wtorek, 1 kwietnia 2014

Otoczenie "Króla- Słońce" ["Uwodziciele władzy"- W. St. Magdziarz]

Ludwik XIV to jeden z tych władców,  których biografia i działalność polityczna nadal cieszą się dużym zainteresowaniem historyków. I choć o jego praktykach względem swych poddanych napisano już wiele, to do tej pory nie ukazała się na polskim rynku wydawniczym książka, która szczegółowo omawiałaby genezę i funkcjonowanie najsłynniejszego dworu w XVII i XVIII-wiecznej Europie. Naprzeciw naszym oczekiwaniom wyszedł Wojciech Stanisław Magdziarz, wieloletni badacz historii nowożytnej Francji, który w swojej najnowszej publikacji pt.: Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV, w sposób nad wyraz szczegółowy przedstawił nam zaplecze polityczne "Króla-Słońce".

Dwór francuski Ludwika XIV kojarzy się najczęściej z licznymi aferami i ekscentrycznymi zachowaniami władcy względem najbliższych poddanych. Publikacja Wojciecha Stanisława Magdziarza rzuca jednak zupełnie inne światło na organizację dworską skupioną wokół króla w pałacu wersalskim. Autor udowadnia swym czytelnikom, że najbliżsi współpracownicy monarchy byli w rzeczywistości rzeszą osób pełniących ściśle określone funkcje, dzięki którym Francja czasów Ludwika XIV mogła urosnąć do rangi najpotężniejszego państwa europejskiego. Nim jednak dane nam będzie poznać liczebność dworu wersalskiego i jego skład, historyk przedstawi czytelnikom ewolucję pojęcia dworu i przyczyny, dla których Francuzi starali się dostać do najbliższego otoczenia swojego pana.

Uwodziciele władzy to pozycja dla wszystkich tych, którzy od dawna interesują się historią Francji i poszukują książki, która w sposób systematyczny przedstawiłaby skomplikowaną organizację dworu Ludwika XIV. Ta publikacja to również znakomite źródło wiedzy, dla wszystkich zainteresowanych osobą „Króla-Słońce” i jego stosunkiem do poddanych. Po lekturze tej książki sprawy związane z zaopatrzeniem wersalskiego dworu, finansami poszczególnych dworzan i obowiązkami, jakie wypełniali w służbie królewskiej nie będą miały przed Wami tajemnic. Tytułowi „uwodziciele władzy” z pewnością wywrą na czytelnikach niebywałe wrażenie i nie pozwolą o sobie zapomnieć nawet po zakończeniu lektury książki.

Wojciech Stanisław Magdziarz po raz kolejny udowodnił, że potrafi wykorzystać swoją wiedzę na temat historii Francji i stworzyć książkę niezwykle wartościową dla wszystkich pasjonatów XVII i XVIII- wiecznej historii tego kraju. I choć w pozycji tej zabrakło ilustracji przedstawiających portrety najsłynniejszych urzędników dworu Ludwika XIV, to jestem przekonana, że lektura ta powinna znaleźć się w biblioteczce każdego historyka i wszystkich tych, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę na temat historii Francji.

AUTOR:
Wojciech St. Magdziarz
TYTUŁ:
Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV
WYDAWNICTWO:
PWN
LICZBA STRON:
262

11 komentarzy:

 1. napisanie ciekawej ksiażki, bazującej na wiedzy historycznej jest nie lada wyzwaniem. osobiście do takiej literatury raczej nie sięgam, ale na prezent dla pasjonatów będzie jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem to raczej nie moja tematyka, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś przeczytać, ale obecnie mam chęć na inne klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam o dworskiej etykiecie Króla-Słońce i nie wiedziałam: śmiać się czy płakać? Niewiarygodne i absurdalne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak prawdziwe... Nic dziwnego, że tenże król stale cieszy się taką popularnością wśród pisarzy. ;))

   Usuń
 5. Fantastyczna pozycja. Czytałam już opracowanie jakieś na temat tego władcy, chętnie odświeżę wiadomości:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dosyć interesująca pozycja, szczególnie dla miłośników historii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna książka do której mnie skutecznie zachęciłaś :) Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie sięgam po książki historyczne więc tym razem sobie powieść odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. o kurcze to w ogóle nie moja bajka! historia XVII wiecznej Francji - nie przepadam za tym okresem nawet w powieściach...

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie dowiem się, jak funkcjonował ten niezwykły i ekscentryczny dwór. Do tej pory znałam tylko kilka podstawowych faktów i ciekawostek, a warto przeczytać na ten temat coś więcej;)
  Poza tym, do książek historycznych nie trzeba mnie zachęcać;)

  OdpowiedzUsuń