czwartek, 12 listopada 2015

Leksykon bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego ["Bohaterowie Państwa Podziemnego - jak ich znałem"-S. Korboński]

Polskie Państwo Podziemne nie mogłoby istnieć, gdyby nie odwaga ludzi, którzy je stworzyli. To oni, najpierw w podziemiu, później już w otwartej walce, robili wszystko, by uwolnić kraj od niemieckiej okupacji. Dziś już ich z nami nie ma. Pozostały po nich tylko wspomnienia i pamieć o bohaterskich czynach, których dokonali. O tych ludziach, którzy niegdyś walczyli o wolność ojczyzny, opowiada nam Stefan Korboński, autor książki pt.: Bohaterowie Państwa Podziemnego - jak ich znałem.

Ta niewielkich rozmiarów książka, to zbiór wspomnień i refleksji autora na temat ludzi, których znał i cenił. Szczera i pełna ciepła opowieść o bohaterach naszej ojczyzny stanowi materialny zapis ich wielkich, bezinteresownych czynów dokonywanych w obronie kraju. 

Tym, co wyjątkowo ujmuje czytelników w trakcie lektury tego leksykonu pióra Korbońskiego, jest prostota, z jaką autor opowiada o swoich relacjach z takimi sławami jak: generał Stefan Rowecki, Cyryl Ratajski, Kazimierz Pużak czy Jan Stanisław Jankowski. Korboński przedstawia ich w sytuacjach dnia codziennego, w prywatnych rozmowach i wśród grona najbliższych znajomych. Autorowi daleko do heroizacji swoich bliższych lub dalszych współpracowników. Jest raczej kronikarzem, który w swojej książce dokumentuje istnienie i działalność tych wielkich Polaków. 

Podczas czytania tej książki szczególnie cenne były dla mnie rozważania na temat ludzi, o których rzadko wspominają podręczniki szkolne, czy materiały publicystyczne. Mam tu na myśli krótką historie z życia major Janiny Karasiówny, pseud. "Bronka", szefowej łączności Komendy Głównej AK, która po wojnie utonęła w odmętach Gangesu, czy tragiczne losy marszałka Sejmu, Macieja Rataja, rozstrzelanego w Palmirach. To przez wzgląd na sylwetki tych osób, o których współcześnie często się zapomina, warto zagłębić się w lekturze tego wyjątkowo cennego zbioru.

Miłośnicy historii Polski i wszyscy, którzy pamiętają o bolesnych kartach przeszłości, jaka stała się udziałem naszej ojczyzny, będą zachwyceni książką Stefana Korbońskiego. Dla pozostałych Bohaterowie Państwa Podziemnego mogą być krótką lekcją patriotyzmu, którego z pewnością nie brakowało uwiecznionym na jej kartach bohaterom.AUTOR:
Stefan Korboński
TYTUŁ:
Bohaterowie Państwa Podziemnego - jak ich znałem
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
220

5 komentarzy:

 1. Widzę, że wczoraj towarzyszyła Ci lektura idealnie korespondująca ze świętem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie publikacje warto czytać i dobrze, że są wydawane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygrzebałaś świetną książkę - przeczytam z radością. Takie ludzkie spojrzenie na herosów - może być ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń