środa, 3 września 2014

Stracone marzenia ["Pąk szkarłatnej róży"- Tadeusz Sałek]

Ewa jest "świeżo upieczoną" absolwentką szkoły średniej. Po maturze postanawia poszukać swojej pierwszej w życiu pracy. Wtedy właśnie trafia na ogłoszenie, które w jednej chwili zmieni jej dotychczasowe życie. Postanawia wyjechać do Niemiec w charakterze opiekunki dziecięcej. Po wstępnej rozmowie z rzekomą pośredniczką pracy jest pewna, że w ciągu kilku miesięcy zaoszczędzi sporą sumę pieniędzy. Nie spodziewa się jednak, iż atrakcyjne ogłoszenie to w istocie pułapka, w którą wpadła już nie jedna młoda dziewczyna. O dalszych losach naszej bohaterki przeczytacie w książce Tadeusza Sałka pt.: Pąk szkarłatnej róży.

Historia przedstawiona w powieści mogła przydarzyć się każdej kobiecie, która poszukiwała lub poszukuje pracy za granicą. I choć akcja powieści rozgrywa się w latach 90. XX wieku, o czym świadczą obecne jeszcze u naszych zachodnich sąsiadów marki niemieckie, to opowieść o losie Ewy sprzedanej do przybytku Erkona, jednego z niemieckich alfonsów, ma charakter uniwersalny. Znajdziemy w niej dramatyczne opisy gwałtu na niedoświadczonej bohaterce i sceny handlu kobietami, przy których nie sposób ukryć czytelniczego wzruszenia. Wreszcie samo zakończenie książki jest dla nas tak nieprzewidywalne, że jeszcze długo po lekturze zadajemy sobie pytanie: skąd w człowieku tyle zwierzęcości?

Niewątpliwą zaletą książki Tadeusza Sałka jest tematyka, która nigdy się nie starzeje. Zmuszanie kobiet do prostytucji i handel "żywym towarem" były i będą poruszać kolejne pokolenia czytelników. Pąk szkarłatnej róży jest na to znakomitym dowodem. To powieść wstrząsająca i wzruszająca zarazem, a do tego trzymająca w napięciu niemal do ostatniej strony.

O ile tematyka powieści i zapisane na jej kartach wydarzenia były wyjątkowo interesujące, o tyle strona edytorska tej książki wypadła już nieco gorzej. Liczne literówki, powtórzenia, czy błędy składniowe nieco zaburzały lekturę i wprost domagały się natychmiastowej korekty. Na szczęście historia głównej bohaterki była na tyle ciekawa, że mimo tych mankamentów, nie sposób było oderwać się od lektury, którą polecam wszystkim osobom zainteresowanym prostytucją, przemocą wobec kobiet i funkcjonowaniem domów publicznych, znajdujących się poza granicami naszego kraju. 

AUTOR:
Tadeusz Sałek
TYTUŁ:
Pąk szkarłatnej róży
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
143 [mobi]

7 komentarzy:

 1. Mnie ta historia przeraziła. A końcowa scena do tej pory powoduje gęsią skórkę na całym, moim ciele.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca tematyka, niestety nadal bardzo aktualna. Ciekawe jak pisarz poradził sobie z nią poradził.

  P.S. W moim mniemaniu także okładka nie jest powalająca. Rzekłbym nawet, że jest odstręczająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście ta okładka nie należy do udanych. :)

   Usuń
 3. Już czytałam opinie o tej książce- przestrodze. Zdecydowanie warto poruszać ten temat...

  OdpowiedzUsuń
 4. Magnetyczna okładka... i sama historia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat przerażający, ale ważny. Chętnie się z tą książką zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama historia jest rzeczywiście dużym plusem tej powieści. Ale te błędy...dlaczego? Czy wydawnictwom naprawdę nie zależy na jakości?

  OdpowiedzUsuń