środa, 21 maja 2014

O Warszawie i literatach ["Warszawa literacka lat międzywojennych"- T. Dąbrowska]

Każdy prawdziwy turysta pragnie poznać uroki zwiedzanego miasta. Drogi do osiągnięcia tego celu są dwie: ów zwiedzający może zdać się na wiedzę przewodnika wycieczki lub spróbować samemu odnaleźć najciekawsze miejsca w poznawanej okolicy. A co jeśli nasz podróżnik marzy o odkryciu interesujących obiektów rodem z międzywojennej Warszawy? Wtedy z pomocą przyjdzie mu książka Teresy Dąbrowskiej pt.: Warszawa literacka lat międzywojennych.

Niewielka w swej objętości pozycja przedstawia nam sylwetki 16 pisarzy, których los połączył z Warszawą. Niektórzy, jak Pola Gojawiczyńska, Bolesław Leśmian, Maria Kuśniewicz-Ukniewska, Zbigniew Uniłowski, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz urodzili się w tym mieście. Dla innych, np. Michała Choromańskiego lub Witolda Gombrowicza, Warszawa stała się drugim domem. Zdaniem pozostałych bohaterów tej książki, pokroju Marii Dąbrowskiej, Andrzeja Struga i Kazimiery Iłłakowiczówny, stolica była miejscem, w którym dzięki wydawnictwu Mortkowiczów lub przedsiębiorstwu wydawniczemu Gebethner i Wolff postawili swoje pierwsze kroki na ścieżce literackiej kariery. O tym, gdzie mieszkali i w jaki sposób spędzali wolny czas ci popularni i mniej znani twórcy literatury międzywojennej przeczytacie właśnie w książce Teresy Dąbrowskiej.

Mimo wielu znakomitych publikacji na temat życia literatów ukazanych na kartach Warszawy literackiej lat międzywojennych, do tej pory brakowało na polskim rynku wydawniczym pozycji, którą z racji niewielkich rozmiarów moglibyśmy zabrać na spacer po Warszawie, by podążając śladem kolejnych postaci odkryć miejsca znane przed II wojną światową, a dziś zupełnie już zapomniane. Teresa Dąbrowska wyszła naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów historii międzywojennej Warszawy i przygotowała prawdziwą perełkę literacką, która od pierwszych stron przenosi nas w kawiarnianą rzeczywistość starej stolicy.

Warszawa literacka lat międzywojennych z pewnością zyska uznanie nie tylko wśród turystów, ale również w kręgach miłośników biografii czołowych postaci literatury polskiej. To także znakomita pozycja dla wszystkich warszawiaków, którzy chcieliby poznać bliżej historię swojego miasta i odnaleźć jej pozostałości we współczesnym obrazie stolicy. Wszystkich zainteresowanych przeszłością Warszawy oraz sylwetkami twórców literatury międzywojennej odsyłam do książki Teresy Dąbrowskiej i gorąco zachęcam do zwiedzania stolicy z Warszawą literacką lat międzywojennych w ręku.


Ocena recenzenta: 6/6
Recenzja napisana pierwotnie dla portalu:


                                      

6 komentarzy:

 1. Co prawda w Warszawie nie mieszkam, ale szalenie mnie zaciekawiłaś tą książką. Może dlatego, że uwielbiam odnajdywać w rzeczywistości miejsca opisane w literaturze. A jeśli to lit. faktu, to już w ogóle raj. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jeszcze w liceum byłbym bardziej zainteresowany. Teraz większą uwagę zwracam na historię w ujęciu geopolitycznym, a nie kulturowym, ale jako że są to klimaty, które lubię nie będę skreślał tej książki. Być może jeszcze trafi w moje łapy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo, bardzo lubię takie połączenia - zwiedzanie miasta + sylwetki artystów, którzy w nim tworzyli, działali, wychowywali się, czy mieszkali. W takim ujęciu, przynajmniej dla mnie, dane miejsce zaczyna jawić się w zupełnie innych barwach, zyskując przy tym dodatkowy wymiar :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, szczególnie dla mnie - skrobię sobie czasami coś na ten temat i każda książka to nieoceniona pomoc. I jeszcze tak miło podana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię Warszawy. Chyba, że tą międzywojenną, zupełnie inną niż dzisiaj. W połączeniu z literaturą i opowieścią o pisarzach - bardzo mnie zaciekawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam chęć na książkę i na wycieczkę do Warszawy, chciałabym w końcu kiedyś zwiedzić stolicę :)

  OdpowiedzUsuń