środa, 19 marca 2014

Człowiek, który zmienił bieg historii ["Sam ze wspomnieniami"- Michaił Gorbaczow]

Są ludzie, którzy za sprawą swych zasług i czynów przechodzą do historii. Tak było również w przypadku tego mężczyzny. W Rosji przypisano mu przed laty niesłuszne miano zdrajcy. Kraje Europy Zachodniej po dziś dzień nazywają go człowiekiem, dzięki któremu upadł Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Michaił Gorbaczow, bo o nim tu mowa, po raz kolejny wyszedł naprzeciw obiegowym opiniom o jego życiu i działalności politycznej, oddając w ręce czytelników swoją najnowszą książkę pt.: Sam ze wspomnieniami.

Ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jedyny prezydent ZSRR i jednocześnie narrator tej książki przywołuje na jej kartach wspomnienia związane zarówno z życiem prywatnym rodziny Gorbaczowów, jak i z zaczętą w młodym wieku działalnością polityczną samego Michaiła. Dzięki temu zbiorowi uporządkowanych chronologicznie refleksji nad życiem i polityką, czytelnicy mają szansę poznać prawdziwe oblicze człowieka, który zainicjował pierestrojkę.

W trzech częściach znakomitej opowieści Gorbaczowa poznamy historię życia tego polityka, odnajdziemy sylwetki najsłynniejszych wodzów Rosji Radzieckiej poczynając od Józefa Stalina, a kończąc na osobie panującego obecnie prezydenta Rosji Władimira Putina, wreszcie otrzymamy od narratora krótki wykład na temat przyczyn reform politycznych wprowadzonych w życie za rządów Michaiła. Po tak wnikliwej analizie pojęcia głasnost i pierestrojka z pewnością nie będą już dla nas obce.

Na szczególną uwagę zasługuje ciepło, z jakim były przywódca ZSRR wspomina swoją ukochaną żonę Raisę. To ona przez dziesiątki lat była u boku męża, gdy ten podejmował najważniejsze decyzje związane z przyszłością narodu rosyjskiego. Swoją książką autor oddaje jej hołd za obecność i wsparcie małżeńskie, dzięki któremu przetrwał nawet najtrudniejsze momenty swojego życia.

Refleksje Michaiła Gorbaczowa zamieszczone w książce pt.: Sam ze wspomnieniami pozwalają nam nie tylko odkryć długą drogę narratora od narodzin w Kraju Stawropolskim do gabinetu przywódcy ZSRR na Kremlu, ale również prześledzić przemiany społeczno-polityczne, którym przez dekady podlegali mieszkańcy socjalistycznego Związku Radzieckiego. Autor nie unika w swej książce również słów krytyki względem dawnych towarzyszy partyjnych i osób, które działały na szkodę narodu rosyjskiego. Wszystko to czyni ze wspomnień Gorbaczowa ciekawą pozycję dla zainteresowanych historią Związku Radzieckiego, osobą ostatniego sekretarza KPZR oraz dla młodego pokolenia, znającego wydarzenia z ubiegłego wieku jedynie za sprawą podręczników szkolnych i opowieści rodziców.

Ocena recenzenta: 6/6

AUTOR:
Michaił Gorbaczow
TYTUŁ ORYGINALNY:
Najedinie s soboj
TYTUŁ POLSKI:
Sam ze wspomnieniami
PRZEKŁAD:
Olga Morańska
WYDAWNICTWO:
Świat Książki
LICZBA STRON:
448


Recenzja pierwotnie napisana dla portalu:

                                                      



6 komentarzy:

 1. Lubię ciekawe książki, z którym można dowiedzieć się wiele o historii, dlatego z chęcią przeczytam powyższą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, to bardzo interesujące studium historii lat 80-tych. Choćby ze względu na studiowany kierunek powinienem zapoznać się z tą książką, gdyż wydarzenia o których traktuje doprowadziły do reorganizacji światowego systemu bezpieczeństwa. Moim zdaniem warto, ale ja jestem dziwny i lubię historię - nie każdy tak ma :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię historię, a dopiero Ty uświadomiłeś mi, że mogę być dziwna. :P

   Usuń
 3. Biografie są książkami, które unikam, a tematyka Gorbaczowa kompletnie mnie nie interesuje, więc odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, z wielką chęcią bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń