wtorek, 16 czerwca 2015

Fakty i mity o pierwszych Piastach ["Państwo książąt z rodu Piastów"- Krystyna Łukasiewicz]

OPINIA PRZEDPREMIEROWA

Od stuleci próbujemy odkryć tajemnice, jakie skrywają przed nami mroki wczesnego średniowiecza. Naszą wiedzę na temat przodków czerpiemy z niewielkiej ilości źródeł historycznych, które interpretowane na wszystkie możliwe sposoby, po dziś dzień dostarczają nam wielu ciekawych informacji. Krystyna Łukasiewicz, autorka książki pt.: Państwo książąt z rodu Piastów postanowiła raz jeszcze poruszyć fundamentalne kwestie związane z panowaniem na ziemiach polskich pierwszych władców z dynastii Piastów. Tak powstała intrygująca publikacja, będąca kolejnym głosem w naukowej dyskusji na temat prawdy i fikcji we wczesnośredniowiecznej historii Polski.

Państwo książąt z rodu Piastów to jedna z wielu prób odpowiedzi na pytania, która od lat nurtują wielu mediewistów. Autorka  nie tylko podważa popularne wśród badaczy teorie związane z istnieniem Bolesława Zapomnianego, czy konfliktem między Bolesławem Śmiałym i biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, ale również dokonuje głębokiej analizy osobowości Mieszka II, czy sylwetki politycznej Władysława Hermana. Wszystkie te tematy przedstawione w oparciu o wnikliwą analizę źródeł historycznych i subiektywną ocenę samej autorki, pozwalają nam raz jeszcze pochylić się nad początkami polskiej państwowości. I choć wiele przedstawionych przez Krystynę Łukasiewicz tez nie zgadza się z ustaleniami czołowych mediewistów, to nie sposób pominąć milczeniem świetnej retoryki i racjonalnego wnioskowania, jakimi posługuje się autorka tej książki. Jej imponująca wiedza o przeszłości i zdolność trafnej analizy faktów z pewnością wzbudzą uznanie wśród miłośników historii naszej ojczyzny, którzy oczekują od lektury czegoś więcej niż tylko niezobowiązującej chwili przyjemności.

Krystyna Łukasiewicz w wyjątkowo interesujący sposób przedstawiła w swojej książce okoliczności, które doprowadziły do słynnej bitwy pod Cedynią. Autorka zwróciła bowiem uwagę zarówno na postaci bezpośrednio zaangażowane w konflikt (tj. Mieszko I, margrabia Hodon), jak i na okoliczności, które wywołały rzeczone starcie. Do tego dokonała analizy średniowiecznego nazewnictwa terytorialnego, by móc ustalić, czy rzeczywiście to Cedynia była miejscem krwawej walki. Całość tych rozważań opatrzona jedną z wielu map zamieszczonych w książce stanowi najlepszy dowód na to, że badaczka oddała w ręce czytelników zbiór skrupulatnie przeprowadzonych wnioskowań opartych na odpowiednim materiałem źródłowym.

Przyznam, że jako historyk, a do tego miłośnik epoki średniowiecza, liczyłam na to, że znajdę w książce Krystyny Łukasiewicz nowe fakty z historii Polski, które dotąd umknęły mojej uwadze. Nic takiego się nie wydarzyło. Większość wątków podjętych przez autorkę jest powszechnie znana, zaś wiele tez, które głosi, ma swoje uzasadnienie wśród innych przedstawicieli tego naukowego środowiska. Mimo tego, gorąco polecam Państwo książąt z rodu Piastów wszystkim czytelnikom, którzy dzięki takim publikacjom zdobywają wiedzę o burzliwej przeszłości naszego kraju.

AUTOR:
Krystyna Łukasiewicz
TYTUŁ:
Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje - mity - zagadki (963-1102)
WYDAWNICTWO:
Novae Res
LICZBA STRON:
376

9 komentarzy:

 1. To coś dla mnie, dla mnie! Trochę martwi mnie i niepokoi co prawda, że tezy autorki nie zgadzają się z ustaleniami historyków, ale chętnie zapoznałabym się bliżej z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki tego wydawnictwa nie za bardzo mi się podobają, więc raczej podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę u siebie i już niedługo będę ją czytać. Jako miłośniczka historii od samego początku bardzo zainteresowała mnie ta pozycja. Ciesze sie, że tak pozytywnie ją odebrałas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do utrwalenia wiedzy jak najbardziej może się przydać. Akurat za tym okresem przepadam średnio, ale z drugiej strony każda książka historyczna jest na wagę złota :D Zresztą - nie jest zbyt długa porównując ich do innych pozycji z tej dziedziny :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak! Objętość to jej dodatkowa zaleta. ;)

   Usuń
 5. Tak, jak pisze Łukasz - każda książka historyczna na wagę złota. Nie wiem, czy wydawnictwo Novae Res mogło przygotować coś bardzo rzetelnego, ale mimo wszystko z pewnością bym sobie przejrzał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Publikacje tego wydawnictwa zazwyczaj cieszą się złą sławą edytorską. Pod względem treściowym książka jest bez zarzutu. ;)

   Usuń
 6. Nie jest aż tak obszerna, więc z ciekawości mogłabym do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń