadem i kontrwywiadem (MI5, MI6), stanowią najciekawszą część najnowszej powieści Stephana Talty`ego.

Fabuła Agenta „Garbo” nie kończy się na omówieniu biografii i czynów tytułowego bohatera. To również nad wyraz interesująca opowieść o losach II wojny światowej, widzianych z perspektywy obu stron konfliktu. Naziści i alianci stojący po dwóch stronach barykady, przemawiają w książce ustami agenta Pujola, przedstawiając czytelnikom kulisy tajnych działań prowadzonych w celu osłabienia wroga i odniesienia zwycięstwa w tym największym, światowym konflikcie XX wieku.

Jestem przekonana, że najnowsza książka Stephana Talty`ego zyska uznanie wśród wszystkich zainteresowanych tematyką II wojny światowej.  Postać agenta „Garbo” przypadnie do gustu również pasjonatom tajnych działań agenturalnych, prowadzonych zarówno przez nazistów, jak i aliantów. Zaskakujące i miejscami mrożące krew w żyłach czyny bohatera przedstawione za pomocą spójnej i świetnie skonstruowanej fabuły, zapewnią odbiorcom kilkanaście godzin prawdziwej czytelniczej uczty, podczas której ważyć będą się losy lądowania aliantów u wybrzeży Normandii. Każdego, kto ma ochotę odkryć kulisy tej operacji i „stanąć” u boku agenta Pujola, odsyłam do lektury, która rzuca nowe światło na znane nam plany Brytyjczyków i Amerykanów wobec Hitlera i całej III Rzeszy.


Ocena recenzenta: 6/6

AUTOR:
Stephan Talty
TYTUŁ:
Agent "Garbo"
TŁUMACZENIE:
Mateusz Fafiński
WYDAWNICTWO:
MUZA S.A.
LICZBA STRON:
384
PREMIERA:
5 marca 2014

Recenzja napisana pierwotnie dla portalu:

                                                                


18 komentarzy:

 1. Lektura, wypisz wymaluj, dla mnie. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia z elementami sensacji, czyli tak jak lubię najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiam takich ludzi do jakich nalezy "Garbo" - ich odwagę, spryt i determinacje. Książka jest już na pierwszy rzut oka bardzo interesująca. Dobrze, że 5 marca już niedługo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż zazwyczaj gustuje w innych gatunkowo książkach, to jednak wyjątkowo chce poznać powyższą powieść. Czekam zatem na premierę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wielką chęć na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. II wojna to nie moja tematyka, ale wuja i tata z chęcią by ją przeczytali i pewnie na jakąś okazję im ją zakupię, a poza tym mimo faktu, iż to nie moja tematyka to recka boska!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dość ciekawa koncepcja. Osobiście bardzo lubię książki non-fiction, które traktują o bohaterach, jacy "zagubili" się w historii. Zawsze warto odkrywać nowe aspekty tak wielkich wydarzeń, jak IIWŚ. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, ale z chęcią się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ha, przypomniały mi się czasy gimnazjalne, gdy zaczytywałem się w pozycjach sensacyjnych, mocno osadzonych w realiach II Wojny Światowej. Przekonanie niemieckiego wywiadu, że lądowanie nie odbędzie się w Normandii z pewnością nie było rzeczą łatwą, a mimo to działania ku temu prowadzące zakończyły się sukcesem - choćby z tego względu warto zapoznać się bliżej z sylwetką Juana Pujola :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że mogłaby mi się ta książka spodobać, ale mojemu mężowi jeszcze bardziej :) Jego fascynują wręcz takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To książka dla mojego męża, ale widzę że i ja chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdziwiłam się że dopiero teraz słyszę o tej książce ale widzę że premiera dopiero przed nami. Zdecydowanie chciałabym ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tematyka nie jest mi bliska, nie przepadam za historiami wojennymi, ale wydaje mi się, że w książce Talty'ego może ona być opisana przystępniej niż przekazują to w szkołach i filmach dokumentalnych

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że miałaś okazję czytać książkę przed jej premierą :)
  Bardzo ciekawa i zachęcająca recenzja, myślę, że mogłaby mi się ta powieść spodobać.

  P.S. Zobaczyłam, że masz po lewej stronie facebooka bloga, także lajka ode mnie już masz :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To musi być bardzo interesująca książka!

  OdpowiedzUsuń
 16. Akurat mam tą książkę u siebie i wszystkie znaki na niebie, ziemi oraz na ekranach komputerów wskazują, że bardzo będzie mi się ona podobać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przecież to nie jest powieść...

  OdpowiedzUsuń