piątek, 30 stycznia 2015

Metoda Leitnera ["Naucz się uczyć"- Sebastian Leitner]

Nauka języków obcych sprawia Ci niemały problem? A może niedługo masz ważny egzamin i nie wiesz od czego zacząć przygotowania? Zanim zaczniesz użalać się nad swym losem i narzekać na słabą pamięć, sięgnij po książkę Sebastiana Leitnera (twórcy systematyki psychodydaktycznej) pt.: Naucz się uczyć i odkryj sekret skutecznego przyswajania wiedzy z każdej dziedziny nauki. Sądzisz, że nie istnieje uniwersalna metoda nauczania, która zawsze się sprawdza? Autor tej książki udowodni, że jesteś w błędzie, a jego rady będą Ci służyć przez następne dziesięciolecia.

W czym tkwi sekret skutecznej nauki? Z tym pytaniem od wieków mierzyli się najsłynniejsi naukowcy świata. I choć udzielali oni różnych odpowiedzi, to w zasadzie żaden z nich nie przywiązał zbyt dużej wagi do sposobu, w jaki przyswajamy wiedzę. Właśnie na tym zagadnieniu skupił się Sebastian Leitner, który w książce Naucz się uczyć udowodnił, że istnieje jedna niezawodna metoda owocnej nauki. Cała tajemnica kryje się w dwóch słowach: kartoteka autodydaktyczna.

W książce Leitnera znajdziemy wiele informacji naukowych, które pozwolą nam zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego mózgu, przeanalizować nasze procesy myślowe i odkryć wiele schematów, jakimi posługujemy się podczas procesu przyswajania wiedzy. Jeśli jednak nie interesuje Was cała naukowa otoczka procesów poznawczych, to bez problemu możecie pominąć pewne kwestie (które i tak zapisane mniejszym drukiem sygnalizują, iż są to treści dla zainteresowanych) i skupić się na fragmentach zaznaczonych na niebiesko. To one bowiem stanowią zasadniczą część tej książki i to właśnie dzięki nim dowiecie się, jak stworzyć kartotekę autodydaktyczną. Zamieszczone w tej pozycji schematy ułatwią Wam posługiwanie się tym nowym narzędziem dydaktycznym, przedstawiając zasady tworzenia pasjansa autodydaktycznego i programowania skutecznej nauki.

Pierwsze wydanie Naucz się uczyć ukazało się w Niemczech w 1972 roku. Od tego czasu minęło już kilka dziesięcioleci. Wydawać by się mogło, że w związku z upływem lat, pewne kwestie straciły na aktualności. Nic bardziej mylnego. Ta książka to poradnik, który się nie starzeje i z pewnością posłuży przyszłym pokoleniom uczniów i studentów, którzy pragną osiągnąć pożądane rezultaty.

Idealnym sposobem na wypróbowanie pomysłów zamieszczonych w książce jest sprawienie sobie zestawu fiszek z gramatyką języka angielskiego dla początkujących. Dzięki kartotece autodydaktycznej słowo fiszki przestanie się kojarzyć z karteczkami do nauki słownictwa. Czas na prawdziwą rewolucję w sposobie uczenia się języków obcych (i nie tylko). 

Co zawiera idealny zestaw gramatyczny dla każdego żądnego wiedzy ucznia? Świetnie skonstruowane opakowanie i zestaw kart gramatycznych o różnym stopniu trudności. Swoją przygodę rozpoczniemy od zaimków osobowych, a zakończymy na czasownikach frazowych, których znajomość z pewnością ułatwi nam komunikację. By sprawdzić, czy nasza wiedza systematycznie rośnie, do pakietu dołączono również krótkie ćwiczenia kontrolne z każdego działu. To właśnie one pozwolą nam przekonać się, jak dużo czasu potrzebujemy, by opanować podstawowe zagadnienia gramatyczne, bez których nie jesteśmy w stanie sprawnie posługiwać się językiem obcym. Choć zestaw ten przeznaczony jest dla osób zaczynających swą przygodę z angielskim, to jestem przekonana, że i ci biegle posługujący się tym językiem będą zainteresowani taką formą "powtórki" wiedzy.

Jeśli zatem macie ochotę odkryć tajniki posługiwania się kartoteką autodydaktyczną i jesteście gotowi poświęcić czas na naukę, to koniecznie przeczytajcie książkę Sebastiana Leitnera i przekonajcie się na własnej skórze, że informacje zawarte w tym poradniku to wiedza obowiązkowa, potrzebna do skutecznego przyswajania nowych wiadomości, zwłaszcza tych lingwistycznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem internetowym:   http://www.metodaleitnera.pl/

AUTOR:
Sebastian Leitner
TYTUŁ:
Naucz się uczyć
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
304

4 komentarze:

 1. Ech, cały czas jestem pod wrażeniem tych wszystkich tłumaczy, którzy uczyli się obcych języków przed nastaniem ery komputerów czy wprowadzeniem druku. Dzisiaj mamy tyle ułatwień, a często efekty nauki i tak nie są zadowalające :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na to, że wg tej metody mamy sobie zaprogramować mózg z odpowiednimi plikami, na podobieństwo komputera;) Z zazdrością patrzę na blogujące koleżanki (i na moje córki), które bez problemu czytają książki w oryginale. Ja dzisiaj tę zdolność mam w zaniku. Niestety, jeśli nie używa się języków - umierają śmiercią naturalną...

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję zapoznać się już z tymi fiszkami, bardzo polecam, są naprawdę świetne <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa tej metody. Jeśli będę miała okazję to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń