piątek, 20 lipca 2018

Sekret o zapachu gardenii ["Dam Ci to wszystko"- D. Redondo]

Wyobraź sobie, że pewnego dnia w progu Twojego domu staje dwoje funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej, którzy niespodziewanie oświadczają Ci, że Twój ukochany zginął w wypadku samochodowym. Na domiar złego, w tym samym momencie dowiadujesz się, że do tego tragicznego zdarzenia doszło w czasie podróży do rodziny Twojego męża, o której nie miałaś/łeś zielonego pojęcia. W jednej chwili, Twój pozornie poukładany świat ległby w gruzach, tak jak świat Manuela Ortigosy, głównego bohatera powieści Dolores Redondo pt. Dam Ci to wszystko.

Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy skupić się nad tym, by uczcić pamięć zmarłego męża, czy próbować ustalić przyczyny wypadku i cel ostatniej podróży małżonka? Zdezorientowany i rozgoryczony Manuel z pewnością nie poradziłby sobie z tym wyjątkowo trudnym wyborem, gdyby na jego drodze nie stanęło dwóch mężczyzn, którzy bezinteresownie postanowili mu pomóc. To dzięki porucznikowi Nogueira i notariuszowi zmarłego Álvara, poznajemy najskrytsze tajemnice As Grileiras.

Niewyjaśnione okoliczności śmierci i zaskakujące tajemnice związane z życiem zmarłego markiza to nie jedyne wątki, jakie skupią naszą uwagę podczas lektury tej powieści. Równie interesujące okazują się życiorysy członków najbliższej rodziny Álvara. W pewnym momencie czytelnik ma nawet wrażenie, że sam należy do tego szlachetnego rodu i zna osobiście apodyktyczną matkę zmarłego oraz jego wyjątkowo interesujących braci. W ten sposób mimowolnie zapomina o prowadzonym śledztwie i skupia się nad tym, by poznać jak najwięcej sekretów skrywanych w murach tej wspaniałej, wielopokoleniowej posiadłości. 

Dam Ci to wszystko to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dolores Rendondo, którą do tej pory znałam jedynie z opowieści znajomych. Po lekturze powieści mogłam skonfrontować te wszystkie peany na cześć kunsztu pisarskiego autorki z rzeczywistością i okazało się, że ta proza jest jeszcze lepsza niż ją przedstawiano. Znakomite portrety psychologiczne bohaterów, relacje homoerotyczne, świetnie poprowadzony wątek kryminalny i rodzinny sekret, którego nie powstydziłby się niejeden thriller to zaledwie kilka zalet tej książki. Dam Ci to wszystko ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Wystarczy tylko dać się porwać tej galicyjskiej opowieści i przeniknąć do pozornie idealnego, pachnącego gardeniami świata markizów Santo Tomé.

Serdecznie polecam!


AUTOR:
Dolores Redondo
TYTUŁ ORYGINALNY:
Todo esto te daré
TYTUŁ POLSKI:
Dam Ci to wszystko
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
619

0 komentarze:

Prześlij komentarz