środa, 5 marca 2014

Tajna wojna obrońców pokoju [ "CIA. Tajna wojna Ameryki" - Mark Mazzetti]

Gdy w 1947 roku prezydent USA Harry Truman powołał do życia CIA, postawił przed nową instytucją jasny cel. Centralna Agencja Wywiadowcza miała być organem pozyskującym i analizującym informacje na temat zagranicznych rządów. Wówczas nie przypuszczano jeszcze, że służby wywiadowcze mogą rozszerzyć kompetencje i stać się znakomicie zorganizowaną maszyną do zabijania. O skutkach tych przeobrażeń i roli CIA w operacjach prowadzonych z ramienia amerykańskiego rządu, przeczytacie w znakomitej książce pt.: CIA. Tajna wojna Ameryki.

Mark Mazzetti, amerykański dziennikarz, korespondent wojenny, uhonorowany nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu i Pakistanu, w swej najnowszej publikacji po raz kolejny sięga po tę nad wyraz interesującą tematykę. Tym razem opowiada czytelnikom o „tajnej wojnie” prowadzonej przez USA na wielu frontach, obnaża kulisy rywalizacji pomiędzy CIA a Pentagonem, a wreszcie zdradza również wpływ kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych na operacje szpiegowskie realizowane w najodleglejszych zakątkach świata.

CIA. Tajna wojna Ameryki to jedna z tych książek, które obracają w niwecz dotychczasowy światopogląd czytelnika. Dzięki tej pozycji mamy okazję poznać prawdziwe oblicze tajnych służb Ameryki i prześledzić kolejne dekady polityki USA względem oskarżanych o działania terrorystyczne państw azjatyckich. Najnowsza książka Mazzetiego jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, którzy nadal wierzą w amerykańskie zapewnienia o utrzymywaniu pokoju na świecie.

Za szczególnie godne podziwu, należy uznać przygotowanie merytoryczne autora tej pozycji, które opierało się nie tylko na wywiadach z byłymi pracownikami CIA, Pentagonu, czy pakistańskimi bojownikami, ale również na szczegółowej analizie wszystkich dokumentów bezpośrednio związanych z przedstawionym tematem. Ogromna wiedza i doświadczenie Mazettiego w połączeniu z lekkim piórem dziennikarza sprawiła, że CIA. Tajna wojna Ameryki ani przez chwilę nie pozwala nam się nudzić. Każdy rozdział odkrywający przed czytelnikiem kolejny sekret tajnych służb, doprowadza nas do ostatecznej konkluzji, w której to ocena CIA i Pentagonu należy tylko do odbiorcy.

Jestem przekonana, że wszyscy zainteresowani kulisami amerykańskich operacji w Iraku i Afganistanie, będą zachwyceni tą ciekawą, choć dla Amerykanów niewątpliwie kontrowersyjną pozycją, którą osobiście gorąco polecam! 

AUTOR:
Mark Mazzetti
TYTUŁ ORYGINALNY:
The way of the knife
TYTUŁ POLSKI:
CIA. Tajna wojna Ameryki
TŁUMACZENIE:
Bartosz Czartoryski
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
352

9 komentarzy:

 1. Może kiedyś. Teraz podsunęłabym mojemu ojcu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie skusiłem się na tę książkę i chyba jednak nie żałuję - wydaje mi się, że metody postępowania Amerykanów oraz przyczyny wyboru takich a nie innych środków dość dobrze poznałem za sprawą "Czarnej Mszy" Johna Gray'a :) Jakoś nie mam ochoty po raz kolejny przekonywać się o hipokryzji tego państwa, próbującego stawiać się za demokratyczny wzór :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, hipokryzja władz tego państwa ma niewyobrażalne rozmiary.

   Usuń
 3. jestem więcej niż zainteresowana! to tematyka którą uwielbiam a poza tym świetna recka! pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś, na razie jakoś mi się do niej nie pali ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z chęcią bym sięgnęła po tę książkę. Tematycznie bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Agentka Ewa na tropie afer:)

  OdpowiedzUsuń