wtorek, 10 marca 2015

Młodzieńcze próby pisarskie Wielkiej Charlotte ["Sekret"- Charlotte Brontë]

Nie da się ukryć, że twórczość Charlotte Brontë w ostatnich latach zyskała na popularności. A to wszystko za sprawą Wydawnictwa MG, którego wkład w wydawanie kolejnych polskich przekładów dzieł autorki Profesora jest po prostu nieoceniony. Tym razem dzięki staraniom wspomnianego wydawnictwa mamy okazję obcować z pierwszymi próbami literackimi naszej ulubionej angielskiej autorki. Jej młodzieńcze opowiadania, opublikowane w zbiorze pt.: Sekret, to wyjątkowo interesująca lektura, która pozwala nam krok po kroku śledzić rozwój talentu pisarskiego jednej z najwybitniejszych pisarek XIX wieku.

Za intrygującą okładką tej książki skrywa się 5 równie tajemniczych opowiadań. Dzięki nim przeniesiemy się z dala od Europy, do afrykańskiego Verdopolis - miasta stworzonego w wyobraźni jednej z sióstr Brontë. W tej oto tropikalnej okolicy żyją bohaterowie, z którymi spędzimy kilka najbliższych godzin. Nim jednak odkryjemy tytułowy sekret, po drodze czeka na nas kilka zagadek skrzętnie ukrytych przez autorkę w poszczególnych opowiadaniach tego zbioru. Wystarczy tylko usiąść wygodnie w fotelu i dać się porwać narracji, której nie powstydziłby się żaden z wybitnych literatów.

Markiz Arthur Duoro i jego młodziutka małżonka Marian Hume to główni bohaterowie niemal wszystkich opowiadań składających się na ten niewielki zbiór. Dzięki ich miłosnej relacji i sekretom, jakie skrywają przed światem, akcja opowiadań nabiera tempa, a czytelnik rumieńców! Niespodziewane zwroty akcji, zaskakujące wyznania i cała gama uczuć: od miłości do nienawiści - to tylko niektóre zalety tych krótkich utworów Wielkiej Charlotte. Zbiór pt.: Sekret to najlepszy dowód na to, że znana powieściopisarka od najmłodszych lat miała ogromny talent, który z czasem zaprowadził jej dzieła na szczyty popularności. Teraz możecie przekonać się o tym sami!

Wielką zaletą opowiadań włączonych do tego zbioru jest ich uniwersalność. Wydarzenia, w których biorą udział bohaterowie, emocje i uczucia, jakie im towarzyszą oraz wszechobecna atmosfera tajemnicy opartej na długo skrywanych, rodzinnych sekretach - wszystko to bez problemu możemy odnaleźć we współczesnym świecie. Chyba właśnie dlatego tak bliskie są nam rozterki Lily Hart, obawy młodej Marian, czy żądza zemsty, jaką pała panna Foxley. Wśród bohaterów wykreowanych przez jedną z sióstr Brontë upatrujemy nas samych, z bagażem sekretów, które towarzyszą nam każdego dnia. Czy jednak jesteśmy gotowi podzielić się nimi ze światem? 

Dla miłośników talentu Charlotte Brontë Sekret będzie jedynie kolejnym potwierdzeniem niebywałych umiejętności pisarskich tej skromnej i wyjątkowo doświadczonej przez los autorki. Mam jednak cichą nadzieję, że po ten zbiór sięgną również ci, dla których powieści Wielkiej Charlotte nadal stanowią prawdziwą zagadkę. Jestem przekonana, że właśnie te opowiadania mogą być znakomitym początkiem długiego czytelniczego romansu z dziełami, które od stuleci należą do klasyki angielskiej literatury. 

AUTOR:
Charlotte Brontë
TYTUŁ ORYGINALNY:
The Secret
TYTUŁ POLSKI:
Sekret
PRZEKŁAD:
Paulina Braiter
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
176

12 komentarzy:

 1. Lubię sięgać po opowiadania i z chęcią zapoznam się z twórczością Charlotte Brontë, gdyż do tej pory mi się to nie udało :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Charlotte w Afryce, tego się nie spodziewałam :) Brzmi to wszystko bardzo tajemniczo: zagadki, sekrety. Sama Charlotte chyba jest jedną wielką zagadką, zwłaszcza dla polskich czytelników, biorąc pod uwagę fakt, że znane są większości tylko "Dziwne losy...". Sama również nie miałam okazji sięgnąć jeszcze po nic więcej tej autorki, dlatego będę wypatrywać "Sekretu" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory czytałam przede wszystkim jej powieści, więc opowiadania były taką miłą odmianą. :)

   Usuń
  2. O. A możesz jakąś polecić, która Ci się najbardziej podobała, wyłączając "Dziwne losy..."?

   Usuń
 3. Do niedawna proza sióstr Brontë była mi całkowicie obca :) Jakiś czas temu sięgnęłam po "Wichrowe Wzgórza" i zapragnęłam przeczytać wszystko, absolutnie wszystko, co po sobie zostawiły :) Marzę o całej kolekcji wydanej przez MG :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powyższą publikację mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat tej siostry Bronte jeszcze nie znam. Nie wiem dlaczego, ale im więcej czytam, tym więcej widzę ile mam zaległości. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nie sięgnęłam po twórczość autorki

  OdpowiedzUsuń
 7. Czeka cierpliwie na mej półce ! <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam siostry Bronte :) Charlotte przede wszystkim za "Jane Eyre", więc chętnie przeczytałabym "Sekret" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że już pierwsze utwory trzymały tak wysoki poziom. Widzę, ze mam sporo do nadrobienia...

  OdpowiedzUsuń