wtorek, 25 marca 2014

Cała prawda o Premier League ["Futbol obnażony" - Anonimowy Piłkarz]

Na długo przed premierą tej książki w środowisku piłkarskim zawrzało. Fani futbolu, a przede wszystkim zawodnicy Premier League, w napięciu oczekiwali na każdy kolejny artykuł publikowany w "The Guardian", by dowiedzieć się, jaki sekret tym razem wyjawi czytelnikom Anonimowy Piłkarz. Wtedy nie spodziewano się jednak, że z jego refleksji na temat futbolu powstanie książka pt.: Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League, która otworzy drzwi do najlepiej skrywanych tajemnic angielskiej piłki nożnej.

Autor tej książki poświęcił ponad 260 stron na opowieść o grze w Premier League, zarobkach piłkarzy, złośliwych trenerach, angielskich mediach i największych aferach z udziałem czołowych zawodników. By móc podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, musiał pozostać anonimowy. I choć podczas lektury co i rusz zdradza nam sekrety z własnej kariery piłkarskiej, to nie odkrycie jego tożsamości jest dla nas najważniejsze. O wiele ciekawsze są bowiem kulisy sportu, który nieustannie przyciąga przed ekrany telewizorów miliony kibiców.

Tego jeszcze nie było! Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League to zbiór faktów, o których nawet najbardziej gorliwi kibice nie mieli pojęcia. Tajemniczy świat piłki nożnej porównany przez autora do środowiska agentów nieruchomości, kusi, prowokuje i wielokrotnie doprowadza do zupełnej degrengolady moralnej. O tych dobrych i złych aspektach piłkarskiej kariery wspomina człowiek, który sam dał się oczarować błyskom fleszy, osiągnął wiele w tej dyscyplinie sportu, a przy tym na własnej skórze doznał przykrości ze strony przełożonych. Właśnie taki bagaż doświadczeń zawodowych był mu potrzebny, by stać się rzetelnym informatorem wprost z zamkniętego dla dziennikarzy środowiska.

Prosty, szczery i przez to wyjątkowo bliski czytelnikowi, język, jakim Anonimowy Piłkarz opowiada nam o wielu wstrząsających epizodach z angielskich boisk, z pewnością przyciągnie do tej książki nie tylko fanów piłki nożnej, ale również wszystkich zainteresowanych aferami z udziałem znanych graczy. Kilku kolegów z branży, autor przywołał z nazwiska, wielu innych zaś wspomniał pomijając dane personalne. Swoją książką sprawił więc niemałą niespodziankę nie tylko czytelnikom, ale również swoim towarzyszom z murawy.

Dzięki tej publikacji, Anonimowy Piłkarz przełamał tabu. Poruszył najbardziej dotkliwe aspekty tej branży, a do tego obnażył wszelkie niedociągnięcia zawodników, ich sztabów szkoleniowych, agentów oraz mediów, które tylko czekają na jakąś sensację z udziałem piłkarskiego celebryty. Po lekturze tej książki mogę z całą pewnością przyznać, że jego praca nie poszła na marne. Być może ten sam Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League, który dla Nas jest tylko zbiorem najpilniej strzeżonych piłkarskich sekretów, okaże się dla wszystkich osób z branży przedstawionych w tej książce rodzajem upomnienia, swoistym znakiem ostrzegawczym przed kolejną zawodową wpadką. Jeśli chcecie się przekonać, czy gra Anonimowego Piłkarza z czytelnikami jest warta świeczki, powinniście koniecznie przeczytać tę pozycję!


AUTOR:
Anonimowy piłkarz
TYTUŁ ORYGINALNY:
I Am The Secret Footballer: Lifting The Lid On The Beautiful Game
TYTUŁ POLSKI:
Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League
PRZEKŁAD:
Piotr Czernicki- Sochal
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
264

14 komentarzy:

 1. Po pierwsze - postaram się sprawdzić co w murawie piszczy, a po drugie jednego możemy być pewni: książki tej nie napisał Wayne Rooney :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obstawiam, że to nie był żaden piłkarz z MU, choć może się mylę. ;D

   Usuń
  2. Jak było dużo o kobietach, to pewnie Terry, jak było coś o starzeniu się, to pewnie Giggs, a jak było coś o ząbkowaniu, to musiał być Suarez :)

   Usuń
 2. Nie interesuje mnie piłka nożna, więc odpuszczę tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie raczej nie dla mnie, nie przepadam za sportem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! Wolę o nim czytać, niż samemu się wysilać. :P

   Usuń
 4. @Łukasz K - Było wszystkiego po trochu, no może oprócz ząbkowania. Autor zachował proporcje. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. No ja bym chętnie przeczytała, bo piłkę nożną bardzo lubię :) I niezwykle intryguje mnie autor :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mecze jestem w stanie oglądać (niektóre nawet chętnie), ale czytać o piłce nożnej? Niiiieeeee. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech, dzisiaj wielu piłkarzy to bardziej celebryci i gwiazdy niż sportowcy. Barwy klubowe nie znaczą za dużo, znacznie ważniejsze są pieniądze. Książka ciekawa, chociaż obawiam się, że mógłbym stracić jakiekolwiek złudzenia co do piłkarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dal mnie jak toś jest anonimowy to jest mało wiarygodny, ale... nie wnikam w to. Książka na pewno jest pikantna lekturą dla fanów piłki nożnej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja już czekam na lekturę tej książki. Pozycja obowiązkowa:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Za piłką nożną może i nie szaleje ale w takim wydaniu nawet mnie intryguje. Choc nie ma najmniejszych szans na to, bym mogła obstawić właściwiego Anonimowego :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Futbol obnażony to dość specyficzna książka, która jednocześnie jest autobiografią Nieznanego Piłkarza oraz książką ujawniającą pewne tajemnice na temat piłki nożnej naszych czasów. Dzięki anonimowości twórca Futbolu obnażonego mógł swobodnie wypowiedzieć się na temat tego, co leży mu na sercu i boli go najbardziej we współczesnym futbolu. Lubicie ligę angielską? Chcecie poznać futbol od kuchni? Ta książką będzie dla Was idealnym wyborem!

  OdpowiedzUsuń