niedziela, 15 stycznia 2017

Polki - duma narodu ["Polki, które zadziwiły świat"-J. Puchalska]

Niewiele miejsca poświęcono dla nich w podręcznikach historii. Wśród licznego grona męskich bohaterów, ich losy wydają się być bez znaczenia. Z tego własnie powodu, Joanna Puchalska postanowiła zerwać z maskulinizacją historii i poświęcić całą książkę pt.: Polki, które zadziwiły świat na przedstawienie 13 wspaniałych Polek, które dzięki swoim działaniom zajmują niepodzielne miejsce nie tylko w dziejach naszego kraju, ale i całego świata. 

W czasie lektury Polek... poznamy rolę Anny Doroty Chrzanowskiej w obronie Trembowli przed turecką zarazą. Przekonamy się, jak Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa z okulistki stała się wziętą lekarką, a Maria Amalia z Brühlów Mniszchówna okręciła sobie wokół palca męskie elity XVIII wieku. Do tego odkryjemy historie prawdziwej femme fatale w postaci Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, dzielnej Anny Henryki Pustowójtówny, wielkiej poetki, Beaty Obertyńskiej, wybitnej malarki, Marii Anto, czy znakomitej sportsmenki, Haliny Konopackiej. Podążając śladami Heleny Majewskiej-Kirkorowej, odwiedzimy mroźną Syberię, by chwilę później wraz z Alicją Dorabialską znaleźć się w laboratorium Politechniki Lwowskiej. Wśród tych wielkich biografii natrafimy na osobiste tragedie, jak ta Janiny Lewandowskiej - jedynej Polki zamordowanej w Katyniu, czy wstrząsające losy Wandy Ossowskiej - szefowej łączności Wydziału Wywiadu Ofensywnego w AK oraz Cezarii Iljin-Szymańskiej, uczestniczki powstania warszawskiego. Dzięki tej książce poznamy trzynaście wspaniałych osobowości, które mimo różnicy epok, wykształcenia i statusu społecznego łączy fakt, że były perłami swoich czasów i odegrały szczególną rolę w historii świata. Polki, które zadziwiły świat to literacki pomnik dla wymienionych pań i wspaniały zbiór faktów z przeszłości dla wszystkich, którzy pragną poznać biografię tych wielkich Polek.

Najnowsza pozycja autorstwa Joanny Puchalskiej zachwyca nie tylko pod względem merytorycznym, ale również graficznym. Pięknie wydana, opatrzona mnóstwem obrazów i fotografii tytułowych bohaterek, z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto podczas lektury zwraca uwagę na walory estetyczne książki. Takie pozycje po prostu trzeba mieć w domowej biblioteczce!

Pozostając pod ogromnym wrażeniem Polek, które zadziwiły świat, postanowiłam sięgnąć po całą serię książek o wielkich Polakach, które w ostatnim czasie ukazały się nakładem Wydawnictwa Muza. Jestem pewna, że taka forma popularyzacji historii zyska uznanie wśród szerokiego grona odbiorców i sprawi, że będziemy wiedzieć więcej o życiu i działalności naszych wybitnych przodków.


AUTOR:
Joanna Puchalska
TYTUŁ:
Polki, które zadziwiły świat
LICZBA STRON:
384
WYDAWNICTWO:

0 komentarze:

Prześlij komentarz