czwartek, 9 kwietnia 2015

Europejskie śledztwo ["Miasto cieni" - Michael Russell]

Dwa europejskie miasta - Dublin i Gdańsk, dwa morderstwa, dwie zamieszane w zgony instytucje - Kościół Katolicki i Gestapo, a do tego całe mnóstwo tajemnic czekających na spragnionych wrażeń czytelników. To jedynie namiastka tego, co znajdziecie w najnowszej powieści Michaela Russella pt.: Miasto cieni.

WOLNE PAŃSTWO IRLANDZKIE, lata 30-te XX wieku


Na wyspie świętych i uczonych w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młoda Żydówka - Susan Field. Bliska przyjaciółka postanawia zrobić wszystko, by poznać powód jej zaginięcia. To właśnie ona, Hannah Rosen uruchamia całą lawinę wydarzeń, w których udział wezmą irlandzcy policjanci reprezentowani przez Stefana Gillespie, przedstawiciele miejscowego Kościoła z Jego Eminencją Robertem Fritzpatrickiem na czele i my - czytelnicy całego świata wcielający się w role prywatnych detektywów. Kto odpowie za tę zbrodnię? Kim jest druga ofiara i wreszcie, dlaczego ta opowieść po kilkuset stronach przenosi nas do Gdańska? Oto są pytania!

WOLNE MIASTO GDAŃSK, lata 30-te XX wieku

O ile atmosfera w międzywojennej Irlandii jest przesiąknięta wszechobecnym katolicyzmem, o tyle na ulicach Wolnego Miasta Gdańska przeważają wówczas zwolennicy nazizmu. Nasi bohaterowie (Hannah i Stefan) trafiają do Gdańska (Danzig) w przededniu lokalnych wyborów i tym samym stają się naocznymi świadkami niezmiernie aktywnej propagandy hitlerowskiej, zmierzającej do zagarnięcia Gdańska przez Rzeszę Niemiecką. W mieście tym przebywa jednak duchowny, blisko związany z przywołaną przeze mnie denatką. Pojawia się zatem całkiem uzasadniona nadzieja, że Danzig będzie odpowiedzią na wszystkie kryminalne zagadki zamieszczone w tejże powieści.

Miasto cieni to jedna z tych pozycji, które budzą wiele kontrowersji. Nie często bowiem zamieszani w morderstwa są najważniejsi przedstawiciele Kościoła Katolickiego, których bez problemu moglibyśmy oskarżyć również o homoseksualizm, pedofilię i skrajny nacjonalizm. Trzeba jednak przyznać, że w tej pozycji to właśnie "kościelne wątki" czyta się z zapartym tchem i rumieńcami na twarzy. Bez nich książka Russella na pewno straciłaby swój niepowtarzalny charakter.

Autor tej powieści zaskakiwał mnie niemal na każdym kroku, począwszy od nietypowej koncepcji tytułów rozdziałów nawiązujących do topografii Dublina i Gdańska, poprzez świetnie wykorzystane wątki z historii Europy, aż po kreację znakomitych bohaterów, w tym prawdziwych gwiazd historycznych minionego stulecia. Do tego dodać należy Opowieść o dwóch traktatach zamieszczoną na końcu Miasta cieni i oto mamy przepis na thriller historyczny, którego nie powstydziliby się nawet mistrzowie tego gatunku. Co więcej, nie jeden polski pisarz mógłby uczyć się kryminalnego warsztatu właśnie od Michaela Russella.

Podczas lektury Miasta cieni miałam wrażenie, że pisarz prowadzi z czytelnikiem swego rodzaju grę. By nawiązać nić porozumienia, podsuwa on odbiorcom rozwiązania fabularne, dzięki którym mamy wrażenie, że opowiadana historia jest nam bardzo bliska. Okazuje się jednak, że burzliwe losy miłosnej relacji między Irlandczykiem i Żydówką to jedynie pretekst do szerszego spojrzenia na europejską sytuację społeczną na kilka lat przed falą tragicznych wydarzeń, które wstrząsną całym światem.

Gdybyście akurat mieli ochotę na małą lekcję historii, a do tego poszukiwali thrillera, który zwróci Waszą uwagę, zaskoczy intrygą i wywoła niemałe zdziwienie nieoczekiwanym zakończeniem, to bez wahania sięgnijcie po Miasto cieni. Ze swojej strony gwarantuję, że rozwiązanie zagadki tajemniczych morderstw przywołanych w powieści dostarczy Wam przyjemności, którą można porównać jedynie z konsumpcją tabliczki najlepszej czekolady. Na całe szczęście czytanie nie tuczy!


AUTOR:
Michael Russell
TYTUŁ ORYGINALNY:
THE CITY OF SHADOWS
TYTUŁ POLSKI:
Miasto cieni
PRZEKŁAD:
Marcin Kiszela
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
384

8 komentarzy:

 1. Uhuhu, widzę kolejną ciekawą pozycję ;) tylko kiedy ja to wszystko przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł kuszący, ale niestety treść - nie moja kategoria.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie omieszkam poszukać, zwłaszcza pociąga mnie to zestawienie wątków w Gdańsku i Dublinie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam tę książkę. Predzej czy później, gdyż powtarzam to wielokrotnie, ale najlepiej czyta mnie się pozycje w tym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że wypada tak dobrze, bo już niebawem zabieram się za czytanie. Już zacieram łapki na myśl o tej przygodzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Thriller + kontrowersje + ciekawe zakończenie? I like it! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzę, że rozumiemy się z Anią;) Fabuła wydaje się naprawdę interesująca

   Usuń
 7. Tytuł z pewnością sobie zapiszę i będę miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń