piątek, 4 kwietnia 2014

Samobójstwo w korporacji ["Joy"- Johnatan Lee]


Korporacja - skupisko setek (jeśli nie tysięcy) pracowników, którzy każdego poranka przybywają do wielopiętrowego budynku, by przez kilka lub kilkanaście godzin intensywnie pracować w nadziei na poprawę swojej sytuacji materialnej. Wśród ludzi przemierzających co dzień tę samą drogę z domu do pracy jest Joy, młoda i piękna bohaterka, która postanawia na własną odpowiedzialność zrezygnować z "wyścigu szczurów" i dotychczasowego życia. Czy przyczyn jej samobójczych planów należy szukać w wyczerpującej pracy na rzecz kancelarii prawniczej, czy też problem tkwi w osobistych problemach naszej bohaterki? Tego dowiecie się z najnowszej powieści Johnatana Lee pt.: Joy.

Nie dajmy się zwieść imieniu bohaterki, które sugerować może jej radosne usposobienie. Joy to kobieta pełna kompleksów i narastającej frustracji. Praca, która na początku sprawiała jej przyjemność, teraz jest dla niej przekleństwem. I choć w nieodległej przyszłości pozycja Joy w kancelarii ma ulec zmianie, kobieta nie wierzy już w lepsze jutro. Skomplikowana relacja z Dennisem, mężem Joy, wcale nie ułatwia jej życia. Nagromadzone problemy doprowadzają pewnego dnia do eksplozji, którą czytelnik ma okazję śledzić z dokładnością co do minuty.

Na tę wyjątkowo oryginalną powieść składają się nie tylko rozdziały opowiadające nam historię Joy, ale również te, w których o swojej koleżance z pracy lub życiowej partnerce mówią osoby bliskie głównej bohaterce. Zapytacie komu opowiadają o Joy? Otóż zwierzają się oni terapeucie, którym jest każdy czytelnik tej książki. Wertując kolejne strony stajecie się bowiem swego rodzaju spowiednikiem największych sekretów korporacji, które nie mogą wyjść na światło dzienne. Do Was należy ocena atmosfery panującej w kancelarii i dotarcie do przyczyn, dla których Joy postanowiła targnąć się na własne życie. Poradzicie sobie z tym zadaniem? Jeśli tak, to zachęcam do lektury.

Obraz stosunków panujących w Kancelarii Hanger, Slyde & Stein niczym nie różni się od układów znanych nam z autopsji. Nieustanna rywalizacja pomiędzy pracownikami, stresujące warunki pracy, niewielka szansa na zawodowy awans i obawa przed reprymendą ze strony przełożonego to środowisko naturalne naszych bohaterów. Johnatan Lee poprzez swoją książkę uświadamia czytelnikom, że ten zamknięty świat wielkich korporacji wcale nie jest rajem. Przeciwnie, ma charakter destrukcyjny i w przypadku słabszych psychicznie jednostek może stać się przyczyną prawdziwej tragedii.

Tematyka tak ważna dla każdego pracującego/ poszukującego zatrudnienia za nic w świecie nie powinna umknąć naszej uwadze. W końcu praca w korporacji dotyczy lub może w przyszłości dotyczyć każdego z nas. Grunt to przygotować się na jej skutki uboczne. Takie właśnie "przygotowanie" może zapewnić lektura Joy, która będzie znakomitą propozycją dla wszystkich zainteresowanych literaturą głęboko osadzoną w rzeczywistości.


AUTOR:
Johnatan Lee
TYTUŁ:
Joy
PRZEKŁAD:
Anna Rajca - Salata
WYDAWNICTWO:
MUZA SA (Business & Culture)
LICZBA STRON:
352

11 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa oraz aktualna tematyka - korporacja to wybór wielu młodych ludzi i warto wiedzieć, jak wygląda praca w takim molochu. Wiele osób rezygnuje z korporacyjnej kariery, ale pracy nie kończy w tak drastyczny sposób jak bohaterka wspomnianej powieści - zawsze przecież można spróbować życia w bardziej "powolnej" wersji, bez nastawienia na sukcesu, którego wyznacznikiem są wyłącznie pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba skuszę się na tę książkę - nie tylko ze względu na ważny współcześnie problem samopoczucia w pracy, ale także ze względu na fakt, że jestem bardzo ciekawa tej bohaterki - jak wyglądało jej życie i relacje z innymi ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam o czym jest ta książka do czasu Twojej recenzji. Postaram się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam tytuł jest dość dużo mówiący. Temat jak najbardziej na czasie, więc jeśli będę miała okazję to z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od jakiegoś czasu mam ochotę na ten tytuł, ale zawsze coś lepszego się trafia - przynajmniej tak mi się zdaje. No, ale nie cieknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie będę osobą pracującą w korporacji, bo moje wykształcenie to zupełnie inna droga, ale chętnie sięgnę po tę pozycję, aby przybliżyć sobie ten świat. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy ja wiem... Muszę to jeszcze przemyśleć, ale chyba jestem bardziej skłonny do nie czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam chyba o niej lub o innej opowiadającej o pracy w korporacji, mimo wszystko i tak mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na książkę chęć od jakiegoś czasu, a kolejna fajna recenzja utwierdza mnie o słuszności mojej decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja za lekturę podziękuję - odkąd o niej usłyszałam to jakoś mnie do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze mówiąc nie słyszałam do tej pory. Ale brzmi dobrze. Podoba mi się okładka, nie wiem czemu do tej pory nie wpadła mi w oko...

  OdpowiedzUsuń