środa, 28 grudnia 2016

Mata Hari w listach ["Szpieg"-P.Coelho]

Paryż stawał się odległym snem, choć wciąż był moim prawdziwym domem, jedynym miastem, gdzie czułam się człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Tam mogłam żyć według przyjętych zasad albo je łamać. Chmury na niebie zdawały się tam inne, ulicami chodzili inni, eleganccy ludzie, rozmowy były sto razy bardziej interesujące od nudnych pogaduszek w haskim salonie fryzjerskim [1].

W Paryżu docenia się sztukę. To tam na początku XX wieku żyje i tworzy artystyczna bohema Europy. Picasso, Modigliani, Chagall, Gauguin, Apollinaire i wielu innych wybitnych artystów spaceruje tymi samymi paryskimi ulicami, po których stąpa nasza egzotyczna tancerka. Jej debiut sceniczny, otwiera przed nią nowy, wspaniały świat, a wspomnienia z tego europejskiego raju zostaną w pamięci naszej bohaterki nawet wtedy, gdy ona będzie daleko od jedynego miejsca na ziemi, w którym czuła się naprawdę szczęśliwa. O losach Maty Hari i jej epizodzie w Mieście Świateł przeczytacie w najnowszej książce Paulo Coelho pt.: Szpieg.

Biografia Margarethy Geertruidy Zelle, znanej szerszej publiczności jako Mata Hari to znakomity temat na powieść. Od momentu jej narodzin w Leeuwarden aż do chwili śmierci, życie tej "egzotycznej" tancerki obfitowało w szereg zdarzeń, które czytelnicy poznają dzięki fikcyjnej korespondencji między naszą bohaterką a doktorem Clunet, jej osobistym adwokatem. Po co tak wielkiej gwieździe adwokat? Tego właśnie dowiecie się dzięki znakomitej konstrukcji fabularnej, której nie powstydziłby się żaden powieściopisarz.

Margaretha Geertruida Zelle
Paryż to sen, o którym śnił każdy artysta. To miejsce bez ograniczeń, kolebka sztuki i jedyna szansa, by „obcować” z geniuszami. Ulice tego miasta pamiętają kroki wybitnych przedstawicieli cyganerii artystycznej. Paryskie knajpy to jedyni świadkowie intelektualnych dysput z tamtych czasów, a tutejsze galerie pełne są arcydzieł powstałych dzięki niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. W mieście, które ponad wszystko ceni wytwory sztuki, wprost chce się żyć i umierać. Nic więc dziwnego, że większość opowieści Maty Hari jest bezpośrednio związana z klimatem paryskich ulic. To tutaj nasza bohaterka będzie przyciągała tłumy widzów spragnionych jej tanecznych widowisk. W stolicy Francji, Mata Hari pozna, czym jest prawdziwa "sztuka", odkryje ludzką dobroć i stanie się ofiarą jawnej niesprawiedliwości. A to wszystko na zaledwie 200 stronach powieści. Niemożliwe? A jednak! 

Paulo Coelho do tej pory nie należał do moich ulubionych pisarzy. Jego kolejne pozycje czytałam z dystansem, skrupulatnie wyławiając z całego morza odautorskich refleksji to, co było dla mnie wartościowe. Z tego powodu, nie miałam zbyt wielkich oczekiwań co do Szpiega. Okazało się jednak, że ta książka to absolutne novum w twórczości Coelho. Charyzmatyczna bohaterka w postaci kobiety-szpiega, którą poznajemy dzięki temu, co sama chce nam o sobie opowiedzieć, okazała się strzałem w dziesiątkę. Szpieg od pierwszych chwil trzyma czytelnika w napięciu i do ostatniej strony nie pozwala porzucić myśli o skomplikowanych losach pięknej i uwodzicielskiej Margarethy. Ta niewielkich rozmiarów książka, zapewni każdemu z Was podróż w czasie, o jakiej marzy każdy miłośnik belle époque. Wystarczy tylko przeczytać kilka listów, by stać się uczestnikiem wydarzeń, w których udział bierze wschodząca gwiazda paryskiej estrady.

Szpieg jest zdecydowanie najlepszą książką Coelho, którą każdy powinien mieć w swojej domowej biblioteczce. Epistolarna forma tej powieści sprawia, że czas niespodziewanie szybko upływa na lekturze, a z każdą kolejną stroną, my, czytelnicy przenikamy atmosferą minionych czasów i coraz lepiej rozumiemy procesy,  jakie zaszły w życiu głównej bohaterki.

Przytoczone przeze mnie argumenty są najlepszymi dowodami na to, że Szpieg to jedna z najlepszych pozycji wydanych w 2016 roku. Ta powieść bardzo szybko zyskała popularność w moich rodzinnych kręgach. Czy i u Was będzie podobnie? Przekonajcie się sami!

AUTOR:
Paulo Coelho
TYTUŁ ORYGINALNY:
A Espiã
TYTUŁ POLSKI:
Szpieg
PRZEKŁAD:
Zofia Stanisławska
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
200
[1] P. Coelho: Szpieg. Warszawa 2016, s. 125. 

1 komentarz:

  1. Czytałam Coelho w czasach liceum. Później jego twórczość przestała do mnie trafiać. Skoro ta książka jest inna niż poprzednie, może miałaby szansę mnie zainteresować (zwłaszcza, że dotyczy ciekawej postaci), ale na razie tego nie sprawdzę. ;)

    OdpowiedzUsuń