czwartek, 12 grudnia 2019

Wojna jest dobra na wszystko ["Wojenna korona" - Elżbieta Cherezińska]

Ledwie opadły emocje po staraniach Władysława Łokietka o koronę Królestwa Polskiego i wszyscy pogodzili się z faktem, iż na tym wydarzeniu skończy się beletryzowana opowieść o dziejach Piastów, a Elżbieta Cherezińska zgotowała czytelnikom wspaniałą niespodziankę i zdecydowała się kontynuować popularny cykl pt. Odrodzone królestwo. Dzięki temu, w czwartym już tomie tej serii, możemy przez kolejnych sześć lat śledzić losy znanych i lubianych bohaterów z przeszłości.

Rządy Władysława Łokietka trwają, choć z Wawelu trudniej panować nad Starszą Polską i spędzającym mu sen z powiek zakonem krzyżackim. Do tego ów władca angażuje się także w konflikt za wschodnią granicą państwa i na bieżąco gromadzi informacje o rywalizacji na terenie Rzeszy. Mimo tak wielu wątków skupionych wokół męża królowej Jadwigi, to nie on wysuwa się w Wojennej koronie na pierwszy plan. Jego miejsce zajmuje tym razem postać, z którą czytelnicy zetknęli się już w Płomiennej koronie, czyli przystojny i władczy Jan Luksemburski.

W trakcie lektury tej powieści po prostu nie sposób oderwać się od fragmentów, które opisują czyny i przygody władcy Czech. Jego rozpustny tryb życia, nonszalancja i bezpośredniość w kontaktach z kobietami przedstawione na kartach tej książki, napędzają akcję i czynią Jana Luksemburskiego ikoną tamtych czasów. Któż bowiem mógłby oprzeć się urokowi młodego i atrakcyjnego króla?

Najnowsza powieść autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, podobnie jak jej "poprzedniczki", to nie tylko kolejna część opowieści o historii Królestwa Polskiego i krajów ościennych, ale również kontynuacja losów pogańskiej społeczności na ziemiach polskich, reprezentowanej przez dziewczęta z "Zielonej Groty", Starców czy męską brać z Michałem Zarembą na czele. Ich losy toczą się równolegle z losami postaci historycznych i sprawiają, że poznajemy nieco inne, tajemnicze oblicze mieszkańców państwa Piastów.

Wojenna korona zdecydowanie nie ustępuje miejsca poprzednim tomom serii i pozwala czytelnikom raz jeszcze wkroczyć do XIV-wiecznej Europy, by stać się świadkiem zmagań społeczno-politycznych ówczesnych władców. Elżbieta Cherezińska jak zwykle stanęła na wysokości zadania i  za sprawą znakomicie prowadzonej narracji zapewniła odbiorcom kilkanaście godzin w doborowym towarzystwie. Do tego, zakończenie utworu i zapewnienia autorki pozwalają sądzić, że już niebawem poznamy dalsze losy Naszych ulubionych bohaterów, na co i ja czekam z niecierpliwością. 


AUTOR:
Elżbieta Cherezińska
TYTUŁ:
Wojenna korona
CYKL:
Odrodzone Królestwo
CZĘŚĆ
IV
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
672

3 komentarze:

 1. Bardzo podobały mi się poprzednie książki tej autorki, zdecydowanie więc sięgnę i po tą!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze poprzednich tomów tej serii. Wszystko więc przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu obiecują sobie zapoznanie się z prozą Elżbiety Cherezińskiej, ale jak na razie na zamiarach się kończy. Coś czuję, że najlepszym sposobem na przełamanie impasu byłoby otrzymanie stosownego prezentu pod choinkę ;)

  OdpowiedzUsuń