środa, 17 września 2014

Ku pamięci wielkiej Charlotte ["Życie Charlotte Brontë" - Elizabeth Gaskell]

Nie ma nic piękniejszego niż prawdziwa przyjaźń. Szczera i oddana przyjaciółka to skarb, który chciałaby mieć każda kobieta. Niektóre przyjaźnie trwają kilkadziesiąt lat, a jeszcze inne istnieją nawet wtedy, gdy jedna ze stron przejdzie już do wieczności. Taka właśnie relacja połączyła dwie XIX-wieczne angielskie pisarki, które oprócz literackiego talentu miały jeszcze serca pełne życzliwości i wzajemnej troski. Te niebywałe uczucia, które narodziły się w korespondencji obu autorek, zaowocowały po latach wspaniałą, pośmiertną biografią Charlotte Brontë spisaną właśnie przez Elizabeth Gaskell.

Pierwsza książka o życiu i twórczości jednej z sióstr Brontë została stworzona na wyraźne życzenie ojca tytułowej bohaterki i po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1857 roku. Mimo wielu kontrowersji związanych z pierwszym wydaniem tej pozycji jest ona nadal jednym z najcenniejszych źródeł informacji o życiu i twórczości Charlotte Brontë. Co więcej, biografia ta przyniosła sławę nie tylko sportretowanej na jej kartach bohaterce, ale również samej Elizabeth Gaskell, która po dziś dzień kojarzona jest przede wszystkim z dziełem poświęconym swej przyjaciółce. O nieustannej popularności tej książki świadczy również jej wznowienie, o które pokusiło się Wydawnictwo MG popularyzujące dzieła obu angielskich autorek.

W Życiu Charlotte Brontë znajdziemy rozdziały opisujące okolice, w jakiej przyszło żyć potomstwu pastora z Haworth, rozległe charakterystyki mieszkańców tej niewielkiej miejscowości i interesujące wzmianki na temat życia rodziny Brontë. Na całe szczęście znaczna część tej książki została poświęcona osobie tytułowej bohaterki, która na kartach swej biografii jawi nam się jako niebywale utalentowana pisarka, a przy tym nad wyraz skromna i pełna pokory wobec świata kobieta. Co ciekawe, Elizabeth Gaskell przedstawiła kulisy życia i kariery pisarskiej wielkiej Charlotte opierając się nie tylko na własnych wspomnieniach o przyjaciółce i relacjach innych bliskich jej osób, ale również na korespondencji, którą Charlotte Brontë przez kilkanaście lat prowadziła z nauczycielami, przyjaciółkami i wreszcie wydawcami pierwszych jej prób pisarskich. Dzięki temu, podczas lektury książki co i rusz obserwujemy niebywałą wrażliwość i talent literacki naszej bohaterki.

Biografia wybitnej Charlotte niemal od pierwszych stron absorbuje uwagę czytelników. A wszystko przez znakomitą przedmowę pióra Eryka Ostrowskiego, autora książki Charlotte Brontë i jej siostry śpiące, wybitnego znawcy życiorysu i dzieł tytułowej bohaterki. Kilkanaście stron opinii tego pisarza na temat pozycji autorstwa Elizabeth Gaskell to najlepsza rekomendacja treści zawartych w dwóch obszernych tomach tejże książki. Jeśli dodamy do tego dbałość o chronologię wydarzeń, rzeczowe opisy i względny obiektywizm powieściopisarki (z wyjątkiem fragmentów na temat mieszkańców hrabstwa Yorkshire i wzmianek związanych z osobą pastora Brontë), należałoby uznać, że Życie Charlotte Brontë to jedna z najlepiej dopracowanych XIX-wiecznych książek z tego gatunku. I choć autorka przemilczała w biografii wiele zdarzeń, które mogłyby odcisnąć piętno na wizerunku przyjaciółki, to trudno nie docenić jej umiejętności pisarskich i wprawnego pióra, które nawet w porównaniu z talentem wielkiej Charlotte plasuje się na wyjątkowo wysokiej pozycji.

Jestem pewna, że po pierwszą biografię Charlotte Brontë sięgną (o ile jeszcze tego nie zrobili) najwięksi miłośnicy talentu autorki Jane Eyre oraz wszyscy zainteresowani życiem prywatnym jednej z najpopularniejszych pisarek XIX-wiecznej Anglii. Książka Elizabeth Gaskell to także nie lada gratka dla pasjonatów tego gatunku literackiego, którzy dzięki jej lekturze będą mieli okazję porównać zmiany, jakie zaszły w biografistyce między XIX a XXI wiekiem. 


AUTOR:
Elizabeth Gaskell
TYTUŁ ORYGINALNY:
The life of Charlotte Brontë
TYTUŁ POLSKI:
Życie Charlotte Brontë
PRZEKŁAD:
Katarzyna Malecha
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
624

PS. Moje majstrowanie w HTML zaowocowało nowym szablonem. Nie wiem jak długo się on utrzyma. Będę jednak wdzięczna za informację, czy obecny wygląd bloga sprawia, że jest on czytelny i co warto byłoby jeszcze w tym szablonie poprawić. :)

11 komentarzy:

 1. Książki jeszcze nie czytałam, ale ten nowy wystrój całkiem fajny, mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej książki nie trzeba mnie w ogóle przekonywać. W zasadzie już na nią czekam... Cieszę się i na przemowę Ostrowskiego, ale przede wszystkim na wielką przygodę z dwoma pisarkami:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam twórczość sióstr Bronte, a w takim wypadku interesują mnie wszystkie książki, które mogą choć odrobinę zarysować mi postacie autorek ;) zakładam więc, że i po tę pozycję z czasem sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wasze zainteresowanie tą pozycją niezmiernie mnie cieszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd przyznać, ale nie czytałam "Jane Eyre"... :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ładny szablon! :) Tylko stopka mi się jakoś dziwnie rozciąga. A jeśli chodzi o recenzowaną pozycję: zamierzam wkrótce przeczytać. Właśnie jestem w połowie Ostrowskiego, pojawiały się już wzmianki o powyższej biografii i od razu nabrałam ochotę na lekturę. Szczerze mówiąc, podniosłe pochwały Ostrowskiego czasem mnie męczą, tym chętniej więc zajrzę do Gaskell. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz bardziej lubię wydawnictwo MG;)
  A blog prezentuje się dobrze;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja najpierw muszę przeczytać Jane Eyre, a dopiero potem sięgnę po historię kobiety, która tę Jane stworzyła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja cieszę się, że wydawnictwo MG tak otwarcie zaczyna stawiać na klasykę i cały czas czekam na Zolę. Przy jakieś najbliższej promocji planuję także zakup Kafki z rysunkami Szulca :)

  P.S. Bardzo podoba mi się nowy wystrój bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo czytelny :)
  A książkę z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. To idealna książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń