środa, 30 lipca 2014

Legiony Piłsudskiego ["Szlak bojowy Legionów Polskich - J.T. Nowak]

Janusz Tadeusz Nowak to krakowski historyk, który od lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z życiorysem politycznym marszałka Józefa Piłsudskiego oraz genezą powstania i działalnością Legionów Polskich. Na cześć wszystkich młodych ludzi, którzy u boku Piłsudskiego walczyli o niepodległe państwo polskie, autor stworzył wspaniały album upamiętniający setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.

Bogato ilustrowany i opatrzony wspomnieniami członków I, II i III Brygady Legionów Polskich album to prawdziwa gratka dla wszystkich zainteresowanych historią i walecznymi czynami tych oddziałów wojskowych. Na kilkuset stronach książki znajdziemy bowiem dokładne kalendarium wydarzeń historycznych, które bez trudu pozwala na odtworzenie szlaku bojowego każdej z trzech brygad. Poznamy także historię Polskiego Korpusu Posiłkowego i bogatą literaturę historyczna, dzięki której ci bardziej zainteresowani będą mogli zgłębić swoją wiedzę na temat poszczególnych postaci historycznych, wywodzących się z bliskiego otoczenia marszałka Piłsudskiego. 

Podczas lektury tej książki mój największy zachwyt wzbudził nad wyraz obrazowy zapis bitwy pod Kostiuchnówką, czyli najsłynniejszego starcia, w którym wzięły udział wszystkie brygady Legionów Polskich. Opis krwawej walki Legionistów z Moskalami opatrzony wspomnieniami biorących w niej udział Polaków to najbardziej poruszające fragmenty Szlaku bojowego Legionów Polskich. Nie sposób pominąć milczeniem również niebywałej wiedzy autora, dzięki której na naszych oczach raz jeszcze ożyły wydarzenia tak ważne dla historii Polski.

Szlak bojowy Legionów Polskich to wspaniały album, który urzeka nas przede wszystkim licznymi zdjęciami, mapami, pieczęciami i fragmentami źródeł historycznych związanymi z tytułowym oddziałem wojskowym. Doskonałe opracowanie graficzne tej książki i dopracowane w każdym calu kalendarium wydarzeń legionowych to najlepszy z możliwych sposób, by wyrazić szacunek dla przodków, którzy walczyli o niepodległe państwo. Właśnie z tego powodu serdecznie polecam lekturę tej pozycji, a sama z przyjemnością sięgnę po inne książki tego autora.

AUTOR:
Janusz Tadeusz Nowak
TYTUŁ:
Szlak bojowy Legionów Polskich
WYDAWNICTWO:
M
LICZBA STRON:
204

9 komentarzy:

 1. W recenzji widać, że omawiasz książkę ze swojej ulubionej dziedziny. To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Sprawdziłam sobie, bo słyszałam już o książce "Dzieje Polski" napisaną przez historyka Nowaka... Tę jednak napisał Andrzej Nowak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że ten sukces zaprzepaściła później polityka, ale rzeczywiście, książka opisuje całkiem interesujący moment z naszej historii. Nie mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki album nadaje się idealnie na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historia nie jest moją najmocniejszą stroną, staram się więc trzymać od niej z daleka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za albumami nieszczególnie przepadam, ale ten wydaje się nad wyraz interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej ciężko będzie znaleźć mnie czytającego o Piłsudskim, bo nie za bardzo interesuje mnie ta postać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten dział historii zupełnie mnie nie interesuje. Nie moje lata.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już dawno nie czytałam nic z tej dziedziny, a lubię czasem poczytać coś z zakresu historii, także zapewne kiedyś przyjrzę się bliżej tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń