niedziela, 29 czerwca 2014

Młodzi buntownicy ["Kamieniem w komunę" - Apolinary Baca]

Przełom lat 70. i 80. ubiegłego stulecia obfitował w szereg wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na późniejsze przemiany ustrojowe w Polsce. Robotnicy, a później członkowie „Solidarności” zapoczątkowali falę oporu przeciw władzom Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. A co w tym czasie robiła polska młodzież? Czy ona również miała swój udział walce o suwerenność ojczyzny? Na te pytania odpowiada książka Apolinarego Bacy pt.: Kamieniem w komunę.

Baciak i jego koledzy dorastają w trudnych czasach. Strajki na Wybrzeżu w 1970 roku, Karnawał „Solidarności” i stan wojenny to zaledwie część wydarzeń, których bezpośrednimi świadkami są nasi bohaterowie. Wychowani w duchu patriotycznym i obserwujący skomplikowane życie swych rodziców, postanawiają na własną rękę walczyć z obecnym systemem. Baciak z różnym skutkiem prowadzi akcje dywersyjne, jego siostra strajkuje na uczelni, inni chłopcy drukują podziemną prasę. Każdy na swój sposób chce wypędzić komunę. Nie brak przy tym zabawnych sytuacji i mrożących krew w żyłach akcji. A wszystko po to byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. 

Kamieniem w komunę z pewnością przypadnie do gustu zarówno tym, którzy dorastali w słusznie minionych czasach, jak i współczesnej młodzieży. Książka Apolinarego Bacy kusi bowiem nie tylko treścią, ale również opracowaniem graficznym. Szereg zdjęć przedstawiających manifestacje i walki młodzieży z ZOMO, przedruki ulotek, czy haseł z lat 80. XX wieku wprowadzają nas w klimat tamtych czasów, pozwalając wszystkimi zmysłami chłonąć opisywaną w powieści rzeczywistość.

Młodzież przedstawiona w książce Bacy, będąca metaforą wszystkich młodych ludzi żyjących w czasach przemian, na pozór niczym nie różni się od współczesnych nastolatków. A jednak to nie my, a ludzie z pokolenia naszych rodziców, czy dziadków wszystkimi sposobami walczyli o wolną ojczyznę. O Polskę, w której następne pokolenia będą mogły żyć bez strachu o swoją przyszłość. Czy im się to udało? Oceńcie sami.

Z wielką przyjemnością zaczytuję się we wszelkiego typu pozycjach, które traktują o czasach Polski Ludowej. Spośród wszystkich książek, które do tej pory przeczytałam, Kamieniem w komunę wyróżnia się interesującym ujęciem tematu, sporą dawką humoru i całym mnóstwem barwnych bohaterów, od pierwszej chwili zyskujących naszą sympatię. Jeśli macie ochotę na prawdziwą podróż do przeszłości, to książka Apolinarego Bacy będzie dla Was wyjątkowym wehikułem czasu.

Gorąco polecam! AUTOR:
Apolinary Baca
TYTUŁ:
Kamieniem w komunę
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
272
RECENZJA DLA PORTALU:

8 komentarzy:

 1. Ciekawy temat, jak będę miec możliwość książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My to znamy prawie z autopsji, ale dobrze było by młodzi szukali informacji na temat tego, jak było.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na przełomie lat 70 i 80 miałam zaledwie parę lat, te zdarzenia znam tylko z opowiadań w domu i książek w których coś na ten temat poczytałam, z chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię pozycje traktujące o latach 70', czy 80' - wg mnie to bardzo interesujący okres w historii naszego kraju. Jestem ciekaw jak autor spojrzał na ten kawałek historii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O proszę, nie spodziewałabym się po tym wydawnictwie tak dobrej książki :-) Chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory nie spotkałam się z książką o takiej tematyce. Podejrzewam, że czytanie o tego rodzaju działaniach młodzieży w PRL będzie szalenie interesujące;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam wkrótce recenzja napiszę.

  OdpowiedzUsuń