poniedziałek, 29 grudnia 2014

Święta z Agatą Christie

Dla mola książkowego jedna książka pod choinką to już radość. Pięć książek to prawdziwa euforia. Zwłaszcza, jeśli to kryminały sygnowane nazwiskiem wielkiej Agaty Christie. I choć nie starczyło ich na obiecane przez wydawnictwo pięć wieczorów, to i tak warto rzec parę słów na temat pozytywów i negatywów tejże literatury.

Wśród tych kilku książek chyba żadna nie zaskoczyła mnie ciekawą okładką. Ot, kiepskie ilustracje i druk na papierze najgorszej jakości. Same historie przedstawiały się już nieco lepiej. Kilkanaście opowiadań i trzy minipowieści przyciągnęły moją uwagę na trzy świąteczne wieczory. Najlepszą pozycją okazała się najkrótsza książka tego zbioru pt.: Niespodziewany gość, w której odkrywamy kulisy śmierci Richarda Warwicka. Historia tego zabójstwa, choć mocno skondensowana, rzuca na kolana nawet największych miłośników kryminałów. To właśnie od niej rozpoczęłam lekturę podarowanego mi cyklu i spodziewałam się, że kolejne jego tomy wzbudzą we mnie jeszcze większe emocje. Niestety nic takiego się nie wydarzyło. Osadzona w starożytnym Egipcie historia z powieści pt.: Zakończeniem jest śmierć zupełnie zawiodła moje oczekiwania. Zbyt długa i miejscami nużąca intryga nie zachęcała do czytania. Jedynie rozwiązanie jak zwykle okazało się niemałym zaskoczeniem.

Mówiąc (a raczej pisząc) krótko: nie kupujcie książek Agaty Christie w tym pakiecie. Oprócz Niespodziewanego gościa, nie znajdziecie tu bowiem żadnej historii, która na dłużej utkwiłaby w Waszej pamięci. Z pewnością w dorobku pisarskim królowej kryminału jest wiele ciekawszych pozycji, bez których nie sposób wypowiadać się o jej twórczości. Jedno jest pewne: te książki do nich nie należą. 

Gdyby nie ten prezent, pewnie długo jeszcze nie miałabym okazji przyjrzeć się bliżej stylowi pisarskiemu Agaty Christie. I choć pisarka z pewnością nie trafi do grona moich ulubionych twórców, to odnalazłam w jej książkach wiele interesujących rozwiązań, które po dziś dzień stosują twórcy kryminałów. Jak widać pomysły fabularne Christie się nie starzeją, gorzej z samymi książkami. W skład pakietu wchodziły następujące pozycje:
Zło czai się wszędzie
Dopóki starczy światła
Detektywi w służbie miłości
Niespodziewany gość
Zakończeniem jest śmierć

7 komentarzy:

 1. Bardzo, ale to bardzo Ci zazdroszczę no i gratuluje. To zdrowa zazdrość, ponieważ z niecierpliwością czekam na recenzje tych wszystkich książek. Jeżeli zaś o mnie chodzi to ja mam dwie książki tej autorki na półce i czekają na przeczytanie.
  + jestem pod wrażeniem Twojego nowego wyglądu bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny prezent. Niczego lepszego nie można dostać. Życzę udanej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki w pakiecie prezentują się całkiem całkiem, szkoda tylko, że nie sprostały Twoim oczekiwaniom... Twórczość A.Christie wciąż przede mną :) Mam nadzieję, że w 2015 wreszcie zapoznam się z wybranymi historiami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że pakiet Cię nie zachwycił... może to było tak, że zebrano słabsze, by sprzedać razem? Planuję poznać twórczość tej pisarki, ale rzeczywiście poszukam tytułów sprawdzonych... Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa, czym się kierowano przy zestawianiu tego pakietu. ;)

   Usuń
 5. A ja bym pomimo tego chętnie na taki pakiet się skusiła... Choć twórczości tej pani jeszcze nie znam. Mam jednak nadzieję, że moje odczucia nie będą pokrewne z Twoimi.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Christie - mój czytelniczy wyrzut sumienia... :)

  OdpowiedzUsuń