środa, 12 marca 2014

Legenda Bursztynowej Dziewczyny ["Anna Jantar we wspomnieniach" Mariola Pryzwan]

Gdybym miała wskazać autorkę najlepszych biografii polskich gwiazd, bez namysłu podałabym nazwisko Marioli Pryzwan, a w mojej wypowiedzi nie byłoby ani grama obłudy. Wszystkie biografie wychodzące spod pióra tej publicystki to książki, które powinno się mieć w domowej biblioteczce. Nie inaczej jest z jej najnowszą pozycją, będącą wznowieniem książki pt.: Słońca jakby mniej, wydanej przez tę autorkę w 1994 roku. Rozszerzona o nowe materiały, historia wybitnej polskiej piosenkarki opatrzona tytułem Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach, dołącza do zacnego grona opowieści, dzięki którym legenda zapomnianych na kilka dekad postaci odżywa na nowo.


Książka o jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku składa się ze wspomnień najbliższej rodziny Anny Szmeterling ("Jantar"), jej przyjaciół, kolegów ze środowiska artystycznego i wszystkich tych, którzy zetknęli się z talentem muzycznym Ani w ciągu krótkiego, bo 29-letniego życia tej gwiazdy. Zbiór interesujących, czasami zabawnych historyjek o Annie Jantar pozwala czytelnikom poznać jej osobę i krok po kroku prześledzić zarówno karierę, jak i zmiany zachodzące w życiu prywatnym tej gwiazdy. 

Nie sposób oceniać tej publikacji pod względem treści w niej zawartych. Losy Anny Jantar utkane ze wspomnień bliskich jej osób to materiał, który posłużył autorce do przedstawienia nie tylko sylwetki tytułowej bohaterki, ale również środowiska, w którym rozwijała się jej kariera. Na uwagę zasługuje jednak forma tej książki, tak odległa od konwencjonalnego układu stosowanego w biografiach. Mariola Pryzwan posłużyła się tu znanym nam z jej poprzedniej książki pt.: Anna German we wspomnieniach, zbiorem wspomnień podzielonych na krótkie, choć bardzo wymowne rozdziały, otwierające przed nami drzwi do rzeczywistości, w jakiej przyszło debiutować młodziutkiej piosenkarce. Taki układ treści zastosowany po raz kolejny w twórczości tej autorki, znacznie ułatwia lekturę książki i tym samym podtrzymuje niemal do ostatniej strony nasze zainteresowanie przedstawianą historią.

Mariola Pryzwan dopracowała biografię Anny Jantar w każdym szczególe. Zadbała i o to, by po lekturze, czytelnicy mogli za sprawą kalendarium powrócić raz jeszcze do najważniejszych dat z życia bohaterki książki i przyswoić sobie nazwy wybranych utworów tej piosenkarki. Do tego wspomnieć należy o znakomitym przygotowaniu merytorycznym autorki i wyjątkowo obfitym materiale ilustracyjnym, na który składają się fotografie z rodzinnych zbiorów Ani oraz zdjęcia pochodzące od jej przyjaciół i różnego rodzaju instytucji kulturalnych. To wszystko znajdziecie w kolejnej z wielu znakomitych biografii gwiazd, które powstały dzięki zaangażowaniu wspomnianej publicystki. 

Pozycję tę z czystym sercem polecam wszystkim, którzy z chęcią sięgają po opowieści na temat znanych osób, a także tym, ceniącym sobie talent pisarski Marioli Pryzwan. Jestem przekonana, że zarówno jedni, jak i drudzy będą zachwyceni książką pt.: Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach i z przyjemnością poświęcą kilka godzin na poznanie legendy tytułowej Bursztynowej Dziewczyny.


                                                     


PS. 14 marca 2014 roku (w dniu 34 rocznicy tragicznej śmierci Anny Jantar) odbędzie się spotkanie z autorką książki Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach, które poprowadzi Dorota Koman. Więcej informacji na poniższym plakacie.

                                                           


AUTOR:
Mariola Pryzwan
TYTUŁ:
Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
392

19 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie do tej książki. Zwłaszcza, że piosenek Anny Jantar słucham od najmłodszych lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też jej utwory towarzyszą od dzieciństwa i dlatego poznanie biografii tej piosenkarki było dla mnie tak wielką przyjemnością. ;)

   Usuń
 2. Tak, tę biografię muszę poznać koniecznie! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyżby po interesujących biografiach na temat Anny German, nadciągały pozycje o Annie Jantar? Kolejna pozycja, którą będę mieć na uwadze przy okazji poszukiwania prezentu dla mojej mamy :)

  P.S. Uwielbiam piosenkę, którą zamieściłaś. Jest taka ... słoneczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że zapiszesz ją na listę "must have" dla mamy. ;)

   W końcu wiosna się zbliża i mam nadzieję pozostanie z nami, przynajmniej do piątku. ;)

   Usuń
 4. bardzo cenię Annę Jantar, od małego słuchałam jej piosenek, także książkę pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie na pewno po nią nie sięgnę. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam książkę tej autorki o Annie German i bardzo mi się podobała. Ta pewnie też wygląda podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. W piosenkach Jantar nigdy się specjalnie nie kochałam, ale jej biografię chętnie bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam Annę Jantar i jej piosenki, tę książkę muszę obowiązkowo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki Marioli Pryzwan mam niemal wszystkie w swej prywatnej biblioteczce. Uwielbiam czytać jej skrupulatnie zebrane informacje o naszych cennych Artystach. "Bursztynową Dziewczynę" jutro zakupię podczas promocji i tradycyjnie zaopatrzę całą Rodzinę w nowości pióra Marioli :) Fragmenty już znam i polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że autorka ma całe grono swoich wiernych czytelników. :))

   Usuń
 10. Wychowywałam się m.in. na piosenkach Anny Jantar. Sądzę, że książka będzie świetnym prezentem dla mojej mamy :) A jak już ja dostanie i przeczyta, to podkradnę ją jej ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niezbyt często sięgam po biografie, ale po zachwalaną przez Ciebie być może sięgnę. Dobrze, że zwróciłaś też uwagę na nazwisko autorki - Marioli Pryzwan. Być może przy okazji innych biografii jej nazwisko zachęci mnie do lektury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie lubię czytać biografii, ale w tym przypadku zrobię wyjątek, ponieważ uważam, że warto wiedzieć coś więcej o jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku. Ponadto niezwykle lubię piosenki Anny Jantar i mam do nich wielki sentyment.

  OdpowiedzUsuń
 13. Również nie przepadam za tego typu literaturą, ale lubię piosenki Anny Jantar więc możliwe, że rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazwyczaj nie czytam tego typu książek, aczkolwiek zaciekawiłaś mnie troszeczkę...!;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Co prawda zwykle wolę słuchać muzyki niż czytać o muzykach, ale tę książkę chętnie bym poczytała. Lubię Jantar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię jej muzykę, zdecydowanie bardziej od piosenek jej córki. ;)

   Usuń