niedziela, 28 października 2018

Coelho hipisem! ["Hipis"-Paulo Coelho]

Wydawnictwo Drzewo Babel od lat dba o to, by polscy czytelnicy mogli poznawać twórczość Paulo Coelho. To dzięki intensywnym działaniom całego sztabu ludzi pracujących w tym wydawnictwie, w Nasze ręce trafiają takie książki tego autora jak np. Alchemik [recenzja] czy Szpieg [recenzja]. Każda kolejna książka Coelho, zaprasza odbiorcę w emocjonującą podróż po odległych rejonach świata i nieznanych zakątkach ludzkiej psychiki. W przypadku Hipisa nie mogło być inaczej. Ta powieść autobiograficzna pozwala nam wraz z załogą Magic Busa wyruszyć na wyprawę do Nepalu. To podczas niej poznacie fantastycznych ludzi na czele z młodym Brazylijczykiem, który w przyszłości chce zostać pisarzem.

"Nie zawsze mamy wpływ na to,
co nam się przydarza,
ale zawsze mamy wybór,
co z tym zrobimy."

W latach 70-tych każdy młody człowiek, który utożsamiał się z tzw. ruchem hipisowskim, chciał wyruszyć w podróż szlakiem wiodącym z Amsterdamu do Katmandu. W trzy tygodnie, za niecałe sto dolarów można było przemierzyć dwa kontynenty i poznać ludzi z różnych zakątków świata, chłonąc przy tym ich kulturę i obyczaje. Z tego powodu w podróż Magic Busem postanowiła wyruszyć Karla, dziewczyna poszukująca prawdziwej miłości. Gdyby nie pewna wróżka i przepowiednia z mężczyzną w tle, nasza bohaterka być może nie zainteresowałaby się mijającym ją Brazylijczykiem. A jednak, los chciał inaczej i niespodziewanie skrzyżował drogi tych dwojga młodych ludzi. Czy rzeczywiście byli sobie pisani i dotarli razem do upragnionego celu? Tego dowiecie się w trakcie lektury najnowszej książki Paula Coelho.

Mimo pewnej dozy nowatorstwa, Hipis to kolejna powieść w znanym wszystkim stylu Coelho. Narracja przetykana wątkami z Biblii, filozofii orientalnej czy historii lat 70. XX wieku na każdym kroku przypomina o elokwencji autora, przedstawiając przy tym epizody z czasów, gdy bliżej mu było do hipisa niż popularnego na całym świecie twórcy. Fani twórczości tego brazylijskiego pisarza będą mogli poznać fragmenty jego burzliwej młodości i przez kilka godzin poczuć się jak wolni ludzie, którzy przemierzają świat, by odkryć prawdziwą wartość ludzkiej egzystencji. Kto wie, może przy odrobinie wyobraźni uda się Wam zobaczyć taniec wirujących derwiszów i zachwycić się feerią barw Krytego Bazaru w Stambule? Jeśli nic nie stoi Wam na przeszkodzie, usiądźcie wygodnie w fotelu, popuśćcie wodze fantazji i delektujcie się każdym słowem tej znakomitej książki. 


Zachwycona prostotą okładki Hipisa oczekiwałam równie interesującego wnętrza. Ku mojemu zdziwieniu, na kartach tej książki znalazłam wspaniały, odręczny szkic trasy turystycznej Magic Busa, stworzony przez Christinę Oiticicę, żonę autora, a także wiele poetyckich fragmentów, które idealnie komponują się z przedstawionymi przez narratora wydarzeniami. Te niespodziewane dodatki tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że twórczości Paulo Coelho nie sposób pomylić z książkami innego, współczesnego autora.

Oczarowana magią Hipisa, gorąco zachęcam do lektury tej powieści, zwłaszcza tych czytelników, którzy znają poprzednie książki tego autora, cenią styl pisarski Coelho i pragną poznać bliżej koleje jego interesującego życia.


AUTOR:
Paulo Coelho
TYTUŁ ORYGINALNY:
Hippie
TYTUŁ POLSKI:
Hipis
PRZEKŁAD:
Teresa Tomczyńska
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
248

3 komentarze:

 1. Proza Coelho, z którą intensywnie zapoznawałem się na początku studiów za sprawą książek pożyczanych od znajomej, niespecjalnie przypadła mi do gustu. Ale przyznaję, że jestem ogromnie ciekaw tych wątków autobiograficznych - Coelho jako hipis... Przyznaję, że nie przyszło mi nawet do głowy, by postrzegać pisarza w tych kategoriach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fascynacja twórczością Coelho zaczęła się w liceum i...tam się skończyła. Ostatnio wróciłam do Alchemika i zastanawiałam się co ja takiego wspaniałego widziałam w tej książce... tak... ta lektura jednak nie jest dla mnie;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O nie za Coelho serdecznie dziękuję. Czytałam kiedyś kilka książek i żadna mnie nie oczarowała :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń