środa, 30 kwietnia 2014

Warszawska Praga w powieści ["Na Pragę nie wrócę"- Elżbieta Wichrowska]Spośród 18 dzielnic naszej stolicy, ta jedna od stuleci jest złą sławą owiana. Praga położona na prawym brzegu Wisły po dziś dzień kojarzy się z miejscem zaniedbanym socjalnie, w którym trzeba uważać na własny portfel. Na całe szczęście znalazła się pisarka, która postanowiła odczarować obraz warszawskiej Pragi. Ba, uczyniła nawet z tej dzielnicy jednego z niemych bohaterów swej najnowszej powieści. Tą autorką jest oczywiście Elżbieta Wichrowska a jej najnowsza książka nosi tytuł Na Pragę nie wrócę

Akcja powieści Wichrowskiej toczy się w Warszawie, w której mieszka nasza główna bohaterka Magdalena, jej córka Ania, kilka najbliższych przyjaciółek i niewielu ważnych dla Magdy mężczyzn. Losy tych wszystkich bohaterów, choć tak różne, na kartach powieści często znajdują wspólny mianownik. Przed Magdą i jej bliskimi jeszcze wiele problemów do rozwiązania i zabawnych historii do przeżycia. Nim jednak dane Wam będzie przekonać się, czy główna bohaterka, pisarka i historyk w jednej osobie wyda przewodnik po Warszawie i raz jeszcze wda się w romans z Pragą, z którą nadal wiążą ją miłe wspomnienia, będziecie musieli poznać codzienne życie warszawiaków i wyruszyć w towarzystwie Magdy na wycieczkę po znanych lub mniej znanych stołecznych barach i restauracjach.

Warszawa widziana oczami naszej bohaterki to miasto pełne urokliwych miejsc, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kobieta pozostawia nieco z boku znane wszystkim Śródmieście i zabiera nas w spokojniejsze a przez to znacznie bardziej atrakcyjne rejony. Podczas lektury powieści mimowolnie dajemy się porwać naszej bohaterce i poznajemy zarówno współczesny obraz stolicy, jak i jej XVIII- wieczną wizję zachowaną do dziś dzięki słynnemu Przewodnikowi warszawskiemu. Nie brak tu żartobliwych anegdot, mrożących krew w żyłach historii i opowieści znanych nam z codziennego życia. Jeśli zatem macie ochotę na mentalną podróż po stolicy, to weźcie do ręki Na Pragę nie wrócę i delektujcie się opisywanym krajobrazem.

Elżbieta Wichrowska włożyła sporo pracy w przedstawienie czytelnikowi rozległej panoramy Warszawy. Uczyniła ona to miasto jednym z najważniejszych bohaterów tej książki. Losy wspomnianych postaci zamieszkujących Warszawę odchodzą w cień, gdy Magda zaczyna chodzić po stolicy i snuć swoją opowieść o najbardziej urzekających miejscach. Refleksje bohaterki dają do myślenia czytelnikom i tym samym obligują do zapoznania się z atrakcjami nieznanych nam części opisywanego miasta. Właśnie dlatego zachęcam wszystkich do rozpoczęcia swojej podróży po Warszawie za sprawą książki Na Pragę nie wrócę, by po lekturze móc na własnych nogach przejść opisywanymi w powieści ulicami i poczuć klimat znanych nam z literatury miejsc.


AUTOR:
Elżbieta Wichrowska
TYTUŁ:
Na Pragę nie wrócę
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
240

7 komentarzy:

 1. Ha, goszcząc dwa lata temu w W-wie było mi dane mieszkać właśnie w tej dzielnicy i wspominam ją całkiem miło. Z czystej ciekawości, jeśli tylko pojawi się możliwość, sięgnę po książkę autorki, żeby przekonać się jak wygląda Praga, nakreślona jej piórem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie miałam przyjemności pomieszkiwania w W-wie, a po tej lekturze właśnie Praga kusi mnie niezmiernie. :))

   Usuń
 2. Udam się na tę wycieczkę bardzo chętnie. Lubię powieści, w których jednym z bohaterów jest miasto...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam w wolnym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę mam w planach czytelniczych na ten miesiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakkolwiek by o Pradze mówić (szczególnie Pradze-Północ), to nie można jej zarzucić braku klimatu. Bo oprócz obdrapanych murów starych kamienic i śladów krwi na chodnikach po porachunkach - można się również natknąć na małomiasteczkową atmosferę w podwórkach z centralnie usytuowanymi kapliczkami i dokarmianymi bezdomnymi kotami.

  Przekonuje mnie ta recenzja. Będę szukać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat zastanawiałam się czyby nie wziąć jej do recenzji, ale mam inną książkę tego wydawnictwa teraz na półce :)

  OdpowiedzUsuń